Freiburg

Almanya’yla Fransa sınırına yakın küçük bir şehir olan Freiburg, Colmar’a da yakın. 3-4 saatte tüm şehri rahatlıkla gezebilirsiniz. Öncelikle şehre ulaşım için biz araba kiralamıştık. Şehir merkezine ulaştığınızda birçok otopark tabelası göreceksiniz. Biz tren istasyonunun büyük otoparkına arabamızı parkettik.

Bunun dışında Strasbourg’un arabayla 15 dakika mesafedeki Kehl şehrinden kalkan trenlerle Freiburg’a ulaşım sağlanabiliyor. Detaylı bilgiyi Alman Tren Şirketi’nin sayfasından öğrenebilirsiniz.

Tren istasyonunun ana giriş kapısının karşısındaki Arnavut kaldırımlı caddeden(Eisenbahnstraße) yürüdük. Soldaki parkın bitiminden araç trafiğine kapalı Rathausgasse sokağından devam ettiğinizde solda La Piazza adlı İtalyan restaurantını göreceksiniz.

La Piazza

Burada pizza ve lazanya yedik. Yemekler güzeldi. 

Fiyatları ise pizzalar 4.50-6 Euro, lazanya 6.20-6.50 Euro aralığındaydı.

Restaurantın internet sitesine ulaşmak için lütfen tıklayın.

Rathaus

Rathausgasse sokağından çıkıp düz devam ettiğinizde Rathausplatz meydanına ulaşacaksınız. Burada yeni belediye binası olan Rathaus yer alıyor.

Rathaus (Belediye Binası)
Rathaus (Belediye Binası)

Eis Cafe Lazzarin

Rathaus’un sol tarafında yer alan bir café. Dondurması meşhur ama porsiyonlar biraz büyük. O yüzden sipariş verirken 2 kişi 1 tane söyleyebilirsiniz. Ufak ama güzel bir meydanda yer alıyor. Yazın dışarda da oturma imkanı var.

Eis Cafe Lazzarin
Eis Cafe Lazzarin

Belediye binasının olduğu Rathausgasse’den yürümeye devam ettiğinizde Kaiser-Joseph Caddesi’ne(Kaiser-Joseph-Straße) ulaşacaksınız. Burası tramvayların geçtiği, araç trafiğine, mağazaların olduğu bir alışveriş caddesi. Sokakta su kanalları(Bachle) göreceksiniz. Bu kanalların üzerinden bir kez atlanırsa, bir daha Freiburg’a gelineceğine inanılıyormuş.

Kaiser-Joseph Caddesi

Kaiser-Joseph Caddesi (Kaiser-Joseph-Straße)
Kaiser-Joseph Caddesi’nde Su Kanalları(Kaiser-Joseph-Straße Bachle)
Kaiser-Joseph Caddesi (Kaiser-Joseph-Straße)
Kaiser-Joseph Caddesi (Kaiser-Joseph-Straße)

Kaiser-Joseph Caddesi’ni geçip düz devam edip ilk sokaktan(Eisenstraße) sola döndüğünüzde Freiburg Katedrali’ne(Freiburger Münster) ulaşacaksınız. Freiburg Katedrali’nin şehrin birçok yerinden görülebilen 116 metre uzunluğundaki kulesine doğru yürümeniz yeterli.

Freiburger Münster
Freiburger Münster

Münsterplatz

1200’lü yıllarda Gotik tarzda inşa edilen katedral Münsterplatz adlı meydanda yer alıyor.

Freiburger Münster(Freiburg Katedrali)
Freiburger Münster(Freiburg Katedrali)
Münsterplatz(Katedral Meydanı)
Münsterplatz(Katedral Meydanı)

Meydanda 1520-1532 yılları arasında yapılan Lienhart Müller Store(Lienhart Müller Mağazası) var. Belediye pazarı olarak kullanılıyormuş. Binanın dışında heykeltraş Hans Sixt von Staufen’in yaptığı heykeller bulunuyor.

Lienhart Müller Store
Lienhart Müller Store

Markthalle

Katedrali gezdikten sonra birçok dünya mutfağına ait restaurantın olduğu Markthalle’yi gezebilirsiniz.

Markthalle’ye gitmek için tekrar Kaiser-Joseph Caddesi’ne gelip sola döndükten sonra soldaki ikinci sokak olan Grünwälderstraße’ye girdiğinizde karşınıza çıkacak.

Markthalle
Markthalle
Markthalle'nin Girişi
Markthalle’nin Girişi

Markthalle’ye gitiğimizde yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi tenha bir yer görmeyeceksiniz, burası sadece ilk giriş yeri. İlerde restaurantların olduğu yer o kadar kalabalıktı, biraz gezip çıkmak zorunda kaldık. Oturacak yerler yok denecek kadar az. İnsanların çoğu yemeklerini alıp kokteyl masalarının üzerinde yemeklerini yiyor.

Markthalle’nin Almanca internet sitesine ulaşmak için lütfen tıklayın. Sayfanın sol alt köşesinde pasajın açık olduğu gün ve saatler yer alıyor.

Martinstor

Tekrar Kaiser-Joseph Caddesi’ne dönüp sola döndüğümüzde ilerde Martinstor(Martin Kulesi)’ni göreceksiniz. Burası savunma kulesi olarak 13.yüzyılda inşa edilmiş.

Martinstor
Martinstor

Schlossberg

Freiburg’taki son gezdiğimiz yer fünikülerle çıkarak şehri tepeden göreceğimiz Schlossberg oldu.

Kaiser-Joseph-Straße boyunca(yaklaşık 500 metre) yürüyerek cadde bitiminden sağa döndük. Buradan da 350 metre yürüyerek soldaki Stadtgarten adındaki parkın yol kenarında yer alan ufak binaya yani finüküler durağına ulaşmış oluyorsunuz.

Füniküler (Schlossberg - Bahn)
Füniküler (Schlossberg – Bahn)

Kasse(Bilet Makinası)
Kasse(Bilet Makinası)

Fünikülerde herhangi bir görevli yok. Bu nedenle makinadan biletinizi bozuk parayla kendiniz alıyorsunuz. Sonrasında biletinizi makinaya okuttuğunuzda turnikeden geçip fünikülere biniyorsunuz. Fünikülerde de görevli yok. İnsansız bir araç yapmışlar.

Bilet Onaylatma Makinası
Bilet Onaylatma Makinası
Füniküler (Schlossberg - Bahn)
Füniküler (Schlossberg – Bahn)

Fünikülerin internet sitesine ulaşmak için lütfen tıklayın. İnternet sitesindeki Betriebszeiten bölümünden açık olduğu saatlere, Tarife bölümünden ise bilet fiyatlarına ulaşabilirsiniz.

Tepeden Manzara - Schlossberg
Tepeden Manzara – Schlossberg
Tepeden Manzara - Schlossberg
Tepeden Manzara – Schlossberg

Schlossberg’e çıktığınızda Schlossberg Restaurant’ın da hemen yanına gelmiş oluyorsunuz. Buradan manzara eşliğinde de yemek yenebilir. Tepede orman ve yürüyüş parkuru bulunuyor. Burada da biraz zaman geçirdikten sonra yine fünikülerle aşağıya inerek Freiburg gezimizi tamamladık.

Yeni ekleneceğim yurtdışı gezi yazılarımla ilgili anında bilgi sahibi olmak için Facebook ve Twitter hesaplarımı hemen takip etmeye başlayın.

Gezi Yazılarım şimdi de akıllı telefonunuzda! Hemen Google Play’den Gezi Yazılarım Android Uygulamasını indirin, yeni eklenen şehirlerle ilgili anında bilginiz olsun.

Yazımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

İyi seyahatler :)

“Freiburg” üzerine 5 düşünce

 1. Oncelikle paylasimlariniz icin tesekkurler. Freiburg da nerede kaldiniz? Biz de 20-24 subat tarihlerinde gitmek istiyoruz.Kalmak icin belirgin bir merkez ismi yazabilir misiniz?

  1. Merhaba,

   Biz Freiburg’ta kalmadık, günübirlik gezmiştik.

   Şimdiden iyi seyahatler.

  2. Glotterhof da kaliyoruz su anda ,cok sirin temiz ( bir yer araba ile gelecekseniz uygun bir yer) 15 dk Freiburg’a doganin icinde harika bir koyde bu otel Kandel strasse 26

   1. dresi yanlis yazmisim
    HOTEL TOBERERHOF
    Kandelstrasse 34, 79286 Glottertal, Al
    85€ FREIBURG 9KM

 2. Merhabalar,

  Biz de sizinle aynı rotayı yılbası için düşünüyoruz. Araba kiralamak konusunda kararsız kaldık, park yerlerinin fiyatını düşününce gerçekten önerir misin araba kiralamayı, bir de uzun süre kullanma yorgunluğu vs ?

  Colmar’da otoparkı olan bir otele parketsek sonra şehri kendimiz gezsek mümkün mü ? (Otellerin otoparkları da mı ücretli ?)

  Çok teşekkürler şimdiden

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık