Oxford

Üniversite şehri Oxford’a Londra’daki Paddington Tren İstasyonu’ndan kalkan trenlerle yaklaşık 1 saat 15 dakikada ulaşabilirsiniz.

Linkteki sayfadan From bölümüne London Paddington, To bölümüne Oxford yazıp tarih/saat seçerek tren saatlerine ve bilet fiyatlarına ulaşabilirsiniz. Paddington Tren İstasyonu’nda birçok peron var. Bu nedenle mutlaka tren saatinden en az yarım saat önce istasyonda bulunmanızı tavsiye ederim. İstasyondaki gişeden de bilet alabilirsiniz.

Oxford Tren İstasyonu’ndan çıktıktan sonra hemen istasyonun önünde yer alan otobüslerden 5 veya 13 numaralı otobüse binerek şehir merkezine ulaşabilirsiniz. İstasyondan sonra 4. durak olan Speedwell Street durağında otobüsten indikten sonra, otobüsün gittiği istikamette yürüyerek sokağın sonuna gelip sola döndüğünüzde sağda İsa Kilisesi’nin(Christ Church Cathedral) girişini göreceksiniz. Harry Potter filminin bazı sahnelerinin çekildiği Christ Church Cathedral’a giriş ücretli. Burada hem kilise hem de okul bulunuyor.

Katedralin açık olduğu gün ve saatlere, ayrıca giriş ücretlerine ulaşmak için lütfen tıklayın.

Christ Church

İngiltere Kralı 7. Henry tarafından 1546 yılında İsa Kilisesi’ne koro üyeleri yetiştirmek üzere erkek öğrencilerin eğitim görmesi için bir okul kurulmuş. Harry Potter filminde geçen Hogwart Salonu burada yer alıyor.

Tom Quad(Tom Avlusu) - Tom Kulesi(Tom Tower)
Tom Quad(Tom Avlusu) – Tom Kulesi(Tom Tower)

Christ Church’ün ana giriş kapısı Tom Kulesi’nin olduğu yer ancak ziyaretçilerin bilet almak için az önce size tarif ettiğim, Tom Kulesi’nin ilerisindeki kapıdan giriş yapmaları gerekiyor.

Tom Kulesi’nin karşısında İsa Kilisesi(Christ Church) bulunuyor. Küçük bir kilise, kapıdan girişte birçok dilde tanıtım broşürleri var. Broşürlerin arasında Türkçe de var. Kilisenin şapellerini ve detayları broşürden öğrenebilirsiniz.

Christ Church
Christ Church

Tom Kulesi’nin sol cephesinde Christ Church Okulu yer alıyor. Harry Potter’daki Hogwart’s Salonu(Hogwart’s Hall) nam-ı diğer Great Hall da bu binada.

Great Hall
Great Hall
Great Hall
Great Hall
Great Hall
Great Hall

Arazide yer alan bir başka bina ise Christ Church Library(İsa Kilisesi Kütüphanesi).

Christ Church Library
Christ Church Library

Çıkışta da Christ Church Picture Gallery(İsa Kilisesi Resim Galerisi) var. General John Guise’nin bağışladığı 200’e yakın tablo yer alıyor. Galerinin yanındaki çıkıştan çıkıp sola dönüp düz devam ettiğinizde karşınıza Radcliffe Camera çıkacak.

Radcliffe Camera & University Church of St Mary the Virgin

1737–1749 yılları arasında Radcliffe Bilim Kütüphanesi olarak neo-klasik tarzda inşa edilmiş. John Radcliffe adlı ünlü bir doktorun tarafından finanse edildiğinden binaya soyadı verilmiş.

Radcliffe Camera
Radcliffe Camera

Kütüphanenin hemen karşısında da bölgenin en büyük kilisesi olan ve Oxford Üniversitesi’nin büyümesinde katkısı olan University Church of St Mary the Virgin yer alıyor. 13. yüzyılda inşa edilen kuleye ücret karşılığında çıkılabiliyor.

University Church of St Mary the Virgin
University Church of St Mary the Virgin

Bridge of Sighs(Ahlar Köprüsü)

Oxford’un simgesi Bridge of Sighs’ı, Radcliffe Camera’ya geldiğiniz yönden düz devam edip yol bitiminde sola kıvrıldıktan sonra sola dönerek 100 metre ilerde sağda göreceksiniz.

Bridge of Sighs
Bridge of Sighs

Hertford Koleji’nin iki bölümünü birbirine bağlayan, altında New College Lane yolunun geçtiği bir köprü Bridge of Sighs.

Clarendon Binası

Geldiğiniz yolda devam edip, sokağın bitiminden sola döndüğünüzde solda Clarendon Binası(Clarendon Building) yer alıyor. Oxford Üniversitesi’ne ait binalardan biri.

Clarendon Binası
Clarendon Binası

The Sheldonian Theatre(Sheldonian Tiyatrosu)

Clarendon Binası’nın sağında Sheldonian Tiyatrosu yer alıyor.

1664-1668 yılları arasında yapılan tiyatronun ismi, inşaatın yapımında finansal yardım sağlayan Oxford Üniversitesi rektörü Gilbert Sheldon’ın soyadından geliyor. Bilet alınarak Sheldonian Tiyatrosu gezilebiliyor.

The Sheldonian Theatre(Sheldonian Tiyatrosu)
The Sheldonian Theatre(Sheldonian Tiyatrosu)

Balliol College

Oxford Üniversitesi’ndeki tüm okullar turistler için açık değil. Gezilebilenlerin arasında en güzel okullardan biri Balliol College. Girişine Sheldonian Tiyatrosu’nun önünden düz devam ettiğinizde ilerde sağda göreceksiniz. Biz gittiğimizde girişi kişi başı 2 Sterlin’di.

Balliol College
Balliol College
Balliol College
Balliol College
Balliol College
Balliol College
Balliol College
Balliol College

Cornmarket ve Queen Caddeleri

Oxford’un en hareketleri caddeleri olan Cornmarket ve Queen Street’te birçok mağaza, market ve café bulunuyor. Cornmarket, Balliol College girişinin olduğu sokaktan düz devam ettiğinizde sağdaki cadde. Araç trafiğine kapalı olan bu caddeyi yürüdüğünüzde soldaki ilk cadde de Queen Street.

Cornmarket Street
Cornmarket Street
Cornmarket Street
Cornmarket Street
Cornmarket Street
Cornmarket Street
Queen Street
Queen Street

Bonn Meydanı(Bonn Square)

Queen Street’in sonunda, Oxford Merkez Kütüphanesi’nin yer aldığı ufak meydan.

Bonn Square
Bonn Square

Oxford’ta Yemek

Oxford’un ana caddelerinden High Street’in üzerinde yer alan Beefeater Grill Mitre’de yemek yedik.

High Street
High Street

Cornmarket Street’le Queen Street’in kesişiminden Queen Street’e değil sola dönerek High Street’e ulaşabilirsiniz. Buradan 100 metre ilerde solda restaurantı göreceksiniz.

Steak
Steak

Biftek ve içecekler için 2 kişi toplam 30,15 Sterlin hesap ödedik. Yemekler lezzetliydi.

Restaurant internet sitesine ulaşmak için lütfen tıklayın.

Yeni ekleneceğim yurtdışı gezi yazılarımla ilgili anında bilgi sahibi olmak için Facebook ve Twitter hesaplarımı hemen takip etmeye başlayın.

Yazımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

İyi seyahatler :)

“Oxford” üzerine 17 düşünce

 1. Öncelikle teşekkür ederim bu güzel ve bir o kadar açıklayıcı yazınız için,
  Size bir sorum olacak;biz londradan oxford’a gececeğiz ,sizce oxford gezisi için kaç saat yeter,yani günübirlik gezilebilecek bir yer mi?
  Teşekkür ederim kolay gelsin

  1. Yorumunuz için çok teşekkürler. :) Kesinlikle 1 günde rahatlıkla gezebilirsiniz. İyi seyahatler.

 2. merhaba oxfordda trenle gidince atarma yapılıyor mu? ben otobüsle de gidiliyor diye duymuştum hangisini önerirsiniz?

  1. Merhaba,

   Biz trenle gittik. Direkt ulaşım var, aktarma yapmıyorsunuz. Otobüsle gitmediğim için bilemiyorum ama trenle ulaşım gayet konforlu, sadece tren istasyonu şehrin biraz dışında. O yüzden istasyonda indiğinizde tekrar otobüse binip şehir merkezine yaklaşık 10 dakikada ulaşabilirsiniz.

   İyi seyahatler :)

 3. merhaba , yazınızı çok begendim . bir konuda yardımınızı isteyecegim, oxforda 2 gun ayırarak güzel vakit gecirebilr miyim yoksa daha fazla yada az gün mü önerirsiniz ?

  1. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. :) Bence 1 gün yeterli olacaktır. Akşam kalmanıza da gerek yok. Günübirlik Londra’dan gidip akşam dönebilirsiniz.

   İyi seyahatler.

 4. Merhabalar,
  Gayet güzel bir yazı olmuş… ben leicesterdayım ve günü birlik oxforda gitmeyi planlıyorum acaba akşam saatlerinde de keyif alabileceğimiz bir şehir mi yoksa siz sabahtan gezin geç olmadan dönün mü dersiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Yorumunuz için teşekkür ederim :)
   Biz akşam saatlerinde de oradaydık. Şehir bomboştu. O yüzden günübirlik gitmenizi tavsiye ederim.

   İyi seyahatler :)

 5. Merhaba,ben de 3 gün sonra oxfordda olucam yazınızı çok beğendim. Tebrik etmek istedim. Bir de Harry Potter’da süpürgeyle uçma sahnesinin geçtiği avlu Christ Church’te mi yine?

 6. merhaba, yazı için teşekkürler. oxforda ulaşım için hangi havaalanı daha uygun olacaktır?

 7. merhabalar yazınız çok güzel ve açıklayıcı. haritaların üzerinde göstermeniz çok hoş. londradan günübirlik gelip birminghama geçeceğiz. valizleri nereye bırakabiliriz bu süreçte?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık