Cenova

İtalya’nın Ligurya bölgesinin başkenti ve İtalyan Rivierası olarak geçen bölgede yer alıyor.

Cenova’da Gezilecek Yerler

Boccadasse

Cenova’ya yakın bir mesafede yer alan Boccadasse, Cinque Terre‘ye benzeyen evleriyle ünlü, sahil şeridinde yer alan bir bölge.

Boccadasse
Boccadasse

Yaz aylarında buradan denize de giriliyor. Biz Via Felice Cavallotti, 18, 16146 adresinde yer alan Basko marketin ücretsiz otoparkına parkederek Boccadasse’ye yürüdük. Toplu taşımayla ulaşmak isterseniz de Genova Brignole durağından geçen 70/75/76 ve 31 nolu otobüs hatlarıyla buraya ulaşabilirsiniz.

Boccadasse Sahili
Boccadasse Sahili

Ferrari Meydanı (Piazza De Ferrari)

Cenova’daki en büyük ve önemli meydan olan Ferrari Meydanı’nda büyük bir süs havuzu, İtalya Devleti’nin kurulmasına öncülük eden Garibaldi’nin heykeli bulunuyor.

Arkadaki bina Ligurya Bölgesinin Yönetim Binası
Arkadaki bina Ligurya Bölgesinin Yönetim Binası

Düklük Sarayı 1251-1275 yılları arasında Cenova Dükü için inşa edilmiş. Bilet alarak gezilebiliyor. Düklük sarayının Ferrari meydanında yan cephesi var. Metro istasyonu arkanızdayken süs havuzunun sağındaki bina Düklük Sarayı.

Metro istasyonunun biraz gerisinde Garibaldi Heykeli, Düklük Sarayı’nın karşısında ise Yeni Borsa Binası olarak geçen Palazzo della Nuova Borsa Valori yer alıyor.

Düklük Sarayı (Palazzo Ducale)
Düklük Sarayı (Palazzo Ducale)
Garibaldi Heykeli (Monumento a Garibaldi)
Garibaldi Heykeli (Monumento a Garibaldi)

Meydana metroyla Ferrari durağında inerek ulaşabilirsiniz. Metro tek bir hattan oluşuyor. Ayrıca birçok otobüs de meydandan geçiyor. Ulaşımla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Porta Soprana

Cenova şehrinin savunma amaçlı inşa edilen ve yapımı orta çağa dayanan duvarları bulunuyor. Bu duvarlar üzerinde yer alan kapılardan biri de Porta Soprana. Ferrari Meydanı’ndan 5 dakika yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Porta Soprana
Porta Soprana

Sant’Andrea Revakı

Yapımı 1009’a dayanan ancak şu anda bulunmayan manastırın ön kısmındaki revak(sırtı bağlı bulunduğu binaya dayalı, ön cephesi açık, üstü sütunlarla örtülü mekana verilen ad) 12. yüzyılın ortasında yapılmış ve günümüze kadar gelmiş.

Revağa Porta Soprana’nun altında geçtikten sonra solda görebilirsiniz. Hemen yanında da Kristof Kolomb’un evi bulunuyor.

Sant'Andrea Revakı
Sant’Andrea Revakı

Kristof Kolomb’un Evi

Ünlü kaşif Kristof Kolomb’un evi Cenova’da bulunuyor. 1451-1506 yılları arasında yaşamış olan Kolomb’un evi pek iyi bir durumda değil. Kapısında ilanlar asılıydı biz gittiğimizde.

Kristof Kolomb'un Evi
Kristof Kolomb’un Evi

Alışveriş Caddesi Via XX Settembre

Ferrari Meydanı’nda, Yeni Borsa Binası’nın yanından başlayan Via XX Settembre üzerinde birçok mağaza bulunuyor.

Via XX Settembre
Via XX Settembre

Cenova Palazzo Doria Tursi – Belediye Sarayı

1565 yılında inşa edilmiş olan saray, 1848 yılında beri Cenova Belediyesi’ne ev sahipliği yapıyor.

İtalyanca internet sitesine ulaşmak için tıklayın.

Palazzo Doria Tursi
Palazzo Doria Tursi
Palazzo Doria Tursi
Palazzo Doria Tursi

Cenova eski tarihsel merkezinin “Le Strade Nuove (Yeni Sokaklar)” ve “Palazzi dei Rolli (Rolli’lerin Sarayları)”‘ndan oluşan büyük bir kısmı 2006’dan itibaren UNESCO Dünya Mirasları İtalya listesine katılmış.

Profuma di Rosa Dondurmacısı

Yürüdüğünüz caddenin ilerisinde sağda küçük bir dondurmacı. Tripadvisor’da methini okuyup geldik ama pek memnun kalmadık. İtalya’da daha güzel dondurma yapan yerler var.

Profuma di Rosa
Profuma di Rosa
Profuma di Rosa
Profuma di Rosa

Castelletto

1912-1990 yılları arasında yaşamış İtalyan şair Giorgio Caproni’nin cennet olarak nitelendirdiği Castelletto; şehri kuşbakışı gören bir yer. 

Yukarıya çıkmak için asansörü kullanmanız gerekiyor. Castelletto asansörü Piazza del Portello üzerinde yer alıyor.

Asansör
Asansör

Castelletto asansörü haftanın her günü 6:40’dan gece 12’ye kadar açık.

Asansörle gidişin tek yön bilet fiyatı 0,90 Euro.

İçeri girdikten son uzun bir koridoru geçerek bilet alacağınız otomata geliyorsunuz. Yolda İtalyan şair Giorgio Caproni’nin ünlü sözü “Cennete gitmeye karar verdiğimde, Castelletto asansörüne gidiyorum” (Quando mi sarò deciso di andarci, in paradiso ci andrò con l’ascensore di Castelletto) yazısını duvarda görebilirsiniz.

IMG_3885

IMG_3884

IMG_3886

Otomattan biletleri aldıktan sonra sarı makinaya yerleştirip onaylattıktan sonra asansöre binebilirsiniz.IMG_3887

Asansörün Castelletto'dan görünümü
Asansörün Castelletto’dan görünümü

Manzaranın tadını çıkarmak için bir banka kurulun, tüm şehir ayaklarınızın altında.

Cenova Manzarası
Cenova Manzarası

Cenova’da Nerede Kalınır?

Şehir merkezinde olmasa da biz Holiday Inn Genoa City‘den çok memnun kaldık. Temiz, ücretli otoparklı, güleryüzlü personeli olan, sessiz sakin bir oteldi.

Otel Dinegro metro istasyonuna çok yakındı, bu nedenle ulaşımda zorlanmadık. Limana çok yakın bir konumda. Gelen büyük yolcu gemilerini görebiliyorsunuz otel odasından. 

Yeni eklenecek şehirlerle ilgili anında bilgi sahibi olmak için hemen Facebook ve Twitter hesaplarımı takip etmeye başlayın.

Yazımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

İyi seyahatler :)

“Cenova” üzerine 2 düşünce

  1. Genova ‘ yı çok güzel anlatıp , görüntülemişsiniz.Emeğinize,elinize sağlık.Geçen hafta oradaydık , turda koşuşturma sırasındaki eksikleri tamamlamak için bilgilerinizden faydalandım .Çok teşekkürler,iyi gezmeler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık