Los Angeles

İspanyolca’da Melekler anlamına gelen, kısa adı L.A. olan Los Angeles, California eyaletinde yer alıyor. Ülkenin batı sahillerindeki en kalabalık, tüm ABD’de de ise 2. kalabalık şehir.

THY’nin direkt uçuşlarıyla yolculuk yaklaşık 14 saat sürüyor. Biz comfort class’te gitmemize rağmen, bizim gibi uçakta uyuyamazsanız gittiğinizde saat farkından dolayı çok zorlanıyorsunuz.

Yolculuk sırasında çektiğimiz fotoğraf-Kuzey Buz Denizi
Yolculuk sırasında çektiğimiz fotoğraf-Kuzey Buz Denizi

Öncelikle ABD vize işlemleri ile ilgili New York notlarıma ulaşabilirsiniz.

Havaalanı
Havaalanı

Los Angeles’ta Araba Kiralama

Araba kiralama şirketlerinin Los Angeles havaalanının içerisinde ofisleri bulunmuyor. Pasaport kontrolünden çıktıktan sonra Car Rental tabelaları takip ederek havaalanının kapısından çıkıyorsunuz. Kapı önünden 15 dakika aralıklarla geçen kiralama şirketlerinin servis araçlarına binerek havaalanından kiralama şirketlerinin ofislerine ulaşabilirsiniz. Biz gitmeden önce Hertz şirketinden araç kiralamıştık, memnun kaldık.

Buradan arabamızı alıp havaalanının yakınındaki Marriott Hotel Los Angeles Airport’a geçtik. Temiz ve rahat odaları olan bir oteldi. Havaalanına yakın olduğundan biraz uçak sesi geliyordu ama biz odaya hep çok yorgun geldiğimizden sesi duymadık bile diyebilirim.

Otel odasından havaalanı
Otel odasından havaalanı
Otel Odamız
Otel Odamız

Otelin internet sitesine ulaşmak için lütfen tıklayın.

Yazım boyunca size navigasyon cihazınıza da yazabilmeniz için GPS lokasyonlarını da vereceğim.

Santa Monica

Uçaktan inip otele yerleştikten sonra ilk iş buraya gitmek oldu. Santa Monica plajı, sahildeki dönmedolabı ve alışveriş caddesiyle ünlü.

Arabamızı 311 Colorado Ave Santa Monica, CA 90401 adresindeki Structure 8 kapalı otoparkına parkettik. Burası ayrıca Santa Monica Place adındaki alışveriş merkezinin de otoparkı. 1,5 saat ücretsiz. Sonraki 2,5 saat de 1 Dolar. En ucuz park yeri olduğundan burayı tercih ettik. Ödemeyi parkomat makinalarından yapabilirsiniz.

Otoparkın GPS Lokasyonları 34.013123, -118.492841

Bölgedeki tüm otoparkları harita üzerinden görüntülemek için tıklayın.

Santa Monica İskelesi(Pier)

Santa Monica Pier
Santa Monica Pier

Santa Monica Pier’de birçok restaurant, hediyelik eşya dükkanı ve dönmedolap bulunuyor. Ayrıca 1926 ve 1985 yılları arasında ABD’nin batı ve doğuyu birbirine bağlayan Route 66’nın bitiş noktası olarak da biliniyor. Chicago’dan başlayıp, Los Angeles’ta biten 3.940 km uzunluğundaki bu yol şu anda bulunmuyor ancak bitiş yerine anı olarak tabelası konmuş.

Route 66
Route 66

İskelenin sonunda da dönmedolabın olduğu ufak bir eğlence merkezi bulunuyor.

Dönmedolap
Dönmedolap
Santa Monica Pier
Santa Monica Pier

Gece olmasına rağmen plaj kalabalıktı ve denize girenler vardı. Biz zamanımız kısıtlı olduğundan gündüz gelemedik ama zamanınız varsa mutlaka gündüz de gelip okyanusun tadını çıkarabilirsiniz.

Santa Monica Beach(Plajı)
Santa Monica Beach(Plajı)
Santa Monica Beach(Plajı)
Santa Monica Beach(Plajı)

İskeledeki dolaştık sonra buradaki Bubba Gump restaurantında yemek yedik. 1994 yılında gösterime giren Forrest Gump filminde geçen Bubba Gump Karides zinciri, 1996’da Monterey, Kalifornia kurulmuş. Burada da bir şubesi bulunuyor. Gittiğimiz gün doğum günümdü, o yüzden kutlamayı da burada yaptık.

Bubba Gump
Bubba Gump
Ailecek Doğum Günü Yemeği
Ailece Doğum Günü Yemeği

Pastam yoktu ama bol bol deniz mahsülü yiyerek kutlamayı yaptık.

Masadakiler için hesap olarak 84 dolar ödedik. Porsiyonları büyük ve doyurucu.

Forrest Gump filminde Tom Hanks’in bir bankta oturduğu sahne var. Tüm Forrest Gump restaurantların önünde bu bank ve Tom Hanks’in giydiği ayakkabılar var. Burada fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

Bubba Gump’ın internet sitesine ulaşmak için tıklayın.

Bubba Gump
Bubba Gump

Hollywood Yazısı

2. gün kalkıp ilk iş Hollywood yazısını en iyi görebileceğimiz Hollywood tepesine gitmek üzere yola koyulduk.

3000 Canyon Lake Drive, Hollywood adresi; Hollywood yazısını net görebileceğiniz, ayrıca Hollywood ve Beverly Hills’te oturanların harika vilları görebileceğiniz bir yer.

Hollywood Evleri
Hollywood Evleri

GPS Lokasyonları : 34.126565, -118.326517

Hollywood Yazısı (Hollywood Sign)
Hollywood Yazısı (Hollywood Sign)

Hollywood Bulvarı 

Ünlerin isimlerinin yıldızlar içerisinde yazılı olduğu bulvar oldukça turistik bir cadde.

Hollywood Bulvarı
Hollywood Bulvarı

Görülmesi gereken 2 yerden biri Çin Tiyatrosu(TCL Chinese Theatre), diğeri ise Oskar Törenleri’nin düzenlendiği eski adı Kodak Tiyatrosu olan Dolby Tiyatrosu.

Tarihi Çin Tiyatrosu 1926’da tamamlanmış, bu tarihten beri de sinema olarak kullanılıyor.

TCL Çin Tiyatrosu (TCL Chinese Theatre)
TCL Çin Tiyatrosu (TCL Chinese Theatre)

Dolby Tiyatrosu(Dolby Theater) Kodak tarafından 2001 yılında inşa ettirilmiş, 3400 kişi kapasite bir sinema. Açılışından itibaren de Oskar Törenleri burada düzenleniyor.

Tiyatro binasının hemen yanında da alışveriş merkezi bulunuyor. Buranın üst katından da uzaktan da olsa Hollywood yazısını görebilirsiniz.

Hollywood AVM
Hollywood AVM

Hooters

Amerika’nın ünlü fast food zinciri Hooters’ın Hollywood Bulvarı üzerinde bir şubesi var. Dekolteli garson kızların çalıştığı Hooters turistler için de popüler restaurantlardan. Lokasyon olarak Çin Tiyatrosu’nun tam karşısında bulunuyor.

Hooters Kızları
Hooters Kızları

İnternet sitesine ulaşmak için tıklayın.

Hollywood bulvarında 1652 N Orange Dr Los Angeles, CA 90028 adresindeki otoparka arabayı parkettik. Otopark Hollywood Bulvarı’nda olduğundan fiyatı pahalı. 20 USD ödedik 2 saat için.

Otoparkın GPS Lokasyonu : 34.100450, -118.341406

The Grove

The Grove alışveriş merkezi birçok ünlü ve pahalı markanın yer aldığı üstü açık bir alışveriş merkezi. The Grove‘un hemen karşısında Ross Dress For Less adında, ünlü markaların ürünleri çok ucuza satan mağazalar zinciri yer alıyor. Ross Dress For Less’e mutlaka uğrayın. Outletten bile daha ucuza ürünler satıyorlar. Bir diğer ucuz ürünler satan mağaza da TJ Maxx.

Ross Dress For Less
Ross Dress For Less

Grove’daki Cheesecake Factory restaurantında cheesecake yemek istedik ama 2 saat bekleme süresi olduğundan mecburen alışveriş merkezinde dolaşmakla yetindik.

The Grove
The Grove

Adres : 189 The Grove Dr Los Angeles, CA 90036

GPS Lokasyonu : 34.072923, -118.356342

Universal Studios

Los Angeles’taki en eğlenceli dakikaları geçirdiğimiz yer. Cuma günü gitmemize rağmen çok kalabalıktı. Açılış saatlerine bakarak, açılır açılmaz orada olmanızı tavsiye ederim. Biletinizi önceden internetten alıp çıktısını alarak gişe sırası beklemeden geçiş yapabilirsiniz.

Universal City Plaza
Universal City Plaza

Universal Stüdyolarının otoparkına parkettik sonra Universal City Walk boyunca yürüyorsunuz. Burada restaurantlar, mağazalar ve caféler var.

Buradan geçtikten sonra ünlü Universal Studios yazısına ulaşacaksınız.

Universal Studios
Universal Studios
Universal Studios Giriş Kapısı
Universal Studios Temsili Giriş Kapısı

İçeride öncelikle Transformers, Mumya ve Jurassic Park’ın olduğu alana giderek bunlara öncelikle binmenizi tavsiye ederim. En kalabalık olan üniteler bunlar olduğundan özellikle öğlen saatlerinde 2 saat süren sıraları oluyor. Bizim favorimiz Transformers.

Terminatör
Transformers
Mumya
Mumya

Stüdyo Turu
Stüdyo Turu

Yine mutlaka yapmanız gerekenler arasında Stüdyo Turu yer alıyor. Tur boyunca iki tane de gösteri yapılıyor ki, ikisi de mükemmel. Umutsuz Ev Kadınları(Desperate Housewives), Jaws gibi efsane filmlerin de setleri yukarıdaki bu trenlerle gezilebiliyor.

Desperate Housewives Seti
Desperate Housewives Seti

Son olarak Water World gösterisini mutlaka izlemenizi tavsiye ederim. Çok keyifli ve bol bol ıslanacağınız bir gösteri yapılıyor. Saatlerini mutlaka takip edin, önce gidin. Gösteri başlayınca içeriye almıyorlar.

Sonuç olarak tüm gününüzü alacak olan Universal Studios geziniz bittiğinde yorgun ama çok mutlu hissedeceksiniz.

Universal Studios’un internet sitesine ulaşmak için tıklayın.

Adres : 100 Universal City Plaza, Universal City, CA 91608

GPS Lokasyonu : 34.134747, -118.353324

Hard Rock Cafe Hollywood

Çıkışta otoparka yürürken geçeceğiniz Universal City Walk üzerindeki restaurantlardan Hard Rock Cafe’de yemek yedik.

Hard Rock Cafe Hollywood
Hard Rock Cafe Hollywood
Hard Rock Cafe Hollywood
Hard Rock Cafe Hollywood

Fiyatları genel olarak pahalı olan Hard Rock Cafe’de 4 kişilik yemej için 154 Dolar ödedik. 

Los Angeles’taki Walmart market zinciri

Gittiğimiz gün buraya uğrayıp üst otoparka parkederek Walmart markete gittik. Buradan su alıp ilk gün stokladık. Böylece turistik seyahatlerdeki en fazla para harcanan kalemlerden olan suyu ucuza kapatmış olduk. Burası ufak bir alışveriş merkezi, içinde TJ Maxx ucuzluk mağazasının bir şubesi de bulunuyor.

Marketin adresi : 4125 Crenshaw Blvd Los Angeles, CA 90008

GPS Lokasyonu : 34.009731, -118.335147

Marketin çalışma saatleri haftanın her günü 08-22:00 arasında.

Los Angeles’ı gezdikten sonra kiraladığımız arabayla San Francisco’ya gitmek üzere düştük yollara. San Francisco yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

Yeni eklenecek şehirlerle ilgili anında bilgi sahibi olmak için hemen Facebook ve Twitter hesaplarımı takip etmeye başlayın.

Gezi Yazılarım şimdi de akıllı telefonunuzda! Hemen Google Play’den Gezi Yazılarım Android Uygulamasını indirin, yeni eklenen şehirlerle ilgili anında bilginiz olsun.

Gezi Yazılarım Android Uygulaması için tıklayın.

Yazımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

İyi seyahatler :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık