San Francisco

San Francisco’ya Los Angeles‘tan kiraladığımız arabayla gittik. Yolculuk yaklaşık 6 saat sürüyor ancak molaları da eklersek 7-7:30 saatte ulaşabilirsiniz. Bunun dışında uçakla da 1 saat 10 dakikada gidebilirsiniz. Özellikle çok vaktiniz yoksa uçağı tercih etmenizi tavsiye ederim ama maliyet açısından benzin ucuz olduğundan arabayla gitmek çok daha hesaplı oluyor.

Los Angeles’tan arabayla gelirken Oakland Körfezi Köprüsü’nden(Oakland Bay Bridge) geçmeniz gerekiyor. Otoyollar ücretsiz, sadece köprü için geçiş ücreti ödüyorsunuz. Güncel ücret bilgilerine linkten ulaşabilirsiniz. Haftaiçi yoğun saatlerde 6 USD, yoğun olmayan saatlerde 4 USD, haftasonları ise 5 USD geçiş ücreti var. Nakit gişeleri de vardı, tam para vererek geçebilirsiniz.

Oakland Bay Bridge
Oakland Bay Bridge

San Francisco’da Nerede Kalınır? San Francisco’da Otopark Kullanımı ve San Francisco ile ilgili Genel Bilgiler

2 gece Union Square’deki Chancellor Hotel’de kaldık. Öncelikle San Francisco’daki oteller pahalı ama otoparklar çok daha pahalı. Eğer uçakla direkt San Francisco’ya gidecekseniz şehir merkezine ulaşımda toplu taşımayı kullanmanızı tavsiye ederim. San Francisco’daki her yere otobüs ya da metroyla kolayca ulaşabiliyorsunuz. Arabayla giderseniz gecelik 40 USD’a varan otopark paraları ödemeye hazır olun. Otelinizin çevredeki otoparklarla anlaşma yapmışlarsa biraz daha indirimli olabiliyor. Rezervasyon yaptırmadan önce mutlaka otelinize sormanızı tavsiye ederim. Linkten şehirdeki otoparkları harita üzerinden görebilir, fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Kalmak için Union Square ve çevresi güzel. Yakınında metro ve tramvay duraklarıyla kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Union Square’in çevresinde birçok restaurant ve mağazadan alışveriş de yapabilirsiniz.

Ünlü indirim zincir mağazası Ross Dress For Less’in mağazası da yakın.

Ulaşımla ilgili olarak da tavsiyem, gideceğiniz rotaya göre önceden Google Maps üzerinden giden otobüslere çalışmanız. Metro çok yaygın değil ama her yere otobüs var. Bir de San Francisco’nun yokuşlarından insana bir yerden sonra gına geliyor. 2 sokak ileride görünen yer dik bir yokuş çıkmanızı gerektiriyor.

Otobüs biletlerini otobüs şoförlerinden alabiliyorsunuz. Metro biletleri ise metro istasyonlarındaki makinalarda satılıyor. Gideceğiniz hattı ve durağı bilmeniz önemli. Durak sayılarına göre bilet satıyorlar.

The Castro

Sabah kahvaltı için Tartine Bakery’ye gittik. Sonrasında da yakınındaki meşhur Castro Mahallesi’ne yürüdük. Tartine Bakery’den çıkınca sola dönüp 18th Street boyunca yürüdüğünüzde 7. cadde kesişimine geldiğinizde Castro Street’e ulaşmış olacaksınız. Zaten her yeri gökkuşağıyla kaplı olan bu caddeyi farketmemeniz mümkün değil. San Francisco’nun özgürlükler şehri ünvanına uygun şekilde, ağırlıklı olarak eşcinsellerin yaşadığı bir mahalle burası. Evlerin camların gökkuşağı renklerinde bayraklar asılı. Çok fazla pazarlama kokan bir yer olduğu söylemeden edemeyeceğim.

Dikkatimizi çeken diğer detay da yollardaki yaya geçitleri bile rengarenk boyanmış.

Yaya Geçidi
Yaya Geçidi

Ayrıca 1910’da ilk binası yapılan, daha sonra şu anki yerine 1920’lerde taşınan tarihi Castro Sineması da(The Castro Theatre) bu caddenin üst kısmında yer alıyor.

The Castro Theatre
The Castro Theatre

Ulaşım : Tartine Bakery’den yaklaşık 10 dakika yürüyerek Castro’ya ulaşabilirsiniz. Yürümek istemezseniz Tartine Bakery’nin karşısında, 18th Street üzerindeki duraktan 33 nolu otobüse binerek de gidebilirsiniz. Eğer buradan gelmiyorsanız Castro’ya metro da(Castro Street MUNI Metro Station) var.

Painted Ladies

Türkiye’de Bizim Ev olarak gösterilen, orjinal adı Full House olan dizinin jeneriğinde gösterilen Painted Ladies şehrin görülmesi gereken yerleri arasında. Painted Ladies’i Alamo Square Park’tan görebilirsiniz.

Painted Ladies
Painted Ladies

1849-1915 yılları arasında Amerikan mimari tarzı Victorian ve Edwardian stiliyle yaklaşık 48.000 adet ev yapılmış. Mimarı tarzda üç veya daha fazla renk kullanılması gerekiyor. Painted Ladies de bu mimarinin kalan son örneklerinden.

Ulaşım : Castro Sineması’nın ilerisindeki otobüs durağından 24 numaralı otobüse binip, 7 durak sonra Divisadero St & Hayes St durağında inecekseniz. Burası Divisadero Street ve Hayes Street’in kesişimi. Durakta indikten sonra sağdaki, ileride yokuş olan tarafa yürümeniz gerekiyor.

Ayrıca 21 numaralı otobüs de Alamo Square Park’a gidiyor. Parkın çevresinde birkaç tane daha otobüs durağı var. Geleceğiniz yere göre en yakınına gidebilirsiniz.

Alamo Square Playground
Alamo Square Playground

Yürüyerek yaklaşık 30 dakikada ulaşabilirsiniz ama yokuş inip çıkmaya hazırlıklı olun, tekrar hatırlatayım :)

Golden Gate Köprüsü

San Francisco’nun ve Amerika Birleşik Devletleri’nin simgelerinden olan Golden Gate Köprüsü mutlaka görülmesi gereken yerler arasında ilk sırada yer alıyor. Köprünün girişindeki Ziyaretçi Merkezi(Golden Gate Bridge Welcome Center) en güzel fotoğraf çekebileceğiniz yer.

Ziyaretçi merkezinden köprüyle ilgili hediyelik eşyalar alabilirsiniz.

Köprünün tarihiyle ilgili biraz bilgi vereyim. Köprü 1937 yılında yapılmış ve 1964 yılına kadar da dünyanın en uzun asma köprüsü ünvanını elinde tutmuş. Köprünün mimarı, doğayla uyum sağlayacağını düşünerek köprüyü kırmızı renge boyatmış. Paslanmadan korunması için belirli aralıklarla astar boyayla boyanıyormuş.

Golden Gate Köprüsü
Golden Gate Köprüsü

Ulaşım : Painted Ladies’in sağ hizasındaki sokağın girişinde Hayes St & Steiner St durağından geçen 21 nolu otobüsle önce 10 durak gideceksiniz. Market St & / 7th St durağında indikten sonra, karşı çaprazdaki otobüs durağından geçen 10 veya 70 nolu otobüsle Ziyaretçi Merkezi’nin olduğu alana ulaşabilirsiniz.

Alcatraz Cezaevi

Filmlere konu olan, ünlü cezaevi Alcatraz; Golden Gate Köprüsü’nün yakınındaki küçük adada yer alıyor. Buradan kaçmak imkansız olduğundan azılı suçluları burada tutuyorlarmış. Hapishaneden kaçan mahkumlar körfezin suyu çok soğuk olduğundan, şok geçirip ölüyormuş. Cezaevi 1934-1963 yılları arasında kullanılmış. 29 yılda toplam 34 mahkum kaçmayı denemiş, 5′, kaçmayı başarmış.

Alcatraz Cezaevi şu anda kullanılmıyor, turlar aracılığıyla gezilebiliyor. İnternet sitesinden bilet almak için tıklayın. Biz gitmemize 10 gün kala bilet bulamadığımızdan gezemedik. O yüzden eğer gezmek istiyorsanız mutlaka seyahat planınız netleşir netleşmez biletlerinizi alın. Şehrin birçok yerinde Alcatraz Cezaevi’yle ilgili hediyelik eşyalar bulabilirsiniz.

Alcatraz Cezaevi'nin Golden Gate Köprüsü'nden Görüntüsü
Alcatraz Cezaevi’nin Golden Gate Köprüsü’nden Görüntüsü

Ulaşım : Sahildeki Pier 33’ten kalkan teknelerle adaya ulaşabilirsiniz.

Lombard Street (Lombard Caddesi)

San Fracisco’nun keskin virajlarıyla, köşesinde çiçeklerle süslü meşhur yolu. Aslında keskin 4 virajı olan bir sokaktan başka birşey değil ama pazarlama işte :) Sonuç olarak turistik ve güzel bir yer.

Lombard Street
Lombard Street

Ulaşım : Golden Gate Köprüsü’nde, Ziyaretçi Merkezi’nin önündeki duraktan geçen 28 nolu otobüsle Lombart Caddesi’ne ulaşabilirsiniz. 8 durak sonra, Van Ness Ave & Chestnut St durağında ineceksiniz. İndiğiniz yerden bir sokak geriye yürüyüp Lombart Street’e geleceksiniz. Ancak turistik olan yer burası değil. Dik bir yokuşa hazır olun. Yaklaşık 1 km yürüyerek caddeye ulaşabilirsiniz. Bu şekilde caddenin üst kısmına ulaşacaksınız, aşağıya doğru yürüyün. En güzel fotoğraflar alt kısmından çekiliyor.

Bir diğer alternatifiniz ise yine Golden Gate Bridge Welcome Center’ın bulunduğu yerden düz devam edip, yolun altından diğer tarafa geçerek köprü üzerindeki durağa yürümek. Buradan yarım saatte bir geçen 110 nolu hatta binerek 3 durak sonra Union St & Van Ness Ave durağında ineceksiniz. Bu otobüs ekspres olduğundan şehir içerisinde aldığınız otobüs biletleri geçmiyor. Wifi’lı, şehirlerarasında kullanılan otobüsler kullanılıyor. Fiyatı da biraz daha pahalıydı. Union St & Van Ness Ave durağında inip, hemen az ileride yolun karşısında sağdaki duraktan 45 nolu otobüse bineceksiniz. 45 nolu otobüs, sizi dimdik bir yokuş çıkmaktan kurtarıyor. 4 durak sonra Union St & Leavenworth St durağında inip, sola döndükten sonra Leavenworth caddesi boyunca yürüyeceksiniz. Soldaki 3. sokak Lombard Caddesi.

Sonuncu alternatif ise sokağın üst bölümünün hemen girişinde durağı olan Powell-Hyde tramvayıyla ulaşım. Eğer bu tramvay hattı üzerinde bir yerdeyseniz, en rahat şekilde Lombard’a ulaşabilirsiniz.

Tramvay

3 hattı olan San Francisco tramvayları, şehrin de simgesi. 1878’de ilk hat açılmış, sonuncusu ise 1952’de yapılmış. Dik yokuşlardan kurtulmanın yegane yolu tramvaylar, maalesef şehirde çok yaygın değil. Tramvay haritasına ulaşmak için tıklayın.

Biz sahile yakın olan Taylor Caddesi üzerindeki duraktan hareket eden ve Union Square’e giden Powell-Mason Tramvayı’na bindik.

Powell-Mason Tramvayı
Powell-Mason Tramvayı

Bilet ücretleri tek yön için 6 Dolar, tüm gün için 17 Dolar. Biletler tramvaydan alınabiliyor ve sadece nakit ödeme kabul ediyorlar.

Taylor Caddesi üzerindeki ilk durak turistlerin ilgi odağı. Görevliler tramvayın yönünü değiştiriyor. Videosuna ulaşmak için tıklayın.

Pier 39 ve Fisherman’s Wharf

San Francisco sahilinde yan yana birçok liman bulunuyor. Bunların en ünlüleri deniz aslanlarıyla ünlü Pier 39 ve hemen yanında birçok restaurant ve balıkçının olduğu Fisherman’s Wharf.

Pier 39 çok turistik bir yer. İçerisinde birçok giyim ve hediyelik eşya dükkanı var. Limanın en sonunda solda deniz aslanlarını görebilirsiniz. Biz gittiğimizde maalesef yoklardı, göremedik ama genelde oluyorlarmış.

Arabayla buraya geliyorsanız, Pier 39’un hemen karşısında saatlik ücreti olan bir katlı otopark olduğunu ileteyim.

Pier 39
Pier 39
Pier 39
Pier 39
Fisherman's Wharf
Fisherman’s Wharf

Pier 39’da ve Fisherman’s Wharf’la Pier 39 arasındaki yol üzerinde birçok restaurant var. Detaylarını yazımın San Francisco’da nerede yenir bölümünde görebileceğiniz Rainforest Cafe’de yemenizi tavsiye edeceğim bir yer var. Ayrıca yine aradaki yolda ünlü balmumu müzesi Madame Tussauds bulunuyor.

Ulaşım : Powell-Mason tramvay hattının Taylor St & Bay St durağında inip sahile yürüdükten sonra sola dönüp ulaşabilirsiniz.

King & 4th(E) veya Castro Station via Downtown(F) tramvay hatlarının Beach St & Stockton St durağında indikten sonra sahile doğru yürümeniz yeterli.

San Francisco’da Nerede Yenir?

Tartine Bakery

Kahvaltı için Tartine Bakery’ye gittik. Haftanın her günü açık olan fırın-pastane ara sokakta ama önünde her daim kuyruk var. Oturmak için 4-5 tane masa bulunuyor. O yüzden genelde insanlar paket yaptırıp gidiyor. Biz çay da içmek istediğimizden güç bela yer kaptık.

Tartine Bakery
Tartine Bakery
Tartine Bakery
Tartine Bakery

Ağırlıklı tatlı ve kruvasan tarzı şeyler var ama biz tuzlu olması için ekmek üzerine eritilmiş peynir ve biber bulduk. Tadları fena değildi.

İnternet sitesine ulaşmak için lütfen tıklayın.

Ulaşım : 16th St. Mission Station metro istasyonunda indikten sonra 18. caddeye doğru yürüyün. Caddeye geldiğinizde sağa dönün. Guerrero sokağıyla 18. caddenin kesişiminde dışı siyah pastane-fırını göreceksiniz. Metro çıkışından yaklaşık 10-12 dakika yürüyerek gidilebiliyor. 16th St. Mission metro istasyonunun olduğu yer pek güven vermedi bize. O nedenle özellikle akşam saatlerinde gitmemenizi tavsiye ederim.

The Cheesecake Factory

Cheesecake cenneti de diyebiliriz. Porsiyonları çok büyük olduğundan paylaşarak yemek ya da küçük boylarını sipariş etmek en iyisi. Yemeğin sonunda envaiçeşit cheesecakelerinden yemeyi unutmayın.

Union Square’de bulunan Cheesecake Factory, her daim kalabalık. Bir binanın çatısında bulunan, asansörle ulaşabileceğiniz restaurantta pizza, hamburger, salata vs. de var.

The Cheesecake Factory
The Cheesecake Factory
The Cheesecake Factory-Teras
The Cheesecake Factory-Teras

Biz tavuklu&mantarlı yemek yanında marul(Chicken&Mushroom Lettuce Wrap-5,95 Dolar), karidesli sarma(Skinny Shrimp Summer Rolls-6.95 Dolar), Margherita Pizza(12.95 Dolar), Classic Burger(12.95 Dolar), iki adet Oreo’lu Cheesecake(tanesi 7.95 Dolar), Espresso(3.50 Dolar), Cafe Latte(4.50 Dolar) ve Oreo’lu Milkshake(6.95 Dolar) ve iki adet soda(ranesi 3.50 Dolar) sipariş ettik. 4 kişilik yemek bu, nasıl yenir bu kadar yemek demeyin :) Cheesecake’leri çok büyük olduğundan paylaşmanızı tavsiye ederim. Lezzeti mükemmeldi. Hepsi için 85 Dolar hesap ödedik.

Union Meydanı (Union Square)
Union Meydanı (Union Square)

Sadece cheesecake yiyip kahve içmek bile gidilmeli.

Margherita Pizza
Margherita Pizza
Chicken&Mushroom Lettuce Wrap
Chicken&Mushroom Lettuce Wrap
Skinny Shrimp Summer Rolls
Skinny Shrimp Summer Rolls
Oreo'lu Cheesecake
Oreo’lu Cheesecake

Ghirardelli Square (Ghirardelli Meydanı)

Ünlü çikolata markası Ghirardelli’nin de dükkanının olduğu Ghirardelli Meydanı’nda ayrıca bar, restaurant ve otel de bulunuyor. Sahilde bulunan meydandaki çikolatacının önünde her daim sıra var. Fiyatları da baya pahalı. Gitmişkten ufak da olsa bir çikolata alıp tadına bakılabilir. Ayrıca dondurması da meşhurmuş.

Ghirardelli Meydanı
Ghirardelli Meydanı

Ulaşım : King & 4th(E) veya Castro Station via Downtown(F) tramvay hatlarının Jones St & Beach St durağında indikten sonra, köşedeki Holiday Inn otelinden sağa dönüp Beach Street boyunca yürüdüğünüzde 1 km ilerde solda göreceksiniz.

Powell-Hyde tramvay hattının Hyde St & Beach St durağında inip yine sahil sağınızda kalacak şekilde yürüdüğünüzde 500 metre ilerde solunuzda göreceksiniz.

Diğer bir ulaşım ise otobüs. 19, 30, 47 ve 91 nolu otobüsler de meydandan geçiyor.

Rainforest Cafe

Pier 39’dan Fisherman’s Wharf’a doğru yürürken yolun sol bölümünde yer alıyor. Alt katı hediyelik eşyaların satıldığı bir mağaza. Merdivenlerden üst kata çıktığınızda ise sizi yağmur ormanları karşılıyor. Maketten yapılmış hayvanların da olduğu, 10 dakikada bir tüm hayvanların hareket ettiği ilginç bir restaurant. Aynı restauranttan Las Vegas’ta da gördük. Özellikle çocuklar bayılıyorlar hayvanlar hareket ettikçe. Videosuna ulaşmak için tıklayın.

Hamburger, pizza ve deniz mahsüllü ürünler sipariş ettik, hepsi çok lezzetliydi.

Rainforest Cafe
Rainforest Cafe 

Yazım için yorumlarınızı bekliyorum.

İyi seyahatler. :)

“San Francisco” üzerine 4 düşünce

 1. Merhabalar;

  oncelikle aydınlatıcı bu yazınız icin size cok tesekkur ederim. Gitmeden gitmis kadar oldum ki, haritaya kadar eklemissiniz.
  her okudugum da binlerce kez tesekkur ettim size icimden. Ben de yakın bir zaman da gidecgim icin notlarımı sayeniz de aldım.

  tekrar tekrar cok tesekkur ederim:)

  sevgiler

 2. Merhabalar,,
  Yakında seyahatim olacağı için epey yazılar okudum ama sizinki kadar aydınlatıcı ve detaylısını görmedim.çok teşekkür ediyorum size benim için çok faydalı oldu,tüm önerilerinizi dikkate alacağım.

  Çok teşekkürler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık