Nürnberg

Nürnberg ya da İngilizce Nuremberg Almanya’nın batısında, Çek Cumhuriyeti’ne yakın bir konumda bulunuyor. Yoğun Türk nüfusunun olduğu Nürnberg’i, Prag uçak biletleri çok pahalı olduğundan tercih ettik. Nürnberg havaalanından kiralayacağınız arabayla Karlovy Vary’ye 2 buçuk, Prag’a ise 3 saatte ulaşabilirsiniz. Almanya’nın otobanlarının büyük bir kısmında hız sınırı yok, o yüzden Almanya’dan çıkmak istemeyeceksiniz. :)

Çek Cumhuriyeti’ne geçtiğinizde Vignette adı verilen, Türkiye’deki HGS’nin benzeri etiketleri almanız gerekiyor. Otobanların kullanımında zorunlu olan bu etiketin alınmaması durumunda plakaya ceza kesiliyor. Detaylı bilgiye Prag yazımdan ulaşabilirsiniz.

Hız sınırının bittiğini gösteren tabela
Hız sınırının bittiğini gösteren tabela

Karlovy Vary şehir rehberi için tıklayın.

Prag şehir rehberi için lütfen tıklayın.

Nürnberg kaç günde gezilir? Nürnberg’de otopark nerede? 

Nürnberg 1-2 saatte gezilebilecek bir yer. Arabayla geldiğinizde Augustinerstraße 4, Nürnberg adresindeki kapalı otoparka parkettiğinizde gezilecek yerlere yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Nürnberg Şehir Rehberi

Hauptmarkt

Şehrin en büyük meydanı olan Hauptmarkt, turistlerin de uğrak noktası. Meydandaki en önemli yapılar üzerinde 40 tane heykelin olduğu, Roma İmparatorluğu’nu simgeleyen çeşme. Schöner Brunnen olarak geçen çeşme 14. yüzyılda yapılmış. 19 yüksekliğindeki yapı Gotik tarzda yapılmış. Biz gittiğimizde maalesef tadilatta olduğundan aralardan görünüyordu, o yüzden güzel bir fotoğraf çekemedik.

Wikipedia'daki fotoğraftan çeşmeyi görebilirsiniz.
Wikipedia’daki fotoğraftan çeşmeyi görebilirsiniz.

Meydandaki diğer önemli yapı Frauenkirche Kilisesi. 1352-1362 yılları arasında Gotik tarzda inşa edilmiş olan kilise, Roma İmparatoru 4. Charles’ın emriyle yapılmış.

Hauptmarkt Meydanı ve Frauenkirche Kilisesi
Hauptmarkt Meydanı ve Frauenkirche Kilisesi

Sankt Sebaldus Kirche ve Rathaus

Schöner Brunnen’in solunda yukarı doğru yürüdüğünüzde solda Sankt Sebaldus Kilisesi’ni göreceksiniz. Ortaçağ döneminde yapılmış olan kilise. Yapımı 1225’te başlamış. Kilisenin sağ tarafında ise tarihi belediye binası bulunuyor.

Sankt Sebaldus Kirche
Sankt Sebaldus Kirche
Rathaus(Belediye Binası)
Rathaus(Belediye Binası)
Sankt Sebaldus Kirche
Sankt Sebaldus Kirche
Sankt Sebaldus Kirche
Sankt Sebaldus Kirche

Albrecht Dürer

Şehirde 1471-1528 yılları arasında yaşamış olan Alman ressam Albrecht Dürer’in heykelini ve evini görebilirsiniz. Albrecht Dürer’in Nürnberg doğumlu olması nedeniyle şehirde ayrı bir önemi var.

Albrecht Dürer
Albrecht Dürer

Dürer’in guaj ve suluboya kullanarak 1502 yılında yaptığı Young Hare(Genç Fare) isimli resminden esinlenerek yapılan heykel, her daim turistlerin önünde fotoğraf çektirdiği bir yer. Resmin orjinali Viyana’daki Albertina Müzesi’nde sergileniyor.

Albrecht Dürer'in Tavşanı
Albrecht Dürer’in Tavşanı

Kiliseden çıktığınızda önce Albrecht Dürer’in heykelini, sonra da Dürer’in Tavşanı’nı görebilirsiniz.

Tavşan heykelinin karşısında da Dürer’in evi bulunuyor.

Dürer'in Evi
Dürer’in Evi

Şehir Surları

Eski şehir surların arasında bulunuyor. Ortaçağ’da olduğunuzu hissettirecek yapılar ve Bavyera evlerinin güzelliği görmeye değer.

Bavyera Evleri
Bavyera Evleri
Şehir Surları
Şehir Surları

Kaiserburg Nürnberg (Nürnberg Kalesi)

Son olarak heykelin sağında aşağıya doğru yürüyüp ilk sokaktan sola döndüğünüzde Nürnberg Kalesi’ni göreceksiniz. Duvarları ve yapılarıyla Avrupa’nın en güzel kalesi olarak geçiyor. Kalenin yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte 1150’li yıllarda kayıtlarda geçtiği söyleniyor.

Kale Surları
Kale Surları
Nürnberg Kalesi
Nürnberg Kalesi

Yeni eklenecek şehirlerle ilgili anında bilgi sahibi olmak için hemen Facebook ve Twitter hesaplarımı takip etmeye başlayın.

Yazımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

İyi seyahatler :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık