Stuttgart

Stuttgart, StrazburgColmarFreiburg gezimizin ilk durağıydı. Uçakla Stuttgart Havalimanı’na(Flughafen Stuttgart) gittik. Orta büyüklükte bir havalimanı. Telefon numarası başına 1 saatlik ücretsiz internet hizmeti sunuyorlar. Türk Havayolları(THY) Terminal 1’i kullanıyor.

Stuttgart Havalimanı’ndan gezimiz için Hertz’ten araba kiraladık. Tüm araba kiralama şirketleri 3. Terminal’in 2. katında yer alıyor. Terminal 1’den yürüyerek ulaşabilirsiniz, yönlendirici tabelalar var. Hertz’ten arabayı kiraladıktan sonra arabanın anahtarını ve otoparkta nerede park edildiğini belirten ufak bir harita veriyorlar. Buradan arabamızı alıp önce Stuttgart yakınındaki Metzingen Outlet’e gitmek üzere yollara koyulduk.

Metzingen Outlet

Outlet, havalimanından arabayla yaklaşık 40 dakika sürüyor. Outlet çok büyük bir alana yayılmış. Tüm mağazalar yanyana değil. 2 katlı vilların olduğu geniş bir alanda yer alıyor. O yüzden mutlaka haritalardan yönünüzü bulmanız önemli.

Outletle toplamda 7 tane otopark var. Outlet girişinde hangi otoparkta kaç araçlık yer olduğuna dair tabelalar var. P0, P1, P2 ve P3 nolu otoparklar mağazaların olduğu alana yakın. Bu nedenle otoparkın saati 0,50 Euro. P4 nolu otoparkın ilk saati ücretsiz, sonraki saatler 0,50 Euro. P5, P6 ve P7 nolu otoparklar 15 dakika yürüme mesafesinde ancak ücretsiz. Biz P6’ya parkedip outlete doğru yürüdük. Fiyatlar Amerika’daki outletler kadar ucuz değil ama yine de markalar Türkiye’ye daha uygun fiyatlı.

Outlet haritasına ulaşmak için lütfen tıklayın.

İnternet sitesine ulaşmak için lütfen tıklayın.

Alışverişten sonra turumuzun devamı için Strazburg’a devam ettik. Almanya otobanlarının çoğu yerinde hız sınırı yok. Bu nedenle arabanın geldiğini bile göremeden yanınızdan geçip gittiği durumlar yaşanabiliyor.

Dönüşte arabamızı Stuttgart Havalimanı’nda Hertz’e teslim ettik. Uçağımızın kalkış saatine 6 saat olduğundan Stuttgart şehir merkezine gitmek üzere valizlerimizi havalimanının 1. terminalinde check-in kontuarlarının arkasındaki bagaj teslim bölümüne(Gepäckschließfächer) bıraktık.

Gepäckschließfächer(Bagaj Teslim Noktası)
Gepäckschließfächer(Bagaj Teslim Noktası)

Bagaj teslim bölümü kilitli dolapların olduğu küçük bir alan. Bagajın boyutlarına göre farklı fiyatlarla kiralama yapabiliyorsunuz. İnternet sitesindeki en altta yer alan Lockbox bölümünden dolapların boyutlarına ve günlük ücretlere ulaşabilirsiniz. Fiyatlar 2-6 Euro arasında değişiyor.

Bagaj Teslim Bölümü
Bagaj Teslim Bölümü

Dolapların üzerindeki yeşil işaretten dolabın boş, kırmızı işaretten ise dolu olduğunu anlayabilirsiniz.

Dolu-Boş İşaretleri
Dolu-Boş İşaretleri

Valizinizi dolaba yerleştirdikten sonra kapağını kapatıp ödeme makinasından ödemeyi yapıyorsunuz. Makinada Türkçe dil seçeneği de var. Nakit ya da kredi kartıyla ödemeyi yaptığınızda dolabın kilidi devreye giriyor. Dönüşünüzde bilet tekrar cihazı yerleştirilerek kilidin açılması sağlanıyor.

Ödeme Makinası
Ödeme Makinası

Bavullarımızı dolaba bıraktıktan sonra Terminal 1’deki tren istasyonuna giderek şehir merkezine giden trene bindik. Yaklaşık 30 dakikada şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz.

Tren saatlerine ulaşmak için lütfen tıklayın. Açılan sayfaya ilk kutuya Flughafen/Messe, ikinci kutuya Stuttgart / Hauptbahnhof yazıp tarih/saat seçerek tren saatlerine ulaşabilirsiniz.

Stuttgart ulaşım haritası için lütfen tıklayın.

Tren Bileti Makinası
Tren Bileti Makinası

Tren biletini otomatlardan alabiliyorsunuz. Aldığınız bileti istasyon girişindeki onaylatma makinasından bileti içerisine yerleştirerek onaylatmayı unutmayın.

Bilet Onaylatma Makinası
Bilet Onaylatma Makinası

Yarım saatlik yolculuğun sonunda Stuttgart’ın ana tren istasyonu olan Stuttgart Hauptbahnhof(Hbf)’ya geldik.

Stuttgart Hauptbahnhof
Stuttgart Hauptbahnhof(Tren İstasyonu)
Stuttgart Hauptbahnhof(Tren İstasyonu)
Stuttgart Hauptbahnhof(Tren İstasyonu)

Yarım günlük Stuttgart turumuzdaki en kalabalık yer burasıydı. Sokaklar bomboş ama tren istasyonu çok canlıydı. 1 Ocak olmasına rağmen tüm restaurant, café, market ve hediyelik eşya dükkanları açıktı.

Tren istasyonunda Königstraße-Schlossplatz çıkışından çıkarak Königstraße’ye çıkacaksınız. Burası araç trafiğine kapalı, mağaza ve cafélerin olduğu cadde. Caddenin ilerisinde sağda Königsbau Passagen alışveriş merkezini göreceksiniz.

Königsbau Passagen
Königsbau Passagen

Alışveriş merkezinin açık olduğu saatlere ulaşmak için lütfen tıklayın.

Schlossplatz ve Yeni Saray(Neues Schloss)

Königsbau Passagen alışveriş merkezinin de yer aldığı meydanın adı Schlossplatz yani Saray Meydanı. Meydanda Neue Schloss(Yeni Saray) yer alıyor. Saray, Barok tarzda 1746-1807 yılları arasında inşa edilmiş. Almanya İmparatorluğu içerisinde eski bir Alman devleti olan Württemberg’in başkenti Stuttgart’mış. Saray, Württemberg’in kralları tarafından kullanılmış.

2. Dünya Savaşı sırasında saray yoğun bir bombalamaya maruz kalmış. 1958-1964 yılları arasında restorasyon yapılarak bugünkü halini almış. Şu an Finans ve Eğitim Bakanlığı tarafından kullanılıyor.

Neue Schloss(Yeni Saray)
Neue Schloss(Yeni Saray)

Sarayın önünde Jubiläumssäule(Yıldönümü Anıtı) ve iki yanında da çeşmeler(Schloßplatzspringbrunnen) bulunuyor. 30 metre yüksekliğindeki kolonun üzerinde 5 metre boyunda Roma mitolojisinde barış, esenlik, anlaşma ve uyum tanrıçası Concordia’nın heykeli bulunuyor. Anıtın yapılma nedeni Württemberg kralı 1. Wilhelm’in 60. doğum günü.

Jubiläumssäule
Jubiläumssäule
Schloßplatzspringbrunnen
Schloßplatzspringbrunnen

Sarayın sol tarafından yürüdüğünüzde saraya ait 600 yıllık bir bahçe ve göl göreceksiniz.

Schlossgarten(Saray Bahçesi)
Schlossgarten(Saray Bahçesi)
Schlossgarten(Saray Bahçesi)
Schlossgarten(Saray Bahçesi)

Sarayın sağ tarafında ise Eski Saray(Altes Schloss) yer alıyor. 10. yüzyılda yapılmış olan bu saray şu anda Württemberg dönemini anlatan eserlerin olduğu Landesmuseum Württemberg Müzesi olarak kullanılıyor.

Altes Schloss - Landesmuseum Württemberg
Altes Schloss – Landesmuseum Württemberg

Schlossplatz’ın karşısında sokaktan yani Eski Saray solunuzda kalacak şekilde devam ettiğinizde Schillerplatz’a(Schiller Meydanı) gelmiş olacaksınız.

Schillerplatz

Şair, filozof, tarihçi ve dram yazarı Friedrich Schiller’in anıtı yer alıyor. 1839 yılında heykel meydana konulmuş.

Schillerplatz
Schillerplatz

Schillerplatz’tan ilerlediğinizde sol çaprazda Markthalle adındaki sebze-meyve halini yer alıyor. 100 yıllık bir geçmişi olan mekanın açık olduğu saatlere ulaşmak için lütfen tıklayın.

Schillerplatz’ın sağ çaprazında ise Stiftskirche yer alıyor. 10-11. yüzyılda inşa edilmiş olan Protestan kilisesinin kuleleri 1240 yılında inşa edilmiş.

Stiftskirche
Stiftskirche

Kilisenin açık olduğu saatleri görmek için lütfen tıklayın.

Karlsplatz

Markthalle’nin hemen yanında Karlsplatz yer alıyor. Meydana ismini Württemberg dükü Karl Eugen’in 1793 yılındaki ölümünden sonra almış.

Meydanda 1. Kayser Wilhelm’in(Kaiser Wilhelm I) at üzerinde heykeli bulunuyor.

1. Kayzer Wilhelm
1. Kayzer Wilhelm

Kayzer Wilhelm, 1797-1888 yılları arasında yaşamış. 1861’den ölümüne kadar Prusya kralı; 1871’den ölümüne kadar ise ilk Alman İmparatoru olmuştur.

Heykelin sağındaki Münzstraße sokağından ilerlediğinizde Marktplatz’a geleceksiniz.

Marktplatz

Burada Belediye Binası(Rathaus) 1304 yılında inşa edilmiş. 2. Dünya Savaşı’ndaki bombalama nedeniyle yıkılan bina tekrar inşa edilmiş. Biz gittiğimizde yılbaşı olduğundan meydanda büyük çam ağacı süslenmişti.

Marktplatz
Marktplatz
Rathaus(Belediye Binası)
Rathaus(Belediye Binası)

Königstraße

Son durağımız bir diğer alışveriş caddesi olan Königstraße. Marktplatz’da belediye binasının sağındaki Schulstraße sokağından yürüdüğünüzde önüne çıkacak.

Königstraße
Königstraße

Yeni ekleyeceğim yurtdışı gezi yazılarımla ilgili anında bilgi sahibi olmak için Facebook ve Twitter hesaplarımı hemen takip etmeye başlayın.

Gezi Yazılarım şimdi de akıllı telefonunuzda! Hemen Google Play’den Gezi Yazılarım Android Uygulamasını indirin, yeni eklenen şehirlerle ilgili anında bilginiz olsun.

Gezi Yazılarım Android Uygulaması için tıklayın.

Yazımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

İyi seyahatler :)

“Stuttgart” üzerine 7 düşünce

  1. Stuttgart gezisi planlaynlar için Mercedes-Benz müzesini ve Porsche müzesini de mutlaka tavsiye ediyorum.

  2. Stutgardı bir arkadaşım gezdirdiği, tarihini sizden öğrendim, teşekkürler…

  3. Stuttgartı bir arkadaşım gezdirdiği, tarihini sizden öğrendim, teşekkürler…

  4. Merhabalar bu hafta içerisinde stutgart da yolculuğum olucak stutgart üzerindende parisi görmek istiyorum nasıl bir yol izlemeliyim acaba

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık