Roma

27 Ağustos-1 Eylül arasında Roma, Floransa, Pisa, Venedik ve Siena‘yı gezdik.

Seyahatimize Roma’yla başladık. 2 günlük Roma turu, Roma’ya aşık olmamıza yetti de arttı bile.

Roma’da Fiumicino havaalanına gittik. Havaalanı Avrupa’da gördüğüm en kötü havaalanlarından biriydi. İnanılmaz kalabalık, pasaport kontrol kuyruğunun ucu uzadıkça uzayan, sadece 5 kişinin kontrolde çalıştığı(AB vatandaşları için bile kuyruk vardı çünkü 1 kişi çalışıyordu), klimaları yetersiz karmakarışık bir havaalanı. Bu kadar turistik bir yere yakışmıyor. Bavullarımızı aldıktan sonra çıkış kapısının hemen sağında Rome Pass satılan ofisten 25 Euro karşılığında Rome Pass kartları aldık(Satış ofisi Terminal B-C Geliş bölümünde). Web sitesinde daha detaylı bilgi yer alıyor ama kısaca 3 gün boyunca tüm metro ve otobüslere binebileceğiniz ve içerisinde Colloseum(Kolezyum) da dahil 2 müzeye giriş hakkı veren bir kart. Bu kartı almayanlar da metrodan ya da Tabacchi yazan büfelerden günlük kart alabiliyor. Biz zaten Colloseum’u gezmek istediğimizden kolaylık olması için kartları aldık. Rome Pass kart Vatikan’da geçerli değil, bilginiz olsun. Orası ayrı bir devlet. Kartlarımızı aldıktan sonra turun otobüsüyle şehir merkezine geldik ancak kartları alırken şehir merkezine giden trenlerin olduğu tabelaları gördüm. Buradan kendiniz gittiyseniz trenle şehir merkezine gidebilirsiniz.

Vatikan

Önce Aziz Petrus Meydanı’na gittik(İngilizce Saint Peter’s Square, İtalyanca Piazza San Pietro). Aziz Petrus ilk papanın ismi.

Meydanın manzarası inanılmaz, sağ tarafında Aziz Petrus Bazilikası’na giriş için kuyruğa giriyorsunuz. Meydana ve bazilikaya giriş ücretsiz. Hiçbir katedrali sevmeyenlerin bile beğeneceği kadar güzel bir yer. Buraya giriş ve gezi için 1 saatinizi ayırın. Meydanda uzun kuyruklar bekleyebilirsiniz. Bazı günler 3 saate yakın kuyruk olduğunu duyduk.

Aziz Petrus Katedrali
Aziz Petrus Katedrali

Bazilikayı gezdikten sonra sol bölümden aşağıya doğru inen merdivenleri göreceksiniz, burası ölüler şehrine iniyor. Daha önce ölen Papa’lara ait mezarlar var. Biz gittik ama açıkçası lahitlerden başka birşey yok. Gitmeseniz de olur.

Aziz Petrus Meydanı
Aziz Petrus Meydanı
Aziz Petrus Bazilikası
Aziz Petrus Bazilikası

Önemli bir hatırlatma, Michelangelo’nun yaptığı Sistine Şapeli bu bazilikada değil. Şapel, Vatikan devletinin arka kısmından girilen Vatikan Müzesi’nde. Bazilikadan çıktıktan sonra solda rahibelerin işlettiği küçük bir hediyelik eşya dükkanı var. Buradan 0.50 Euro’ya kartpostal alıp, Aziz Petrus meydanının sol tarafında göreceğiniz Vatikan postanesinden aldığım 0.75 Euro’luk pulla Türkiye’ye gönderdim. 1 ay sonra geldi :)

Bazilikanın çıkışında meydanın tamamını görebileceğiniz bir bölüm var. Buradan fotoğraf çektirebilirsiniz, zaten İtalya turist cenneti olduğundan fotoğrafınızı çektirebileceğiniz bir kişi bulmanız çok kolay. Meydanda Melekler ve Şeytanlar filminde öldürülen bir kardinalin gösterildiği sahnenin çekildiği yer bulunuyor. Katedral Aziz Petrus Meydanı’nda, yerdeki Batı Rüzgarı(West Ponente) yazısının olduğu yerde öldürülüyor.

Batı Rüzgarı (West Ponente)
Batı Rüzgarı (West Ponente)

Trevi Aşk Çeşmesi

Vatikan’dan ayrılıp Trevi Aşk Çeşmesi’ne gittik. Rehberimiz bize anlattığına göre Trevi adında bir kadın elinde su testileriyle yürüyormuş. Kadını gören askerler susadıklarını, nereden su bulabileceklerini sormuşlar, Trevi de şu anda aşk çeşmesinin olduğu yeri göstererek, burayı kazarlarsa su çıkacağını söylemiş. Askerlerin kazdığı yerden su çıkmış, daha sonra buraya çeşme yapılmış ve Trevi’nin Çeşmesi (Fontana di Trevi) adı verilmiş.

Trevi Aşk Çeşmesi
Trevi Aşk Çeşmesi

Çeşme mimari açıdan çok güzel, yaz aylarında turist çok olduğundan da aşırı kalabalık. Aşk çeşmesine para atarken sırtınızı çeşmeye dönüp parayı geriye doğru atmanız gerekiyor. Eğer sağ omzunuzun üstünden atarsanız Roma’ya tekrar gelmek istiyorum, sol omzunuzun üzerinden atarsanız da yeni bir aşk istiyorum anlamına geliyormuş. Burayı hem gece hem de gündüz görmenizi tavsiye ederim. Gece Roma’da her yer daha güzel.

İspanyol Merdivenleri

Trevi Çeşmesi’nden ayrılıp, çeşmenin sağ tarafındaki yolu takip ederek 10 dakika yürüme mesafesindeki İspanyol Merdivenleri’nin olduğu İspanyol Meydanı’na gittik. Tabelalardaki Piazza di Spagna(İspanyol Meydanı) yazısını takip ederek meydana ulaşabilirsiniz. Bu meydan adını, meydanda bulunan İspanya Konsolosluğu’ndan almaktadır. Meydandaki merdivenlere fotoğraf çektirebilirsiniz, özellikle gece çok daha güzel oluyor. Etrafında da birkaç tane güzel café var.

İspanyol Merdivenleri
İspanyol Merdivenleri

Popolo Meydanı

İspanyol merdivenlerinden Popolo Meydanı’na(Piazza del Popolo) kadar olan yolda ve merdivenlerin paralelindeki caddelerinde lüks mağazalar yer alıyor. Popolo meydanında Melekler ve Şeytanlar filminde öldürülen bir kardinalin olduğu kilise (Basilica di Santa Maria del Popolo) yer alıyor. Büyük ve güzel bir meydan. Kilise 1477 yılında tamamlanmış.

Basilica di Santa Maria del Popolo
Basilica di Santa Maria del Popolo sağdaki bina
Piazza del Popolo
Piazza del Popolo

Melekler ve Şeytanlar filmindeki Santa Maria del Popolo Bazilikası’nda Raffaello’nun yaptığı, Bernini’nin heykellerinin olduğu Chigi şapeli var.

Chigi Şapeli
Chigi Şapeli

2. gün

Vatikan Müzesi Sabah otelde yaptığımız kahvaltının ardından soluğu Vatikan Müzeleri’ne gitmek üzere metroda aldık. Havaalanından aldığımız Rome Pass kartla Ottaviano San Pietro – Musei Vaticani durağında indik. Duraktan indikten sonra Musei Vaticani tabelalarını takip ederek Vatikan Müzesi girişi bulduk. Vatikan müzelerine giriş ücreti 15 Euro. İnternetten satın alınıp sıra beklemeden giriş yapılabiliyor. Ayrıca her ayın son pazar günü giriş ücretsiz. Biz de 28 Ağustos’ta gittiğimiz için o gün giriş ücretsizdi. Çok fazla giriş kuyruğu olduğundan ilk önce vazgeçtik ancak müze girişinin karşısındaki hediyelik eşya dükkanında satıcıya sorduğumda sıranın hızlı ilerlediğini söyledi. Gerçekten de sıraya girdikten 15 dakika sonra müzeye giriş yapabilmiştik. Müze girişinde hediyelik eşya satan bir bölüm var, buradan Vatikan’a ait bir eşya almak isterseniz girişte almanız gerekiyor çünkü çıkışı Aziz Petrus Meydanı’na yapıyorsunuz. Ben buradan 4.70 Euro’ya gözlük camı silmek için bez satın aldım. Fiyatları ucuz değil.

Sistine Şapeli
Sistine Şapeli

Müzede tablolar, heykeller, etkileyici bir harita odası ve Michelangelo tarafından çizilen resimlerin yer aldığı Sistine Şapeli yer alıyor. Şapel müzedeki en son yer. Kısaca belirtmem gerekirse, Vatikan Müzeleri güzel bir yer, Sistine Şapeli de etkileyici ancak ücretsiz olan ayın son pazar günü izdiham vardı. Fotoğraf çektirirken bile onlarca insan fotoğrafta görünüyor. 1 dakikada yürünebilecek yerleri 35-40 dakikada geçebildik. Bu yüzden ücretsiz olduğu gün gitmeyi bir kez daha düşünün derim. Bir de benim kişisel görüşüm gezmeseniz de çok birşey kaybetmezsiniz.

Melekler Kalesi

Vatikan’ı gezdikten sonra Aziz Petrus meydanının tam karşısındaki caddeden (Via della Conciliazione) yürüyerek Melekler Kalesi(Castel Sant’Angelo)’ne gidebilirsiniz. Melekler Kalesi’nin kenarında seyyar satıcılar ve hediyelik eşya standları bulunuyor. Buradan pazarlık yaparak hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Seyyar satıcılarla mutlaka pazarlık yapın. 50 Euro olan çantanın pazarlıkla 15 Euro’ya düşürüldüğünü bizzat gördüm :) Melekler Kalesi, Melekler ve Şeytanlar filminde geçen bir mekan(kardinallerin saklandığı yer). Kalenin içine girip gezilebiliyor ve üst katından şehri izleyebiliyorsunuz. Rehberimizin bize anlattığı, Vatikan’dan Melekler Kalesi’ne giden bir bent var. Su bendini andıran bu bent, papanın olası bir saldırıda korunmak için Melekler Kalesi’ne gitmesini sağlamak için yapılmış. Halen de bu geçit açıkmış. Vatikan’dan kaleye gideceğiniz yolda ışıklardan karşıya geçerken solunuzda yolun üzerinde bu bendi görebilirsiniz. Kalenin önündeki köprü fotoğraf çekmek için ideal.

Melekler Kalesi
Melekler Kalesi

Navona Meydanı

Melekler Kalesi’nin önündeki köprüden karşıya geçtikten sonra Via di Panico yolunu takip ederek 15 dakika yürüme mesafesindeki Navona Meydanı(Piazza Navona)’na yürüdük. Yürürken geçtiğimiz ara sokaklar çok güzeldi. Fotoğraf çekmek ve az da olsa Roma’nın ara sokaklarını görme fırsatımız oldu. Meydan sokak ressamlarının ve restauranların olduğu bir alan. Meydanda Melekler ve Şeytanlar filminde vücuduna “Su” yazısı dağlanarak öldürülmeye çalışılan kardinalin atıldığı Dört Nehir Çeşmesi (Fontana dei Quattro Fiumi) yer alıyor. Meydanda sağlı sollu restaurantlar ve caféler var. Ayrıca sokak ressamlarında resminizi yaptırabilirsiniz.

Meydan gece de çok güzel ve kalabalık.

Dört Nehir Çeşmesi (Fontana dei Quattro Fiumi)
Dört Nehir Çeşmesi (Fontana dei Quattro Fiumi)
Navona Meydanı
Navona Meydanı

Pantheon

Daha önce Paris’te de gezdiğim Pantheon’a Roma’da da gittik. Pantheon ünlülere ait mezarların olduğu bir bina. Dışarıdan çok güzel görünüyor, anıtkabir şeklindeki binanın önünde ücret karşılığı fotoğraf çektirebileceğiniz eski Roma kıyafetleri giymiş askerler var. Pantheon’a giriş ücretsiz. Binanın genel olarak iç kısmı dışarısı kadar etkileyici değil. Tavan kısmı çok güzel, onun dışında iç kısmını çok da beğenmedim. İlk gün gezdiğimiz Vatikan’daki Aziz Petrus Katedrali’nden sonra bir daha hiçbir binayı çok beğeneceğimi sanmıyorum.

Melekler ve Şeytanlar filminde de Rafaello’nun mezarının burada olması nedeniyle Pantheon’a gelinip, daha sonra ilk defnedildiği kilisenin burası olmadığı öğrenilince kiliseden ayrılındığı sahne çekilmiş.

Pantheon
Pantheon

Vittorio Emanuele II Anıtı (İtalyanca Vittoriano)

Anıt, Venedik Meydanı’nda olup kralı onurlandırmak için yapılmış. Önünde 7 gün 24 saat ateş yanıyor. Eskiden özel olarak eğitilen kadınlar bu ateşin sürekli olarak yanmasını sağlıyormuş. Eğer ateş sönerse birleşik İtalya Krallığı’nın sona ereceğine inanılıyormuş. Halen de bu ateş yanmaya devam ediyor. Meydanın sağ tarafında da tuğla renginde Venedik Sarayı (Palazzo di Venezia) var. Venedik Meydanı Kolezyum’a yakın. Önündeki duraktan otobüsle Kolezyum’a ulaşım kolay.

Vittorio Emanuele II Anıtı
Vittorio Emanuele II Anıtı

Kolezyum

M.Ö. 72 yılında yapımına başlanan arena Roma seyahatimizdeki en güzel yerlerden biriydi. İtalyanca Colosseo olarak anılan arenanın dışı çok etkileyici. Arenın dışını mutlaka gece de görmenizi tavsiye ederim. Rome Pass sahiplerine Kolezyum’a giriş ücretsiz ve özel bir turnikeden, sıra beklemeden içeriye giriliyor. Kartı olmayanlara ise 12 Euro. Kolezyumun iç kısmı, dışı kadar etkileyici değil. Açıkçası içeriye girmeseniz de olur, başka bir arkadaşım da gezdiğinde girilmesine gerek olmadığını söylemişti ama kartımız olduğundan gitmişken biz içeriye girdik. Kız arkadaşım bizimle aynı zamanda Roma’da olan arkadaşlarımıza ve ailesine Kolezyum’un içindeyken şu mesajı attı : “İçeride taştan başka birşey yok, 12 Euro*5 = Tommy’den babet, sakın gelmeyin.” Bu mesaj olayı özetliyor :)

Kolezyum
Kolezyum

Vaktiniz varsa tabi ki gezin ama kısıtlı zamanınız varsa birşey kaybetmezsiniz. Kolezyumun hemen yanında Roma Forum var, Kolezyum yan tarafından görünüyor bir kısmı. Orada da çok fazla birşey yok gibi görünüyordu, gitmedik.

Kolezyumu mutlaka gece de görmenizi tavsiye ederim.

Galleria Alberto Sordi

Dinlenmek, kahve içmek ve mağaza gezmek için sokak aralarında gezerken eski bir alışveriş merkezi bulduk. Aşk çeşmesine çok yakın bir yerde. İçindeki Illy Café’de kahve içtik, mekan olarak güzel bir yer. Eğer vaktiniz var görmenizi tavsiye ederim, çok büyük bir kitabevi de var.

Alışveriş Merkezinin internet sitesine ulaşmak için lütfen tıklayın.

Roma’da Nerelerde Yenir?

Aslında cevap her yerde. Gözünüze güzel görünen her yer güzel sanırım. Bizim 2 günlük gezimizde öğle ve akşam yemeği için gidip beğendiğimiz 2 yer oldu.

Piazza Navona’daki Ristorante Tre Scalini dal 1815

Piazza Navona’da birçok restaurant var. Biz tur rehberimizin de tavsiyesiyle Tre Scalini’ye gittik. Meydanda 30-35 numaralı restaurant. Burada Türkçe bilen garson İbrahim Bey menü konusunda bize yardımcı oldu. 4 peynirli gnocchi ve kırmızı ev şarabı içtik. Gnocchi, patates ve hamurdan yapılmış olan krema soslu bir peynirli makarna. Şarabın ve makarnanın tadı çok güzeldi. Yalnız burası tüm İtalya’da yemek yediğimiz yerlerin en pahalısıydı. 2 adet makarna ve yarım litre şarap için 40 Euro hesap ödedik. Şarap 10 Euro, makarnalar ise 15’er Euro’ydu. Eğer şarap seviyorsanız İtalya’da şarapların fiyatı yemeklerden daha uygun. Meydanın ve yemeklerin güzel olması bu fiyatı dengeledi.

Gnocchi

Restaurantın internet sitesine ulaşmak için lütfen tıklayın.

Telefonu : 06 6879148

Adres : 00186 Roma – Piazza Navona, 30-35

Yemek tavsiyesi : 4 peynirli gnocchi ve kırmızı ev şarabı

Trevi Aşk Çeşmesi

Aşk çeşmesine bakarken solda en köşedeki Segatori’nin yanındaki Pizza ve dondurma satan dükkanda çok leziz pizzalar yedik. Yanlış hatırlıyor olabilirim ama sanırım ismi Melograno’ydu. Ayrıca burada ve Roma’daki birçok yerde Bacardi’nin Breezer Tropical Lime aromalı içkisi var. Tadı çok güzel. Pizzanın yanında Bacardi ya da İtalyan biraları içebilirsiniz. Bu dükkandan daha sonra dondurma da aldık. Dondurmada nutellalıyı tavsiye ederim yalnız Roma dondurması Türkiye’deki gibi donmuş olarak verilmiyor. Neredeyse erimek üzereyken külaha koyuyorlar, o yüzden tavsiyem külahı fazla doldurtmayın  :)

Pizzeria Bafetto

Roma’daki en iyi pizzacı olarak geçiyor. 2 katlı, küçük ve eski bir dükkan. Önünde her daim sıra var. Ama bekleyin, inanın buna değecek. Pizzanın yanında buz gibi bira sipariş edebilirsiniz.

Pizzeria Bafetto
Pizzeria Bafetto

Biz vejeteryan, mantarlı ve mantarlı-soğanlı-etli pizza yedik. Hepsi de çok lezzetliydi. Pizzalar 10 Euro. Yemeğin sonunda ise tiramisuya(4 Euro) mutlaka yer ayırın. Çok lezzetli.

IMG_1044 IMG_1045 IMG_1046IMG_1047 

Frigidarium

Burası da şehrin en iyi dondurmacısı olarak geçiyor. Önünde uzun kuyruklar göreceksiniz. Dondurmaları erime derecesinde olduğundan ve bir top dondurma istediğinizde bile çok doldurduklarından maksimum iki çeşit almanızı tavsiye ederim.

Ulaşım olarak Pizzeria Bafetto’nun yan dükkanı.

IMG_1113

Hard Rock Cafe Roma

Amerikan ve İtalyan mutfağındaki yiyecekleri bulabileceğiniz Hard Rock Cafe şehrin biraz dışında. Fiyatlarının diğer yerlere göre biraz daha pahalı olduğunu söyleyebilirim. Ortalama kişi başı 25-30 Euro hesap gelecektir. Fajita 20 Euro, hamburgerler 15-16 Euro civarında.

Yemekleri lezzetliydi. Özellikle giderseniz fajitasını tavsiye ederim. Porsiyonları çok büyük, o yüzden çok aç değilseniz bölüşebilirsiniz.

IMG_1123

Ulaşım : Barberini metro durağında inip Via Vittorio Veneto Caddesi boyunca 500 metre kadar yokuş çıkarak ulaşabilirsiniz. 53, 63, 83, 160 nolu otobüsler de önünden geçiyor. Veneto- Emilia durağında inerek Hard Rock Cafe’ye ulaşabilirsiniz. 

Önemli Notlar:

1) Roma’da metro ağı çok yaygın değil ve turistik merkezlerin yakınlarından genellikle geçmiyor. Bir tek İspanyol merdivenlerine yakın bir metro durağı var. Metro bir tek Cumartesi günleri 00:00’a kadar, diğer günler ise 21:00’te kapanıyor. Bu nedenle oteliniz şehir merkezinde değilse mutlaka otobüse nerden bineceğinize ve otobüs saatlerine önceden bakın. Otobüs duraklarının hepsinde o duraktan hangi otobüs hatlarının geçtiği ve hangi duraklara gittiği yazıyor. Ayrıca birçok duraktaki sinyalizasyon sistemiyle otobüsün nerede olduğu ve yaklaşık kaç dakika sonra durakta olacağı yazıyor. Yalnız buradaki dakikalar tamamen bilgi amaçlı, yoğunluğa bağlı olarak otobüs geç ya da erken de gelebiliyor.

Bilet Makinası
Bilet Makinası

2) Roma Pass kartını havaalanındaki mağazadan satın aldığınızda, kartın yanında size ufak bir kutu veriyorlar. Bunun içerisinde Roma haritası da var. Harita çok detaylı, aynı zamanda arka kısmında otobüslerin hat numaraları yazıyor. Buradan hangi otobüs hattının nereden geçtiğini bulabiliyorsunuz. Örneğin Colloseum’dayken Vatikan’a gitmek istiyorsanız, haritada her iki noktadan geçen otobüs hatlarına bakıp çakışan numaradaki otobüse binerek Vatikan’a gidebiliyorsunuz. Metro yerine otobüsle gezmek çok daha keyifli. Otobüsleri de tıklım tıklım değil. Rahatlıkla oturacak yer bulunabiliyor.

3) Roma size tavsiyem mümkün olduğunca hem şehir merkezine hem de metro ve otobüs duraklarına yakın bir otel seçmeniz. Bizim kaldığımız otel şehir merkezinde olmadığından ulaşımda zorlandık. Roma’da hayat gece de devam ettiğinden yürüyerek ulaşabileceğiniz mesafelerde olmanız faydalı olacaktır. Mümkünse İspanyol merdivenleri-aşk çeşmesi yakınlarında bir otel bulmanızı tavsiye ederim.

4) İtalya’da bir café ya da restaurantta oturmadan önce fiyatlarına mutlaka göz gezdirin, çok yüksek fiyatlı olan yerler olabiliyor.

5) Roma dışındaki şehirlere trenle gidecekseniz, şehirlerarası tren istasyonlarından bilet aldığınızda uzun tarihli biletler veriliyor(örneğin bilet aldığınız tarihte başlayıp 3 ay sonrasına kadar kullanabileceğiniz bir bilet). Bu nedenle biletinizi trene binmeden önce peronlardaki sarı cihazlara yerleştirip onaylatmanız gerekiyor. Cihaz biletin üzerine hangi durakta olduğunuzu ve tarih/saat yazan bir yazı yazıyor. Bunu yapmamanız durumunda trendeki bilet kontrolüne yakalanırsanız ceza kesiyorlar.

6) Roma’da Via Del Corso 165 PO 00186 adresinde Disney Mağazası var. Çok büyük bir mağaza değil ama bazı uygun fiyatlı ve güzel ürünler var. Örneğin yeğenime 10 Euro’ya 101 Dalmaçyalı deseninde elektrikli diş fırçası aldım.

Yeni eklenecek şehirlerle ilgili anında bilgi sahibi olmak için hemen Facebook ve Twitter hesaplarımı takip etmeye başlayın.

Yazımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

İyi seyahatler :)

“Roma” üzerine 6 düşünce

  1. Merhaba Melis Hanım,

   Yorumunuz için çok teşekkürler. Ben de sizin blogunuza hızlı bir şekilde göz gezdirdim. Çok güzel anlatmışsınız, yurtdışında çalışma hayali olan biri olarak takip edeceğim sizi.

   Teşekkürler.

 1. bizde tur düşünüyoruz fakat turlar şehir dışı otelleri tutuyorlar sanırım tavsiye eder misiniz?
  siz hangi turla gitmiştiniz.

  1. Merhaba,

   Biz Pronto turla gitmiştik ilk gidişimizde. İkinci seyahatimizde ise AirBNB’den ev kiraladık. Turla gittiğimzde kaldığımız otel şehrin dışındaydı ama şehir içi otellerin olduğu turlar da var. Onlara da bakabilirsiniz.

   İyi seyahatler.

 2. jolly ve ets tura da baktım fakat aynı durum.
  şehir dışı oteller olduğunda serbest zamanda şehir merkezine bırakıyorlar mı ya da ulaşım mevcut mu?
  zamanımız kısıtlı kendimiz gidelim desek şehir değişikliği ve otel ayarlamak gerek. çok yer görelim uğraşmayalım diyoruz, başka ülkelerde kendimiz ayarlayacağız .
  sizin yazılarınızın çıktısını alıp brugge amsterdam da daha önce de gitmiş gibi gezdim teşekkür ederim bunun içinde

  1. Teşekkürler yorumunuz için. Turlar merkeze bırakmıyor genelde şehir dışı oteldeyseniz. Biz Pronto ile gitmiştik. Tüm şehirlerde de şehir merkezine ulaşımı kendimiz sağladık.

   İyi seyahatler :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık