Salzburg

Ünlü bestekar Mozart’ın doğduğu şehir olan Salzburg, Avusturya’nın 4. büyük şehri. İsmini, çevredeki tuz madenlerden almış. THY’nin direkt uçuşunun olduğu şehre, aynı zamanda Münih’ten veya Viyana‘dan da ulaşabilirsiniz. Salzburg Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımla ilgili bilgi almak için tıklayın.

Salzburg’da Otopark

Salzburg’a arabayla geldiyseniz, şehir merkezine yakın bir kapalı otopark önerebilirim. Şehir parkı Mirabellgarten’in hemen yanında, nehir kenarının paralelinde sakin bir cadde üzerindeki Raiffeisen Bank’ın altında yer alıyor. 

Mirabell Sarayı ve Mirabellgarten

Arabayı parkettikten sonra hemen ileride sağdaki Mirabellgarten’e gittik. Sonbahar olması sebebiyle ayrı bir güzeldi park. İçerisinde Mirabell Sarayı bulunuyor. Saray 1606 yılında inşa edilmiş.

Mirabell Sarayı(Schloss Mirabell)
Mirabell Sarayı(Schloss Mirabell)
Mirabellgarten
Mirabellgarten
Mirabellgarten
Mirabellgarten

Salzach Nehri

Mirabellgarten’ı gezdikten sonra Salzach nehrinin kenarına indik. Makartsteg köprüsünden karşıya geçerken güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Şehrin en güzel yeri burası.

Paris‘teki Sanat Köprüsü’ndeki(Pont Des Arts) gibi Makartsteg köprüsü üzerindeki korkuluklara da kilitler göreceksiniz. Aşıklar köprünün korkuluklarına kilit takıp anahtarı nehire atıyor.

Salzach Nehri
Salzach Nehri
Makartsteg Köprüsü
Makartsteg Köprüsü

Getreidegasse ve Mozart’ın doğduğu ev(Mozarts Geburtshaus)

Nehirden karşıya geçtikten sonra bir paralel caddede Getreidegasse yer alıyor. Mağaza, hediyelik eşya dükkanları, restaurant ve cafélerin olduğu cadde olan Getreidegasse’deki mağazalar Pazar günü kapalı. Ancak café, restaurant ve hediyelik eşya dükkanları açık.

Cadde üzerinde Mozart’ın doğduğu ev olan Mozarts Geburtshaus yer alıyor. Ev ücretli olarak gezilebiliyor. Açık olduğu saatler ve giriş ücretlerine ulaşmak için tıklayın.

Getreidegasse
Getreidegasse
Mozart'ın doğduğu ev(Mozarts Geburtshaus)
Mozart’ın doğduğu ev(Mozarts Geburtshaus)

Salzburg’ta Yemek

Getreidegasse’nin ilerisindeki Judengasse üzerinde yer alan Goldene Kugel’in şinitzeli meşhurmuş. Biz gittiğimizde steak ve geyik eti yedik. Yemekler lezzetliydi.

Goldene Kugel
Goldene Kugel
Geyik Eti
Geyik Eti
Steak
Steak

Mozartplatz

Yemekten sonra cadde üzerinden devam ettiğinizde Mozart Meydanı’na ulaşacaksınız. Mozart’ın heykelinin olduğu geniş meydanda hava güzelse dışarısında oturabileceğiniz güzel bir café(Café Glockenspiel) bulunuyor.

Mozartplatz
Mozartplatz

Residenzplatz

Salzburg Katedrali(Dom zu Salzburg), barok tarzda inşa edilen hükümet konutunu(DomQuartier) içeren geniş meydan, Mozartplatz’ın sağında yer alıyor.

DomQuartier’in önündeki faytonlara binerek şehir turu yapılabiliyor.

Meydanda gofretleri ünlü olan Manner’in de  mağazası bulunuyor.

Manner Şekerci
Manner Şekerci
Solda katedral, sağda Dom Quartier
Solda katedral, sağda Dom Quartier
Salzburg Katedrali(Dom zu Salzburg)
Salzburg Katedrali(Dom zu Salzburg)

Kapitelplatz ve Salzburg Kalesi

Residenzplatz’a 2 dakika yürüme mesafedeki meydandan, şehrin her yerinden görülebilen Salzburg Kalesi’ne(Fortress Hohensalzburg) çıkan füniküler bulunuyor. Ayrıca 2007 yılında inşa edilmiş, altın kürenin üzerinde duran adam heykel de meydanda dikkat çeken diğer bir yapı.

Kapitelplatz
Kapitelplatz 

Çikolata

Salzburg’un çikolatası meşhur. En ünlü markası ise Mirabell. Birçok mağazada bulabilirsiniz. Mirabell’in birkaç tane çeşidi var. Hepsinin karışık olduğu paketler de satılıyor.

Yazımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

İyi seyahatler. :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık