Karlovy Vary

1 günde Karlovy Vary nasıl gezilir? Karlovy Vary’de nerede yenir? Karlovy Vary’de otopark ve ulaşım nasıl? Karlovy Vary’ye Prag’tan nasıl gidilir? Karlovy Vary’de Nerelere Gidilir?

Çek Cumhuriyeti’nin kaplıcalarıyla ünlü, Mustafa Kemal Atatürk’ün de 1918’de ziyaret ettiği Karlovy Vary’ye(okunuşu Karlo Vari) Almanya’nın Nürnberg şehrinden arabayla veya Prag’tan 2 buçuk saatlik bir yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz.Karlovy Vary 4-5 saatte gezebileceğiniz bir yer. Prag şehir rehberine buradan ulaşabilirsiniz.

Prag’tan Karlovy Vary’ye Prag Otobüs Terminali’nden ya da Prag Havaalanı’ndan kalkan sarı renkli Student Agency otobüsleriyle gidebilirsiniz. Prag Otobüs Terminali, Prag’taki Florenc metro durağının hemen arkasında.

Prag Otobüs Terminali ve Prag Havaalanı’ndan Karlovy Vary gidiş dönüş otobüs saatlerine ulaşmak için lütfen tıklayın. Biletler otobüs termalinden ya da internet sitelerinden online olarak alınabiliyor.

Karlovy Vary’deki otobüs terminali, turistik yerin üst kısmında yer alıyor. O yüzden dönüş biletinizi otobüs terminalinden alıp, şehri gezmeye başlayabilirsiniz. Terminalin içerisinde harita alabileceğiniz Tourist Information da bulunuyor.

Terminalden çıkıp sola doğru yürüdüğünüzde, ilerde sağda Becherovka likörlerinin mağazasını göreceksiniz. Buradan sağa dönüp araç trafiğine kapalı olan Tomáše Garrigue Masaryka(T.G. Masaryka) sokağından aşağıya yürüyerek Elbe Nehri’nin(Ohre) kenarına geldiğinizde gezilecek yerlere ulaşmış olacaksınız. Rota olarak aşağıdaki haritayı kullanabilirsiniz.

Karlovy Vary’de Gezilecek Yerler 

Küçük meydana indiğinizde solda tarihi bir spa göreceksiniz.

Meydandaki dikilitaş
Meydandaki dikilitaş

Alžbětiny Lázně Spa5 olarak adlandırılan yerde kaplıca sularına girebilirsiniz. Karlovy Vary’de kalmak isterseniz de en büyük kaplıca oteli olan Thermal Hotel’de ya da lüks ve tarihi bir bina olan Grandhotel Pupp Hotel’de kalabilirsiniz.

İlk ziyaretimde Prag’tan otobüsle gelmiştim Karlovy Vary’ye. İkinci gelişimde ise Nürnberg’ten arabayla geldim. Karlovy Vary’deki Hotel Thermal’in otoparkına arabayı parkettim. Gezilecek yerlere çok yakın konumdaki bu otoparkı kullanmanızı tavsiye ederim.

Alžbětiny Lázně Spa5
Alžbětiny Lázně Spa5

Meydanın az ilerisindeki köprünün üzerinde, “oplatky” adı verilen Karlovy Vary’de 18 yüzyılda üretilmeye başlanan ince kağıt helva satan büfe göreceksiniz. Kağıt helvanın birkaç çeşit aromalısını satıyorlar ve ısıtarak veriyorlar, denemenizi tavsiye ederim.

Oplatky satan büfe 
Oplatky satan büfe

Daha sonra geriye meydandan sağa dönüp nehir boyunca yürümek ve Karlovy Vary’nin tadını çıkarmak kalıyor. Pasta gibi evler ve tertemiz havasıyla Karlovy Vary sizi büyüleyecek.

Solda Thermal Hotel
Solda Thermal Hotel
Dvořákovy sady
Dvořákovy sady

Sadový Pramen Kaplıca Oteli ve Sadová Kolonáda(Meyve Bahçesi Çadırı)

Karlovy Vary’nin kapsamlı hizmet veren ilk kaplıcası olarak geçen Sadový Pramen, 1855’te yapılmış. Hemen yanında Türkçesi Meyve Bahçesi Çadırı olan 19. yüzyılda yapılmış yapı Sadová Kolonáda yer alıyor. Nehir kenarı boyunca yürüdüğünüzde sağ tarafta göreceksiniz.

Sadová Kolonáda
Sadová Kolonáda

Yol boyunca birçok hediyelik eşya dükkanı var. Çek Cumhuriyeti porselenleriyle ve seramikleriyle ünlü. Kaplıca sularını içmek için yapılmış özel bardakların envai çeşidini görebilirsiniz.

Bardaklar
Bardaklar

Mlýnská kolonáda(Değirmen Kemeraltı)

Karlovy Vary’nin simgelerinden biri olan bina bir kaplıca merkezi. Yapımı 1881’de tamamlanmış.

IMG_0071

Tržní Kolonáda

Market alanı olarak geçen tarihi bir bina, ahşaptan yapılmış köşk turistlerin bol bol fotoğraf çektirdiği bir yer.

Tržní Kolonáda
Tržní Kolonáda

Vřídelní Kolonáda

Mutlaka görülmesi gereken bir yer olan Vřídelní kolonáda, Tržní Kolonáda’nın sol çaprazında yer alıyor. Ücretsiz gezebileceğiniz bu kaplıca binasında farklı derecelerde akan sulardan içebilir, su kaynağını görebilirsiniz.

Vřídelní kolonáda
Vřídelní kolonáda

Kaynağın yanındaki bölümden de farklı sıcaklıklarda akan sulardan içilebiliyor. Tadları baya kötü, mide hastalıkları için iyi geldiği söyleniyor.

Farklı Derecelerde Akan Sular
Farklı Derecelerde Akan Sular

Carlsbad Plaza

Kaplıcadan çıkıp nehir boyunca ilerlediğinizde(nehir sola doğru kıvrılacak) az ilerde solda Carlsbad Plaza otelini göreceksiniz. Burası Mustafa Kemal Atatürk’ün 1918’de kaldığı otel. Giriş kapısının yanında duvara asılı “Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve önemli devlet adamı Kemal Atatürk, Temmuz 1918’de burada tedavi gördü” yazan Çekçe bir tabela bulunuyor.

Carlsbad Plaza Hotel
Carlsbad Plaza Hotel
Atatürk'ün burada kaldığını yazan tabela
Atatürk bu otelde tedavi görmüş

Otelin yanında yine tarihi bir bina olan Kaiserbad Spa bulunuyor.

Kaiserbad Spa
Kaiserbad Spa
Karlovy Vary
Karlovy Vary

Becherovka Likörü Karlovy Vary’de üretiliyor, bu nedenle birçok yerde dev şişesinin içerisinde likörün satıldığı yerleri görebilirsiniz. Tadı baya farklı, o yüzden önce buradan küçük bir bardakta alıp tadına bakmanızı tavsiye ederim, biz pek beğenmedik ama damak zevki tabi :)

IMG_9999

Carlsbad Plaza’dan çıktıktan sonra çaprazdaki Grandhotel Pupp’un sağındaki sokaktan içeri girerek Diana yazan yerden fünikülere biniliyor. Turistler tarafından çok bilinen bir yer değil ama mutlaka fünikülerle dağın tepesine çıkmanızı ve Karlovy Vary’i buradan da görmenizi tavsiye ederim.

Diana Restaurant ve Füniküler

Diana tepedeki restaurantın da adı. Yaklaşık 5 dakika süren bir yolculukla tepeden Karlovy Vary’i seyredebilirsiniz. Füniküler 15 dakika bir var. En son akşam saat 5’te bitiyor.

1 Nisan-1 Haziran ile 30 Eylül-31 Ekim arasında son füniküler akşam saat 6’da, 1 Haziran-30 Eylül arasında ise akşam saat 7’de.

Diana Füniküleri
Diana Füniküleri
Diana Füniküleri
Diana Füniküleri
Diana Füniküleri
Diana Füniküleri

Tepeye çıktığınızda gözetleme kulesine asansörle çıkıp buradan şehri görebilirsiniz.

Kule
Kule
Karlovy Vary
Karlovy Vary
Karlovy Vary
Karlovy Vary

Biz zirvedeki Diana Restaurant’ta yemek yedik. Yarım ördek kızartması(pečená kachna), jülyen kesilmiş tavukla patates kızartması(kuřecí nudličky), patates kızartması(smažené hranolky) sipariş ettik. İki kişilik içeceklerle beraber toplam 625 Kron ödedik. Biralarıyla ünlü olduğundan mutlaka tadına bakın eğer seviyorsanız. Çek Cumhuriyeti, diğer Avrupa şehirlerine kıyasla baya ucuz.

Diana Restaurant
Diana Restaurant
Tavuk
Tavuk
Ördek
Ördek

Yemekten sonra yine fünikülere binip aşağıya indik. Tatlı için Grandhotel Pupp’un pastanesi olan Cafe Pupp’a gittik. Bir dilim pasta ve iki çay için 255 Kron ödedik.

Cafe Pupp
Cafe Pupp

IMG_8663

Benim Karlovy Vary’ye ikinci gelişimdi ama tekrar tekrar gidebileceğim çok güzel bir yer.

Yeni eklenecek şehirlerle ilgili anında bilgi sahibi olmak için hemen Facebook ve Twitter hesaplarımı takip etmeye başlayın.

Yazımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

İyi seyahatler :)

Çek Kronu en iyi kurla nereden alınır?

Çek Cumhuriyeti’nde Euro-Çek Kronu dönüşü için en iyi kurları Karlovy Vary’de gördük. O yüzden ilk buraya geliyorsanız, Karlovy Vary’deki döviz bürolarından döviz bozdurabilirsiniz. Birçok döviz bürosu var ve hepsinde de kurlar farklı.

“Karlovy Vary” üzerine 14 düşünce

 1. süper bir gezi yazısı cok faydalandım tam benim istediğim gibi ulaşım, fiyatlar ve herşey var.
  aynısını yapacağım allahın izni ile 21 nisanda

 2. karlovy vary çok güzel atmosfere sahip bir yer. 2009 yılında gitmiştim inşallah mayıs ayında yine gidiyorum yazınız güzel olmuş tebrikler ancak sanırım yazınız biraz eski kur farkını hesap etmemişsiniz :) tl dip şuanda 675 kron malesef 75tL değil şuan da 128 TL

 3. Mwrhaba yazınızın çok faydasını gördük. İzinizden gittik adeta :) teşekkürler

 4. Yazinizi favorilerime ekledim yaz sonunda yapacagim prag gezisinde karlovy yaziniz sayesinde gidecegim tesekkurler

 5. Merhaba benimde Aralık ayında prag planım var çok mu soğuk oluyor ayrıca toplamda 3 günüm var bir günümü Karlovy Vary e ayırlamılıyım yoksa kış günü yollarda çok mu vakit kaybederim

  1. Merhaba,

   Kış mevsiminde gitmedim, yanlış yönlendirmeyeyim sizi.

   İyi yolculuklar şimdiden.

 6. Bir otelin girişinde ince bir dolapta pastalar var.otelin altındada bir pastahane. Ömrümde böyle bir lezzet tatmadim demek istiyorsanız mutlaka gidin

 7. merhaba bende gitmek istiyorum.Ulaşım zor mu?bir de geri dönüş detaylarını paylaşır mısınız?Geri dönerken hangi otobüse bindiniz veya nereden bindiniz?

  1. Merhaba,

   Prag’tan Karlovy Vary’ye Prag Otobüs Terminali’nden ya da Prag Havaalanı’ndan kalkan sarı renkli Student Agency otobüsleriyle gidebilirsiniz. Prag Otobüs Terminali, Prag’taki Florenc metro durağının hemen arkasında.

   iyi seyahatler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık