Washington D.C.

New York‘a kadar gelmişken, bir günlüğüne Washington’a gitmek istedik ve trene atlayıp yaklaşık 3 saat 25 dakika süren bir yolculukla ABD’nin başkenti Washington D.C.’ye gittik.

Washington’a gitmeden önce eğer Amerikan Kongre Binası’nın içini gezmek istiyorsanız, U.S. Capitol Visitor Center’ın internet sitesinden ücretsiz turlara rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. İnternet sitesine ulaşmak için tıklayın.

Trenler Penn Station’dan kalkıyor. Penn Station’a gitmek için 1, 2 veya 3 nolu hatların geçtiği 34 St- Penn Station metro durağında inebilirsiniz. Amtrak adlı trenler Washington’a gidiyor. Tren saatlerini öğrenmek için tıklayın. Biz biletlerimizi internetten almıştık. Penn Station otelimize yakın olduğundan bir gün önce buraya gelerek danışmadan internetten bilet alırken verilen kağıdı gösterip kullacağımız asıl biletlerimizi aldık. Gideceğimiz sabah istasyona gelerek, buradaki tabelalardan bineceğiniz peronu görebilirsiniz. Görevlilerden de yardım alabilirsiniz. Trende koltuklar çok rahat, elektrik prizi ve ücretsiz Wi-Fi var. O yüzden etrafa bakabilir, internette de gezebilirsiniz.

Tren Washington’daki Union Station’a gidiyor. Burada indikten sonra istasyondaki fast food’lardan birinde sandviç yedik. Sonrasında yürüyerek Meclis Binası’na gittik.

Union Station-Washington D.C.
Union Station-Washington D.C.

Meclis Binası’nı gezmek için seyahatinizden önce U.S. Capitol Visitor Center’dan rezervasyon yaptırmanız zorunlu. Ancak yakın bir tarih için rezervasyon yapmıyorlar o yüzden mutlaka önceden rezervasyonunuzu yaptırmanızı tavsiye ediyorum. U.S. Capitol Visitor Center’ın web sitesi için tıklayın. Sayfadaki Book a Tour bölümünden rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Union Station’dan çıktıktan sonra caddenin karşısına geçip dümdüz devam ettiğinizde U.S. Capitol Visitor Center’a ulaşabilirsiniz. Bu sokaklarda meclis binası olduğundan çok fazla görevli var, onlardan birine de sorabilirsiniz. Yol boyunca parklarda bol bol sincap görebilirsiniz. Yanınızda kraker, bisküvi varsa verin, bayılıyorlar :)

Temsilciler Meclisi
Temsilciler Meclisi
U.S. Capitol Visitor Center Danışma
U.S. Capitol Visitor Center Danışma

Bina içerisine sıvı alınmıyor. Bu nedenle içeceğiniz varsa kapıda atmanız gerekiyor. Rezervasyon kağıdınızı görevliye verdiğinizde size üzerinde saat yazan bir davetiye veriyor ve o saatte toplu olarak bir sinema salonuna alınıyorsunuz.

Burada yaklaşık yarım saat süren ABD’nin tarihini anlatan bir video seyrettikten sonra yönetim binalarını gezmeye başladık. Kubbe olarak gördüğümüz Temsilciler Meclisi’ni, toplantı salonları ve birçok odayı gezerek yaklaşık 2 saat süren turumuzu tamamladık.

Temsilciler Meclisi(Kubbe olan yapının iç kısmı)
Temsilciler Meclisi(Kubbe olan yapının iç kısmı)
Temsilciler Meclisi(Kubbe olan yapının iç kısmı)
Temsilciler Meclisi(Kubbe olan yapının iç kısmı)
Mahkeme Salonu
Mahkeme Salonu

Turumuz bittikten sonra 1st St SE caddesi üzerindeki Capitol South Metro Station’da metroya binip Beyaz Saray’a gitmek istedik ancak birçok farklı şehirde metroyu kullanmama rağmen çok komplike bir metro sistemleri olduğunu gördüm. Bir kere gişeleri yok, makinadan biletleri almanız gerekiyor. İstasyona göre bilet fiyatları değişiyor, saate göre fiyat değişiyor. Makina inanılmaz komplike. Ortalıkta görevli de yoktu. Washington’da okuyan bir öğrenci bize yardım etti ancak bu seferde makina paramızı yuttu. Görevli bulduk, geldi makinaya baktı. Bize bir bilet verdi. Bununla metroya binbir güçlükle bindik. McPherson Sq Metro Station’da indik. Burada da görevliye dert anlattım. Sonunda turnikeden geçmeme izin verdi ve bir daha Washington’da metroya binmemeye yemin ederek yolumuza devam ettik. Metrodan indikten sonra 15 St boyunca güneye doğru yürüdükten sonra White House oklarını takip ederek Beyaz Saray’a bulduk. Ana girişinden ziyade parkın içinden geçip arka taraftaki bahçesinden fotoğraf çektirmek daha güzel.

Beyaz Saray – Washington Monument- Lincoln Memorial

Beyaz Saray-White House
Beyaz Saray-White House
Washington Monument
Washington Monument

Beyaz Saray’ı da gördükten sonra Temsilciler Meclisi’nden başlayıp, Lincoln Anıtı’na kadar devam eden büyük bir park olan National Mall boyunca yürüyerek Lincoln Anıtı’na(Lincoln Memorial) gittik. Beyaz Saray’dan buraya parkın içinden yürümek yaklaşık 1 saat sürüyor.

Lincoln Memorial(Lincoln Anıtı)
Lincoln Memorial(Lincoln Anıtı)
Lincoln Memorial'daki Abraham Lincoln Heykeli
Lincoln Memorial’daki Abraham Lincoln Heykeli

National Mall’un ortasında Washington Anıtı(Washington Monument) var. Bunları gördükten sonra Lincoln Memorial’ın önünden taksi çevirip 15 dakika süren bir yolculukla Georgetown denen George Washington Üniversitesi’nin olduğu yere gittik.

Washington’da çok fazla yapılacak birşey yok. O yüzden mağazaların ve restaurantların olduğu Georgetown’a gitmeyi tercih ettik.

Georgetown

Georgetown
Georgetown
Georgetown
Georgetown

Bu arada karnımız baya acıktığından Johnny Rockets adındaki fast food restaurantına gittik. Burada tatlı patates kızartması ve hamburger yedik. Restaurant’ta alkol satılmıyordu. Kolayla birlikte toplam bahşiş hariç 30.75 USD hesap ödedik.

Mükemmel olmasa da fena bir yer değildi. Web-sitesinden menüsüne bakabilirsiniz. Web-sitesine ulaşmak için tıklayın.

Adres : 3131 M Street NW Georgetown Washington D.C.

Sunumu yaparken ketçapla gülen yüz yapmışlardı..
Sunumu yaparken ketçapla gülen yüz yapmışlardı..

Yemekten sonra mağazaları dolaşmaya başladık. Tek katlı bitişik villardan oluşan çok şirin caddelerden oluşuyor. Neredeyse tüm bilindik markaların mağazaları var. Bir tane de Apple Store, unutmadan tüm Apple Store’larda ücretsiz Wi-Fi var. Biraz alışveriş yaptıktan sonra tatlı yemek için burada meşhur olan Georgetown Cupcake’e gittik.

Georgetown Cupcake
Georgetown Cupcake

Adres : 3301 M St NW Georgetown Washington D.C. 20007

Biraz daha dolaştıktan sonra üzerinde Circulator yazan otobüsler olduğunu gördük. Durakta bekleyip Union Station’a giden otobüse bindik. Bilet otobüsün içinden alınıyor. Dönüşte trafik vardı, yolculuk da yaklaşık yarım saat kadar sürüyor ama trafik varsa uzayabiliyor bu süre. Bu yüzden tren dönüş saatinize biraz erken yola çıkmanızı tavsiye ederim.

Otobüs saatleri için tıklayın.

Otobüs bilet fiyatları için tıklayın.

Dönüş trenimiz için bilgilendirme panosu
Dönüş trenimiz için bilgilendirme panosu

Gezi Yazılarım şimdi de akıllı telefonunuzda! Hemen Google Play’den Gezi Yazılarım Android Uygulamasını indirin, yeni eklenen şehirlerle ilgili anında bilginiz olsun.

Gezi Yazılarım Android Uygulaması için tıklayın.

Yazımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

İyi seyahatler :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık