Colmar

Strazburg seyahatimiz sırasında günübirlik Colmar’a gittik. Colmar’ı Strazburg’a uzaklığı 75 km, yaklaşık 1 saatte ulaşabiliyorsunuz. Colmar, Kaysersberg, Strazburg şarap yolu olarak adlandırılan yol üzerindeki şehirler. Colmar haritası için lütfen tıklayın.

Colmar’ın girişinde sizi Özgürlük Heykeli’nin bir kopyası karşılıyor. Özgürlük Heykeli’nin tasarımını yapan Fransız heykeltraş Frédéric Auguste Bartholdi Colmar’lıymış.

Özgürlük Heykeli(Réplique de la Statue de la Liberté)
Özgürlük Heykeli(Réplique de la Statue de la Liberté)

Özgürlük Heykeli’nin kopyası, Colmar Havaalanının hemen yanında Route de Strasbourg yolu üzerinde bulunuyor.Harita üzerinde görmek için lütfen tıklayın.

Arabamızı Avenue de la République üzerindeki Parking Rapp’a parkettik. Otopark oldukça merkezi bir yerde. Champ de Mars adındaki parkın altındaki kapalı otopark.

Otopark girişi harita üzerinde görmek için lütfen tıklayın.

Rapp otoparkının dışındaki tüm otoparkların listesi ve ücretlendirme için lütfen tıklayın.

Arabamızı Rapp otoparkına parkedip parkın yanındaki Avenue de la République boyunca arabayla geldiğimiz yönde yürüyüp önce ikinci sağdan(Rue des Boulangers), sonra soldaki sokaktan(Rue des Têtes) devam ettik. Sağda karşınıza 1609 yılında yapılan Maison des Têtes(Kafalar Evi) çıkacak.

Maison des Têtes
Maison des Têtes
Maison des Têtes
Maison des Têtes

Tarihi bir ev olan Maison des Têtes şu anda otel ve restaurant olarak işletiliyor. Üzerinde çeşit çeşit kafa heykelleri olduğundan adına Kafalar Evi denmiş.

Maison des Têtes’in internet sitesine ulaşmak için lütfen tıklayın.

Rue des Têtes boyunca devam ettiğinizde karşınıza perakende giyim mağazası Monoprix’in olduğu küçük bir meydan çıkacak. Meydanın solunda güzel sanatlar müzesi olan Unterlinden Müzesi(Musée d’Unterlinden) var.

Unterlinden Müzesi’nin internet sitesine ulaşmak için lütfen tıklayın.

Öğle yemeği için Unterlinden Müzesi’nin yanındaki Restaurant Pfeffel’e gittik. Çok sıkışık, kalabalık ve havasızdı. Yayın balığı filetosu(Feuilleté de Loup), sebzeli lazanya(Lasagne Legumes), kola ve kırmızı şarap istedik. Toplam 32 Euro hesap ödedik. Yayın balığını milföy hamuruna benzer bir hamurun içerisine koyuyorlar. Tadını çok beğenmedim. Eşim sebzeli lazanyasının güzel olduğunu söyledi. Tekrar Colmar’a gelirsem başka bir restaurantta yemek yemeyi tercih ederim.

Restaurant Pfeffel
Restaurant Pfeffel
Feuilleté de Loup
Feuilleté de Loup
Lasagne Legumes
Lasagne Legumes

Restaurant çıkıp Monoprix’in sağındaki sokaktan(Place des Martyrs de la Résistance) Eglise des Dominicains tabelasının olduğu yöne doğru yürüdüğünüzde Place des Dominicains(Dominikliler Meydanı)’a ulaşacaksınız. Noel’de buraya christmas market kuruluyor. Meydanda hediyelik eşya satan dükkanlar ve Dominikliler Kilisesi(Eglise des Dominicains) Strazburg’a göre daha küçük ama güzel bir pazar. Ayrıca Colmar çok daha süslüydü.

Christmas Market
Christmas Market
Place des Dominicains
Place des Dominicains

Kilisenin yanından yürüyüp ilerlediğinizde sağda Poulaillon adındaki pastaneyi göreceksiniz. Çok güzel pastalar satıyor.

Poulaillon
Poulaillon
Poulaillon
Poulaillon

Poulaillon’dan çıkıp soldaki ilk sokaktan(Place de l’École) girip sonrasında tekrar sola(Rue des Marchands) dönerek ilerleyin. Araç trafiğine kapalı olan bu yolda küçük dükkanları gezebilir, hediyelik eşya alabilirsiniz. Rue des Marchands’ın bitiminde yol çatal olduğunda sola döndüğünüzde karşımıza yine bir Noel Pazarı çıktı.

Rue des Marchands
Rue des Marchands
Rue des Marchands
Rue des Marchands
Rue des Marchands
Rue des Marchands

Buradan devam edip Ren nehrinin alt kolu olan Lauch nehri(La Lauch) boyunca birçok restaurant ve güzel Alsaz evlerinin fotoğraflarını çekebilirsiniz.

Yeni eklenecek şehirlerle ilgili anında bilgi sahibi olmak için hemen Facebook ve Twitter hesaplarımı takip etmeye başlayın.

Yazımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

İyi seyahatler :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık