Saraybosna

Bosna Hersek’in en büyük şehri ve başkenti Saraybosna, bordo pasaportla vizesiz gidebileceğimiz ülkelerden biri. THY’nin direkt uçuşuyla 2 saatte ulaşabilirsiniz.

Saraybosna Havaalanı’ndan Saraybosna Şehir Merkezi’ne Ulaşım ve Döviz Bozdurma İşlemi 

Saraybosna Havaalanı çok küçük bir havaalanı. Uçaktan inip yaklaşık 2 dakika yürüdüğümüzde pasaport kontrolüne geldik. Ülkeye gelişte free shop da bulunmuyor. Valizleri alıp havaalanından çıkmamız 5 dakika sürdü.

Saraybosna Havaalanı
Saraybosna Havaalanı

Havaalanının içerisinde THY kontuarına gidip nereden taksiye binebileceğimizi sordum, görevli Boşnaktı ama Türkçe biliyordu. “Çıkış kapısının karşısında da taksiler var ama onlar pahalı biraz daha. Ben size taksi çağırayım.” dedi. Havaalanın içindeki döviz bürosundan 100 TL’yi Bosna Hersek para birimi olan KM yani Konvertibl Mark(Dönüştürülebilir Mark) ile değiştirdik. Havaalanındaki döviz bürosunun kur farkı çok yüksek. O yüzden buradan az miktarda döviz bozdurup şehir merkezindeki bürolara bakmanızı tavsiye ederim.

Havaalanı
Havaalanı

Döviz bozdurduktan sonra dışarı çıktık. THY görevlisinin çağırdığı sarı renkli bir taksi geldi, ona binerek şehir merkezine gittik. Havaalanından direkt olarak şehir merkezine ulaşabileceğiniz bir toplu taşıma yok maalesef. Biz taksiye 30 TL karşılığında KM ödedik. Taksi şoförü tek kelime İngilizce bilmiyordu. O yüzden otelimizin adresini gösterdik. 20 dakika sonra otele ulaştık.

Saraybosna’da Nerede Kalınır?

İlk seyahatimizde ama tekrar gidersek yine kalmak isteceğimiz bir daire bulduk. Modern City Apartments’ın booking.com’daki sayfasına ulaşmak için tıklayın.

Modern City Aparments otel değil, 2 katlı bir villadaki 3 daireyi kiralıyorlar. Aslında booking.com’a değil, Airbnb’ye uygun. Gittiğimizde dairenin sahibi Admir, sabah 9’da bizi kapıda karşıladı. Daire dolu olduğundan öğlen 1’de gelmemizi rica etti, valizlerimizi aldı. Şehirle ilgili kısa bir bilgi aldık Admir’den, sonrasında şehri gezmeye başladık.

Latin Köprüsü (Latinska ćuprija)

Osmanlı Devleti’nin Bosna Sancağı’na ait 1541 yılındaki notlarda şehrin en eski köprüsü olarak geçiyor. Köprü öncelikle ahşap olarak inşa edilmiş. Sonrasında Saraybosna’lı Ali Ayni Bey tarafından taşlarla tekrar inşa ettirilmiş. 15 Kasım 1791’de selden zarar gören köprü, Saraybosnalı tüccar Abdullah Aga Briga tarafından restore ettirilmiş.

Latinska ćuprija
Latinska ćuprija

Osmanlı döneminde, Miljacka(okunuşu: Milyatska) nehrinin kenarında ağırlıklı olarak Dubrovnikli Katolik ustalar yaşadığından, bölgeye “Latinluk” deniyormuş. Latin köprüsü de adını Latinluk bölgesinin isminden almış.

Köprünün bir diğer önemi de 1. Dünya Savaşı’nın başladığı yer olarak geçmesi. Avusturya-Macaristan, 1908 yılında Osmanlı İmparatorluğu’nun iç karışıklıklar içerisinde bulunmasından yararlanarak, bölgeyi topraklarına katmış. Bosna Hersek’in Sırbistan’a bağlanmasını isteyen Mlada Bosna (Genç Bosna) adlı bir örgüt bulunuyormuş. Bu örgüte üye olan Gavrilo Princip adlı Sırp, Saraybosna’yı ziyaret için gelen Avusturya-Macaristan Veliahtı Franz Ferdinand ve eşini, Latin Köprüsü’ndeyken suikast düzenleyerek öldürmüş. Gavrilo Princip’in suikasti düzenlediği silahın Sırp malı olduğu ve suikastçiyi desteklediği öğrenilmiş ve Avusturya-Macaristan devletinin Sırbistan’a savaş ilan etmesi ile 1. Dünya Savaşı başlamış. 2. Dünya Savaşı’ndan Bosna Savaşı’na kadar köprüye Gavrilo Princip Köprüsü adı verilmiş ancak Bosna Savaşı’ndan sonra tekrar eski ismi olan “Latin” adını almış. 

Gazi Husrev-begova džamija (Gazi Hüsrev Bey Medresesi)

Bosna Hersek’in ilk eğitim kurumu olan, 1537 yılında Sultan 2. Bayezit’in torunu ve Semendire Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey tarafından inşa ettirilen Gazi Hüsrev Bey Medresesi; kurulduğundan beri, savaş dönemi de dahil, eğitime ara vermemiş ve günümüze kadar gelmiş.

Gazi Husrev-begova džamija
Gazi Husrev-begova džamija
Gazi Husrev-begova džamija
Gazi Husrev-begova džamija

Bosna Savaşı, Olga ve Suada Köprüsü

1991 yılının sonunda Yugoslavya’nın dağılmasıyla Slovenya ve Hırvatistan’ın ilan ettiği bağımsızlık, Avrupa Birliği tarafından tanınmış. Bosna Hersek’in bağımsızlığı ise referandum şartına bağlanmış. Bunun üzerine Bosna’da 28 Şubat-1 Mart 1992 tarihleri arasında referandum düzenlenmiş. Ülkedeki Sırplar referandumu protesto etmek için katılmamışlar. Ülkedeki nüfusun %64’ü, bağımsızlık için yapılan referandumda yüzde 99.7 oranında Evet oyu vermiş ve Yugoslavya’dan ayrılınmasına karar verilmiş.

Bağımsızlığın ilan edilmesinden sonra Sırplar hızla silahlanmaya ve ülkenin çeşitli bölgelerinde barikatlar kurmaya başlamışlar. Ayrıca savaş hazırlıkları yapıldığına dair bildiriler yayınlanmış. Bu dönemde Boşnaklar ise barış sağlanması için sık sık yürüyüş ve gösteriler düzenlemiş. 5 Nisan 1992’de 24 yaşındaki Suada Dilberoviç ve iki çocuk annesi 34 yaşındaki Olga Sučić, savaşa karşı olduklarını ilân eden kalabalıklarla Miljacka nehrinin üzerinde bulunan Vrbanja Köprüsünün karşısına kurulan barikata doğru yürümüşler. Köprünün üzerine gelindiğinde, Bosna televizyonu muhabirine “Ben iki çocuk annesiyim. Onlar adına bu şehri savunacağım.” şeklinde konuşma yaptıktan hemen sonra Olga ve Suada Sırplar tarafından öldürülmüş. Savaştan sonra Vrbanja Köprüsü’nün adı Olga ve Suada Köprüsü (Most Suade i Olge) olarak değiştirilmiş.

Olga ve Suada’nın öldürülmesinden sonra Sırplar’ın kuşatmaları başlamış. Bosna Hersek Devlet Başkanı Aliya İzzetbegoviç de, savaştan başka bir yol kalmadığına karar vererek 20 Haziran 1992 tarihinde Sırplara karşı savaş ilan etmiş. Böylece 14 Aralık 1995’e kadar sürecek olan Bosna Savaşı başlamış.

Tunel Spasa (Umut Tüneli)

Yakın tarihte büyük acılar çekilen ve kayıplar verilen Bosna Savaşı’nın en önemli izlerinden biri Umut Tüneli. Savaş sırasında Saraybosna kuşatmasını en iyi aşağıdaki harita anlatıyor.

Kuşatma Haritası
Kuşatma Haritası

Üst kısımdaki Özgür Bosna Bölgesi ile alt kısımdaki Saraybosna arasında dar bir boğaz var. Burası Saraybosna Havaalanı’nın olduğu kısım. Aslında ilk olarak bu kısım, yani havaalanı da Sırplar’ın elindeymiş. Sonrasında Birleşmiş Milletler, insani yardım için havaalanını Sırplar’ın elinden almış ancak tek şart Saraybosna halkının havaalanından geçerek Özgür Bosna Bölgesi’ne ulaşmalarına izin verilmemesiymiş. Birleşmiş Milletler de bunu kabul etmiş. Havaalanından diğer bölgeye geçmeye çalışan Boşnaklar’ı ya Birleşmiş Milletler yakalayarak kuşatma altındaki Saraybosna’ya geri gönderiyor ya da Sırplar öldürüyorlarmış.

1.472 gün boyunca kuşatma altında kalan Saraybosna’ya yardımların ulaşmasını sağlamak için, Saraybosna Havaalanı’nın altına tünel kazılması düşünülmüş. Mühendisler tarafından yapılan hesaplamalara göre bölgenin sulak olması nedeniyle tünel yapımı için uygun olmadığı rapor edilmiş ancak başka bir çare olmadığından yapımına karar verilmiş. Özgür Bosna Bölgesi’nde Kolar ailesine ait iki katlı evin altından ve havaalanının diğer tarafı olan Saraybosna bölgesinden iki taraflı kazı 26 Mart 1993’te başlamış. 4 ay 4 gün süren; 1 metre genişliğinde 1,50 metre yüksekliğinde ve 800 metre uzunluğundaki tünel 30 Temmuz 1993’te iki tarafın karşılaşması sonucunda tamamlanmış. Tünelden gelen insani yardım malzemeleri ve askeri mühimmat sayesinde savaş kazanılmış. Saraybosna’da kaldığımız dairenin sahibi de bu tünelden geçtiğini, tünelin yarısının suyla dolu olduğunu ve bellerine kadar suyla dolu olan tünelden iki büklüm şekilde geçtiklerini anlattı.

Tünelin yapımında 45 ton metal, 170 metreküp ahşap kullanılmış. 2.800 metre küp toprak çıkarılmış. Günde 4.000 kişinin kullandığı tünelden her gün değişik içeriklerde 20 ton civarında mal taşınıyormuş.

Umut Tüneli, 1 Kasım-31 Mart arasında her gün 09:00-16:00 arasında(son giriş saat 15:30’da), 1 Nisan-31 Ekim arasında ise 09:00-17:00(son giriş saat 16:30’da) saatleri arasında gezilebiliyor. Giriş ücreti kişi başı 10 KM, öğrenci kimliğiniz varsa(Türk öğrenci kimliğini de kabul ediyorlar) 5 KM. 6 yaşından küçük çocuklardan ücret alınmıyor.

Tunel Spasa (Umut Tüneli)
Tunel Spasa (Umut Tüneli)

Tünelin olduğu evin bahçesine geldiğimizde, Türkçe bilen bir rehber gördük. Hemen tünelin tarihini ve yaşananları dinlemeye başladık. Kendisi de tünelden geçmiş ama çok küçük olduğundan net hatırlamadığını söyledi, Bosna Savaşı’nı anlattı. Sonrasında küçük bir odaya geçip burada kuşatma ve tünelin yapımını anlatan İngilizce videoyu izledik. Videonun bitiminde tünele doğru yürüdük. Rehberimiz şehrin bazı yerlerinde de görülebilen Saraybosna Gülü’nden bahsetti. Tünelin olduğu evin bahçesinde bunlardan bir tane var. Havan toplarının yerde bıraktığı izlere Saraybosna Gülü adı verilmiş ve içleri kırmızıya boyanmış. Savaşın izlerinden biri de bu Saraybosna Gülleri.

Saraybosna Gülü
Saraybosna Gülü

Tünel girişinde yere saplanmış, patlamamış bir bomba bulunuyor.

IMG_9506

Tünel bahsedildiği gibi çok dar. Şu anda güvenlik gerekçesiyle sadece 20 metresi halka açık durumda.

Umut Tüneli
Umut Tüneli

Tünelden çıktıktan sonra, bahçedeki ufak hediyelik eşya dükkanını gezebilirsiniz. Yaklaşık yarım saat içerisinde tünelin olduğu yeri gezip binadan ayrıldık.

Tünelin olduğu evin ve etrafındaki diğer evlerdeki kurşun izleri özellikle kapatılmamış. Eskiden evinin bodrumuna tünel kazılmasına izin veren, tanıtım videosunda da tünelden çıkan askerlere su ikram ederken görülen ev sahibesi eskiden bu evdeymiş ve gelen ziyaretçilerle konuşuyormuş. Ama artık çok yaşlanmış, o yüzden dışarıya çıkamıyormuş.

Umut Tüneli’ne Nasıl Gidilir?

Umut Tüneli’ne şehir merkezinde görebileceğiniz turlarla gidebilirsiniz. Toplu taşıma biraz zor olsa da yine de mümkün. Öncelikle Saraybosna içerisinde ulaşım tramvay ve otobüslerle sağlanıyor.

Şehir merkezinde, Latin Köprüsü’ndeki(Latinska ćuprija) tramvay durağından geçen 3, 4 veya 6 nolu tramvaya binerek Ilidža durağına gittik. Bu tramvay çarşının diğer tarafından da geçiyor. Şehir merkezinden Ilidža durağına yolculuk yaklaşık yarım saat sürüyor. Tramvay biletini şehir içindeki büfelerden ya da şoförden alabilirsiniz. Biletleri büfeden alırsanız tek yön için 1,60 KM, şoförden alırsanız 1,80 KM. Biletleri tramvaydaki makinalara yerleştirerek üzerine tarih/saat yazılmasını sağlamanız, kısaca onaylatmanız gerekiyor.

Tramvay Bileti
Tramvay Bileti
Bilet Onaylatma Makinası
Bilet Onaylatma Makinası
Saraybosna Tramvay Haritası
Saraybosna Tramvay Haritası

Ilidža şehir merkezinin dışında, havaalanına yakın bir yer ve 3,4 ya da 6 nolu tramvayların son durağı. İndiğiniz yerde ayrıca belediye otobüslerinin kalktığı bir durak. Burada birkaç kişiye sorduğumda farklı farklı yanıtlar almakla birlikte sonunda aşağıdaki fotoğrafta gördüğünüz ufak alışveriş merkezinin önünden sayarak 4. perondan kalkan 32 nolu otobüse binmek üzere beklemeye başladık. Durakların hiçbirinde hangi otobüslerin geçtiği, saatleri yazmıyor. İnsanlar biliyor ve orada bekliyorlar :)

Ilidža
Ilidža

Durakta beklerken yanımıza Boşnak bir teyze geldi elinde pazar arabalarıyla. “Tünel” dedi. Evet dedik biz de. Sonra Boşnakça konuşmaya başladı ama el hareketlerinden oraya gittiğini, kendisini takip etmemizi söyledi. Bir şekilde anlaştık. Durak gittikçe kalabalıklaşma başladı. Sonrasında başka bir otobüs geldi, biz acaba ona bineceğiz diye biraz öne doğru yürüdük. Bir Boşnak teyzenin “Türko, Türko, No” diye otobüsün kapısından bize yardım etme çabasına mest olduk. :) Sonrasında duraktakilerle yine el kol işaretleriyle anlaştığımız üzere “buna değil, diğer otobüse binin” dediklerini anlayarak beklemeye devam ettik.

Belediye Otobüsleri
Belediye Otobüsleri

Şehirdeki belediye otobüsleri, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Saraybosna’ya hediye edilmiş. Üzerlerinde “Poklon Grada İstanbula Gradu Sarajevu” yani “İstanbul şehrinin Saraybosna’ya hediyesi” yazıyor. Otobüslerin içindeki Türkçe uyarı levhalarını kaldırmamışlar.

Sigara İçilmez uyarı levhası
Sigara İçilmez uyarı levhası

Ilidža durağından tünele giden 32 nolu otobüs hattının saatlerine buradan ulaşabilirsiniz. Tünele en yakın olan yer son durak. Dokümandaki “Radnidan” iş günü, “Subota” Cumartesi, “Nedjelja” ise Pazar günleri yapılan seferleri gösteriyor. Dokümanın sağ tarafındaki saatler ise tekrar Ilidža’ya dönüş saatleri. Otobüsler dakik, tam saatinde hareket ediyorlar.

Otobüsten son durakta indik. Kenarında ufak bir dere akan, tek tük villaların olduğu bir yer burası. Bizimle birlikte pazardan dönen teyze de otobüsten burada indi, peşinden de şoför. Turist olduğumuz için ve burada tünele gitmekten başka bir çabamız olamayacağını anladığından yardımcı olmak için otobüsten inmiş. Yardımseverlikte sınırları yok gerçekten. :)

Tünelin yakınındaki otobüs durağı
Tünelin yakınındaki otobüs durağı

Teyzenin el kol hareketlerinden “Ben götüreceğim onları” dediğini anlayıp teyzenin peşinden düştük yollara. “Pazar arabanızı ben çekeyim” dedim Türkçe, o da “Yok, teşekkür ederim” dedi Boşnakça ve gülümsedi yani en azından biz böyle anlaştık. :) Mutlu mesut yürüdük evlerin arasından. Durakta indiğinizde sağa dönüp derenin üzerinden karşıya geçip, mezarlığın yanındaki dar sokaktan 500 metre kadar yürüyerek tünele ulaşabiliyorsunuz. Tabela filan hiçbirşey yok. Turistik açıdan baya zayıf olduklarını söyleyebilirim.

Bu arada otobüs biletleri direkt şoförden alınıyor.

Tünelin olduğu binaya giden dar sokak
Tünelin olduğu binaya giden dar sokak

Avrupa’da Türkleri seven insanlar görmek istiyorsanız, Saraybosna çok doğru bir yer.

Tünel gezimizden sonra tekrar aynı otobüsle Ilidža’ya gidebilirsiniz.

Bosna Baharı(Vrelo Bosne)

Vrelo Bosne çok güzel bir park. Ilidža’ya yakın bir yer. Ulaşım için Ilidža durağında birkaç kişiye sordum ancak maalesef toplu taşıma yokmuş. Tek alternatif taksi dediler. O yüzden mecburen taksiye bindik. Giriş kapısında indiğimizde 10.40 KM ödedik. Parkın uzağından geçen Ilidža’dan kalkan 28 nolu otobüsün gittiğini gördük ama ıssız ara bir sokaktan yaklaşık 2 kilometre yürünüyor. O yüzden 2 kişi otobüs de 4 KM tutacağından taksi tutmak daha mantıklı.

Parka giriş ücretli. Kişi başı 2 KM ödeyerek tüm gün kalabilirsiniz. Biz Saraybosna’ya gittiğimizde 38 derece sıcaklık vardı. O yüzden Vrelo Bosne bize ilaç gibi geldi. Parkın içerisindeki restaurantta da oturup birşeyler yedik.

Gerçekten park çok güzel, fotoğraflarını gördüğünüzde eminim hak vereceksiniz.

IMG_9635 IMG_9601 IMG_9593 IMG_9588 IMG_9580 IMG_9560 IMG_9579

Saraybosna Belediye Binası (Gradska Vijećnica Sarajevo)

Miljacka nehrinin kıyısındaki tarihi binanın inşaatı 1894’te tamamlanmış ve belediye binası olarak kullanılmaya başlanmış. 1992 yılında Saraybosna Kuşatması sırasında Sırplar binayı bombalayarak yıkmışlar. Halk içerideki kitapları, eserleri, Bosna tarihiyle ilgili belgeleri kurtarmak için bina enkazına girmişler. Bu sırada da keskin nişancılar ateş etmeye başlamışlar.

Gradska Vijećnica Sarajevo
Gradska Vijećnica Sarajevo

Alınan yardımlar ve yatırımlarda 2014 yılında tekrar orjinaline sadık kalınarak inşa edilmiş ve Halk Kütüphanesi olarak hizmet vermeye başlamış.

Sonsuz Ateş (Vječna Vatra)

6 Nisan 1946’da, Saraybosna’nın Nazi güçlerinden kurtuluşunun 1. yılında yapılmış olan anıtta halen ateş yanıyor.

Sonsuz Alev
Sonsuz Ateş

Sırp kuşatması sırasında ise petrol kıtlığından dolayı yakılamamış. 

Başçarşı (Baščaršija)

Özellikle akşam saatlerinde çok kalabalık olan Başçarşı, şehrin merkez çarşısı. Antika eşyalar satan dükkanlar, caféler, restaurantlar, Boşnak kahvesi(Türk kahvesine benziyor ama daha yoğun kahve tadı var) satan kahvehaneler ve hediyelik eşya dükkanlarıyla dolu bir yer.

Başçarşı
Başçarşı
Başçarşı
Başçarşı

Başçarşı,16. yüzyılda Osmanlılar döneminde yapılmış. Bosna Savaşı sırasında Sırplar tarafından yıkılmaya çalışılmış. 

Sebil

Osmanlı’nın Boşnak vezirlerinden Mehmet Paşa Kukavitsa, Başçarşı’nın üst kısmına 1753 yılında bir su sebili yaptırmış. Sebilin dünya üzerinde biri Belgrad’ta, diğeri de Amerika’da olmak üzere iki kopyası daha var. Bu kopyalar, Boşnaklar tarafından Sırplar’a ve Amerikalıları armağan edilmiş.

Sebilin olduğu meydanda aynı zamanda bolca güvercin bulunduğundan Güvercin Meydanı olarak da geçiyor.

Sebil
Sebil
Sebil - Gece
Sebil – Gece

Alışveriş Caddesi Ferhadija

Mağazaların yoğun olduğu Ferhadija Caddesi, yaya trafiğine açık olan bir cadde. Başçarşı yakınlarına kadar devam eden caddenin bitiminde Sarači caddesi başlıyor ve Başçarşı’ya kadar devam ediyor.

Ferhadija Caddesi
Ferhadija Caddesi

Saraybosna’yı bir buçuk günde gezebilirsiniz. Biz sabah erken saatlerde gelip bir gece Saraybosna’da kaldık. İkinci günümüzde öğleden sonraya kadar Mostar’ı gezip, sonra Saraybosna’ya dönerek Bosna gezimizi tamamladık. Mostar’a ulaşım ve gezi notlarına buradan ulaşabilirsiniz.

Havaalanı

Dönüş için havaalanında küçük bir café var. Sandviç ve içecek satıyorlar. Gümrük kontrolünden sonra ise küçük bir tane  duty free mağazası var. O yüzden havaalanına mümkün olduğunca geç gidin. Biz 2,5 saat önce giderek pişman olduk.

Saraybosna’da Nerede Yenir?

Galatasaray

Şehir merkezinde 1983-84 sezonunda Galatasaray futbol takımında oynamış Tarik Hodžić’in kebapçı dükkanı var. Dükkanın ismi de Galatasaray.

Galatasaray Kebapçısı
Galatasaray Kebapçısı

Önünde büyük bir Galatasaray bayrağı asılı, içeride de takımın fotoğrafları ve dükkana gelmiş ünlülerin fotoğrafları var. Bir de Atatürk’ün ayrı bir bölmede fotoğrafı yer alıyor.

IMG_9530

Tarik bey bizi kapıda karşıladı, tabi ki Türkçe biliyor. Bize hemen Boşnakların meşhur yemeği Ćevapi’den getirdi. Ćevapi’nin yanında doğranmış soğan da getiriyorlar.

Ćevapi
Ćevapi 

Inat Kuća

Bosna’nın yönetimi Osmanlılar’dan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’na geçtikten sonra Saraybosna’da birçok yeni bina inşa etmeye başlamışlar. Miljacka nehrinin kenarına bir belediye binası yapmaya karar vermişler ancak binayı yapmak istedikleri yerde Benderija adındaki bir Saraybosnalı’ya beye ait ev varmış. Benderija, binanın yapılması için arsasını vermek istememiş. Yapılan yoğun görüşmeler sonunda bir torba altın ve evinin her tuğlasının ancak nehrin karşı kıyısına taşınması şartı ile arsasını vermeyi kabul etmiş. Böylece bu Saraybosnalı’nın inadı karşısında mecburen evini 1895 yılında karşı kıyıya taşımışlar.

Inat Kuća
Inat Kuća

Günümüzde eski belediye binası yeni halk kütüphanesinin karşı kıyısındaki İnat Evi (Inat Kuća) restaurant olarak hizmet veriyor. Bizim burada yemek yemeye vaktimiz olmadı ama internette güzel yorumlar bulunuyor. Dairesinde kaldığımız Admir de restaurantın güzel olduğunu söyledi. 

Restaurantın internet sitesine ulaşmak için lütfen tıklayın.

Labud

Bosna Baharı (Vrelo Bosne) Parkı’nın içerisindeki Labud (Türkçesi Kuğu) Restaurant ufak bir şelale manzarası olan bir yer.

Vrelo Bosne
Vrelo Bosne
Vrelo Bosne
Vrelo Bosne

Açık ve kapalı mekanı olan restaurant yaz mevsiminde haftasonu olmasına rağmen sakindi. Dere kenarında, şelale manzaralı bir masaya oturup bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Menü
Menü
Menü
Menü

1 tabak patates kızartması ve 2 Sarajevsko birası için toplam 10 KM ödedik.

Park Prinčeva

Saraybosna’yı tepeden görebileceğiniz güzel bir restaurant. Rezervasyon şart, özellikle akşam yemeklerinde kalabalık oluyor. Keman eşliğinde yemek yiyebileceğiniz bir mekan, yemekleri de lezzetliydi.

Park Prinčeva
Park Prinčeva
Restauranttan Saraybosna Manzarası
Restauranttan Saraybosna Manzarası
  • Begova(Bey) Çorbası (Havuç, bamya, kereviz ve tavuktan parçalarından yapılan Osmanlı mutfağından lezzetli bir çorba)
  • Sarajevski Mač-Saraybosna Kılıcı(Izgara etle birlikte elma dilim patates ve soğan)
  • Teletina Ispod Sača(Dananın sırt kısmından et, garnitür kömür üzerinde konulan sacda pişiriliyor)
  • Miješana sezonska salata – Mevsim salatası(çok güzel değildi, tavsiye etmiyorum)
Begova(Bey) Çorbası
Begova(Bey) Çorbası
Sarajevski Mač-Saraybosna Kılıcı
Sarajevski Mač-Saraybosna Kılıcı
Teletina Ispod Sača
Teletina Ispod Sača

Bu yemekler iki kişi için fazla bile. Biz bir kısmını yiyemedik. 2 bira ile birlikte toplam 68 KM ödedik. Restaurantta kredi kartı geçiyor.

Restaurantın menüsüne buradan ulaşabilirsiniz.

Restauranta Ulaşım : Ulaşım için maalesef tek yol taksi. Tepede olduğundan yürümek zor, sokaklar da ıssız. Taksiye Latin köprüsünün önündeki taksi durağından bindik, 6 KM ödedik.

Boşnak Kahvesi

Başçarşı’da Boşnak Kahvesi içebileceğiniz bir çok mekan var. Biz de Kiki Riki adında bir yerde içtik. Ben çok beğenmedim. Yapılırken şeker atılmıyor, kahvenin yanında kıtlama şekeri ve lokum veriliyor. Kısaca kahve tadı çok daha yoğun olan Türk kahvesi diyebilirim.

Kahveye kişi başı 2 KM ödedik.

Son olarak akrabaları Saraybosna’da yaşayan arkadaşımız Hülya bize gezilecek yerler ve yemek yiyebileceğimiz güzel restaurantlar tavsiye etti.

Detaylı bir Saraybosna rehberi hazırlamamdaki katkılarından dolayı Hülya’ya çok teşekkür ederim :)

IMG_9660

Saraybosna Haritası

İnteraktif Saraybosna haritası üzerinde gezilecek yerlerin tamamını görebilirsiniz.

Yeni eklenecek şehirlerle ilgili anında bilgi sahibi olmak için hemen Facebook ve Twitter hesaplarımı takip etmeye başlayın.

Gezi Yazılarım şimdi de akıllı telefonunuzda! Hemen Google Play’den Gezi Yazılarım Android Uygulamasını indirin, yeni eklenen şehirlerle ilgili anında bilginiz olsun.

Gezi Yazılarım Android Uygulaması için tıklayın.

Yazımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

İyi seyahatler :)

“Saraybosna” üzerine 4 düşünce

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık