Viyana

3 günde Viyana Nasıl gezilir? Viyana’da Nerelere Gidilir? Viyana’da Ne Yenir, Ne İçilir?

Şeker Bayramı tatilini fırsat bilip, 3 günlüğüne Viyana’ya gitmeye karar verdik. 08-10 Ağustos 2013 tarihleri arasında gezi yazıma, vize prosedürünü anlatarak başlamak istiyorum. Öncelikle vereceğim bilgiler sadece bizim vize alırken yaşadığımız prosedürler olduğundan, güncel bilgiler için mutlaka konsolosluğun sitesinde bilgi almanız gerekiyor. Değişen bilgiler olabilir.

Vize İşlemleri

Avusturya vizesi için direkt konsoloslukla görüşerek ya da VFS Global firmasını arayıp randevu alarak başvuruda bulunabilirsiniz. Konsolosluğun sayfasında bir link var, buradan randevu alınabiliyormuş ama 10 gün boyunca kontrol ettim. Hiç seçilebilecek bir tarih yoktu. Mecburen VFS üzerinden işlemlere başladık. Biz İstanbul’daki konsoloslukla işlemlerimizi hallettik, Ankara için farklı prosedürler olabilir.

VFS Global’in sayfasından bilgi alabilirsiniz, sayfaya ulaşmak için lütfen tıklayın.

Buradan randevu almadan önce web sitelerinde yazan bankalardan birine, vize ücretini ve randevu alabilmek için VFS Global hizmet bedelini ödemeniz gerekiyor. Sonrasında VFS Global’i arayıp en yakın tarihe randevu alabiliyorsunuz. Görüşmede hazırlamanız gereken evrakları da iletiyorlar.

Randevu tarih ve saatinde konsolosluğun kapısında olmanız gerekiyor. İsminiz okunuyor ve içeriye alınıyorsunuz. Sonrasında bir görevli evraklarınızı kontrol ediyor ve birkaç küçük soru soruyorlar. Evraklarınızı randevu alırken iletilen sırayla teslim edilmesini istiyorlar. Evraklarınız tam ise, pasaportunuzu adresinize gönderebilmeleri için UPS formu dolduruyorsunuz. 3 gün içinde pasaportlar kargoya verilmişti.

1.gün

Ve yolculuk vakti gelip çattı. Uçağımız 12:45’te olduğundan bayramın yoğunluğu kalmamıştı diyebilirim. Sabiha Gökçen Havaalanı’ndan kalkan uçağımız yaklaşık 2 saat süren bir yolculuk sonra Viyana Havaalanı’na indi. 4-5 tanesi sınır polisi için bankosu olan(biz gittiğimizde sadece ikisi açıktı) küçük diyebileceğim bir havaalanı. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra bavulları beklerken telefonumu açıp Wi-Fi olup olmadığına baktım. Ücretsiz Wi-Fi hizmeti veriyorlar tüm havaalanında. Bavullarımızı aldıktan sonra havaalanının önündeki taksilere yöneldik. 4 kişi olduğumuzdan şehir merkezine trenler de tek yön kişi başı 11 Euro olduğundan  taksinin ücretini sormak istedim. En ön sırada Avusturyalı bir şoför vardı, arkasındaki şoförün Türk olduğunu tahmin ettim. Kendi aramızda Türkçe konuşurken zaten duyup hoşgeldiniz dedi, Türk olduğunu sormama gerek kalmadı. En ön sıradaki şoförden sırasını istedi, sorun yok diyince arabasının bagajına bavulları yerleştirdik. Şehir merkezine gidiş standart olarak 37 Euro’ymuş. Trenlerden daha uyguna geldiğinden ve hemen otelin önünde ineceğimizden işimize geldi. Yolda Türk taksi şoförü Murat’la biraz sohbet ettik, gezilecek yerlerin bilgilerini aldık. Viyana’ya gittiğimiz gün hava nemle birlikte 42 °C’ydi. Taksi şoförü, “Haberlerde son 250 yılın en sıcak günü olduğunu söylediler” dedi. Otelimiz Viyana’nın ikinci bölgesi olarak geçen ve tarihi alana yakın sayılacak bir konumda olan Nestroy Hotel’di.

Otel Odamız
Otel Odamız
Otel Odamız
Otel Odamız
Otelimizin Terası
Otelimizin Terası

Otelin web sitesine ulaşmak için lütfen 

Otelimiz temiz ve güzel bir oteldi. Gürültü sorunu yaşamadık, resepsiyondaki görevliler ilgili ve yardımseverdi. Otelin iç kısmına bakan odaların hepsi ortak bir terasa açılıyor. Bu terastan yan odalara geçilebiliyor. Otel de U2 metro hattına ve 2 nolu tramvay hattına 3-4 dakika yürüme mesafesindeydi.

Gün bitmeden birkaç yeri görelim istedik ve bavullarımızı otelde bırakıp Schönbrunn Sarayı’nı görmek üzere otelimizin yakınındaki Taborstraße metro istasyonuna yürüdük. Buradan sadece U2 hattı geçiyor. Metro istasyonundaki bilet makinesinden 4 kişi için 3 günlük sınırsız ulaşım bileti aldık.

Metro haritası için lütfen tıklayın.

Tramvay Haritası
Tramvay Haritası

Tüm hatların tüm durakları için detaylı tramvay saatlerine ulaşmak için lütfen tıklayın. Linkteki tramvay numaralarını tıkladığınızda, örneğin Taborstraße’den Ottakringer’e hangi saatler arasında tramvayın gittiğini detaylı olarak görebilirsiniz.

Viyana ulaşım firması Wiener Linien’ın web sitesi için lütfen tıklayın. Metroların ismi U Bahn(U harfi olan tabelalar metro istasyonlarını temsil ediyor. Genelde yer altından gidiyor), şehrin dışına giden ve genelde yer altından gitmeyen trenler ise S Bahn olarak adlandırılıyor.Tramvaylar Straßenbahn olarak adlandırılıyor.

Bilet Makinası
Bilet Makinası

Biletinizi aldıktan sonra aşağıdaki fotoğrafını eklediğim makinaya yerleştirerek onaylatmanız gerekiyor. Makina, biletin üzerine tarih ve saat bilgisi atıyor. Viyana’daki ulaşım araçlarının hiçbirinde turnike yok, direkt trene ulaşabiliyorsunuz. 3 günlük seyahatimizde biz bilet kontrolüne denk gelmedik ama biletsiz ya da biletini onaylatmadan seyahat ettiği tespit edilen kişilere ceza kesiliyormuş. Aldığınız biletle metro ve tramvaya binebiliyorsunuz.

Bilet Onaylatma Makinası
Bilet Onaylatma Makinası

Metro ve tramvay duraklarının hepsinde ve bazı büyük otobüs duraklarında vasıtanın ne zaman geleceğini gösteren tabelalar var. Böylece kaç dakika bekleyeceğinizi öğrenebiliyorsunuz.

Taborstraße durağından Karlsplatz yönüne giden trene binip bir durak sonra yani Schottenring durağından inip, yeşil renkli U4 hattının Hütteldorf yönüne giden metro hattına binerek Schönbrunn durağında indik. Metrodan çıktıktan sonra sarayı oklarla gösteren tabelalar göreceksiniz. Yaklaşık 10 dakika yürüyerek sarayın bahçesine ulaşabilirsiniz.

Schönbrunn Sarayı

Kraliyet sarayı olan Schönbrunn’ün ve bahçesinin yapımı 1744-1749 yılları arasında imparatoriçe Maria Theresia tarafından tamamlatılmış. 1683’deki II. Viyana Kuşatması’nda, çevredeki binalar, yok edilmiş. İmparator I. Karl, 1918’de tahtı bıraktığını bildiren ve Habsburg Hanedanı hakimiyetine son veren anlaşmayı burada imzalamış.

Maria Theresia(13 Mayıs 1717–29 Kasım 1780) Habsburg hanedanının devleti bizzat yöneten tek imparatoriçesidir.

1740 yılından ölümüne kadar geçen süre içinde Macaristan ve Bohemya Kraliçesi ve Avusturya Arşidüşesi idi. Ayrıca kocası I. Franz Kutsal Roma İmparatoru seçildikten sonra Kutsal Roma İmparatoriçesi olarak da kabul edildi. Maria Theresia zamanında dünyanın en güçlü kadınlarından biriydi. Kutsal Roma İmparatoru II. Leopold’un ve Fransız İhtilali’nde giyotinle idam edilen Fransa Kraliçesi Marie Antoinette’in annesiydi.16 tane çocuğu vardı. Sarayda Maria Theresia’nın eşyalarını, odasını görebilirsiniz.

Sarayın ön ve arka bahçesi halka açık, ücretsiz gezebilirsiniz. Sarayın odalarını gezmek için ise, arka bahçedeki ofisten bilet almanız gerekiyor. Imperial, Grand gibi sarayın belirli bölümlerini görebileceğiniz biletler var. Biz Imperial’ı satın aldık. Bu biletle sarayın 22 odasını gezebiliyorsunuz.

Sarayın resmi sayfasına ulaşmak için lütfen tıklayın.

Schönbrunn Sarayı'nın arka bahçesi
Schönbrunn Sarayı’nın arka bahçesi

İsterseniz saraya gitmeden önce de bilet alabilirsiniz. Biz gittiğimizde hiç sıra yoktu, direkt bilet satılan bankodan Imperial Tour biletimizi(kişi başı 11.50 Euro) aldık. Saraya gidip gezmeye başladık, içeride fotoğraf ve video çekimi yasak. O yüzden fotoğraf paylaşamıyorum. İçeri girerken saraydaki eserleri ve odaları anlatan telsiz şeklinde rehber (audio-guide) veriyorlar. Bu sarayda Türkçe dil seçeneği de var, o yüzden kendi dilimizde bilgi alabiliyoruz.

Imperial Tour yaklaşık yarım saat sürüyor ve 22 oda geziyorsunuz. Sonrasında bahçeye çıkıp gezmeye başladık. Sarayın bence bahçesi sarayın kendisinden daha güzel.

Sarayın Ön Bahçesi
Sarayın Ön Bahçesi
Sarayın Ön Bahçesi
Sarayın Ön Bahçesi-İlerde Görülen Bina Gloriette

Sarayın bahçesi çok büyük, o yüzden Panorama Treni var. İlk seferi saat 10:10’da başlıyor, son sefer de 17:10’daydı. İlk durağı bilet aldığınız bahçenin ilerisinde, durağının üzerinde Schönbrunner Panorama Bahn yazıyor. Görevliler de yerini bulmanız konusunda yardımcı oluyorlar. Günlük kişi başı 7 Euro’ydu. Bilet vermiyorlar, onun yerine elinizin üzerine tavşan resmi basıyorlar. Bunu gösterip trene binebiliyorsunuz. Bilet günlük olduğundan bahçenin çeşitli duraklarında inip, burayı gezip bir sonraki trene binebiliyorsunuz.

Panorama Train
Panorama Tren
Panorama Train Saatleri
Panorama Tren Saatleri

Bahçenin en güzel yerleri Palmenhaus(botanik bahçe, biletini ayrıca alarak gezebiliyorsunuz), 1777 yılında yapılan Obelisk (Üzerinde bir anıt olan 35,6 uzunluğunda, 24 metro genişliğinde ve çeşme. 1838 yılında İmparator Franz Joseph I yüzme derslerini burada almış) ve küçük oda anlamındaki Gloriette(1775 yılında festival ve yemek salonu olarak kullanılmış).

Palmenhaus
Palmenhaus
Obelisk
Obelisk
Gloriette
Gloriette
Gloriette'den Schönbrunn Sarayı
Gloriette’den Schönbrunn Sarayı
Sarayın Bahçesi
Sarayın Bahçesi

Saraydan baktığınızda Gloriette çok uzak değilmiş gibi duruyor ama yürümenin zor olduğunu söyledi arkadaşım. O yüzden biz de trenle gittik. Gloriette’de fotoğraf çektikten sonra yine trene binerek sarayın metro istasyonuna en yakın girişi olan Meidlinger Tor’da indik. Giriş kapısından çıkıp sola dönerek metro istasyonuna geldik.

Akşam güneşin batışını izlemek ve yemek için Kahlenberg’e gitmeye karar verdik. Burası turların Viyana Ormanları turunda götürdükleri, Viyana’yı tepeden görebileceğiniz bir yer.

Kahlenberg

Schönbrunn’den U4 hattındaki Heiligenstadt yönüne giden metroya binip son durak olan Heiligenstadt’ta indik. Metrodan çıktığımızda sol çaprazdaki 38A nolu otobüs hattının geçtiği durağa yürüdük. Heiligenstadt’la Kahlenberg arası otobüsle yaklaşık 30 dakika sürüyor.

38A Otobüs Saatleri
38A Otobüs Saatleri-Otobüsün duracağı tüm duraklar da yazıyor

38A Otobüs Saatleri fotoğrafındaki yazan Almanca yazıların çevirileri;

 • Montag-Freitag : Pazartesi-Cuma
 • Schule : Okullar Açıkken
 • Ferien : Okullar Kapalıyken
 • Samstag : Cumartesi
 • Sonn und Feiertag : Pazar ve Resmi Tatiller
Otobüsün Ne Zaman Durağa Geleceğini Görebileceğiniz Ekranlar
38A Otobüsü
38A Otobüsü

Kahlenberg’e giden 38A otobüslerinin hepsi Kahlenberg’e gitmiyor. Son durağa kadar gitmeyen, ara duraklar arasında ring yapanlar da var. O yüzden mutlaka nereye kadar gittiğini teyid etmeniz gerekiyor. Örneğin yukarıdaki fotoğrafta da göreceğiniz üzere Wagenwiese’e kadar gidiyormuş. Oradan tekrar otobüs bekledik ve sonrasında Kahlenberg’e gittik. Yolda birçok restaurant ve barın olduğu Grinzing’i göreceksiniz. Burası da güzel bir yer, biz otobüsle geçtik sadece. Burada inmedik. Ayrıca yol üzerinde çok güzel evler ve üzüm bağları göreceksiniz. Şarap üretimleri yapıyorlar. Wagenwiese’den sonra ormanlar başlıyor.

Wagenwiese Durağı
Wagenwiese Durağı
Wagenwiese durağında Viyana il sınırının bittiğini gösteren tabela var.
Wagenwiese durağında Viyana il sınırının bittiğini gösteren tabela var.

Kahlenberg’te indiğiniz yer büyük bir otopark aslında. Buradan biraz daha ileriye yürüdüğünüzde bir kilise(St. Josefskirche), restaurant ve cafénin olduğu ufak bir meydana geliyorsunuz. Buradan Viyana’yı tepeden izleyebilirsiniz.

Kahlenberg'ten Viyana Manzarası
Kahlenberg’ten Viyana Manzarası

Ufak meydandaki restaurantı(Terrasse Kahlenberg) beğenip burada yemek yemeye karar verdik. Türk bir garson bizi karşıladı. Burası rezervasyonla müşteri kabul ediyormuş, o yüzden terasın kenarında olmasa da bir yanında, manzaranın net olarak göründüğü bir masada bize yer gösterdi. 4 tane tavuk şinitzel ve 1 şişe Viyana’da üretilen şaraptan sipariş ettik.

Terrasse Kahlenberg'teki Yemeğimiz
Terrasse Kahlenberg’teki Yemeğimiz

Yemeğimiz geldiğinde arılar resmen saldırdı. Etrafta çok fazla üzüm bağı olduğundan diye düşündük. Kimse rahatsız olmadan oturuyordu ama bize rahatsız olup restaurantın iç bölümüne geçtik. Kapılar açık olduğundan buraya bile girmişlerdi, arılardan dolayı yemeğimiz biraz burnumuzdan geldi.

Şinitzel lezzetliydi ama asıl yanındaki patates salatası çok güzeldi. Şarabı oda sıcaklığında getirdiler, neden böyle diye sorduğumuzda buralarda şarabın soğuk içilmediğini söylediler. O yüzden şarabı pek beğenemedik. Restaurantı sonraki günlerde yemek yediğimiz yerlerde kıyasladığımda çok pahalı olarak nitelendirebilirim. O yüzden manzarayı seyredip, sonrasında Grinzing’te fiyatı daha uygun bir restaurantta yemek yemenizi tavsiye ederim.

 • 1 Şinitzel 19.80 Euro
 • 1 Su 3.70 Euro
 • 1 Şişe Kırmızı Şarap 29.20 Euro

IMG_9664

Güneş battıktan sonra rezervasyon yaptıran insanlar yavaş yavaş gelmeye başladı. Asıl güneş battıktan sonra manzara ortaya çıktı.

Kahlenberg'ten Viyana Manzarası
Kahlenberg’ten Viyana Manzarası
St. Josefskirche Kilisesi
St. Josefskirche Kilisesi

Manzarayı seyredip biraz fotoğraf çektikten sonra şehir merkezine geri dönmek için tekrar durağa yürüdük. Yine 38A otobüsüne binip, metro istasyonunun olduğu Heiligenstadt’ta indik.

Dönüş Otobüs Saatleri

Opera Binası, Kärntner Caddesi ve Café Mozart

Yemekten sonra tatlı yemek için Café Mozart’a gitmeye karar verdik. U4 metro hattına binip Karlsplatz durağında indik. Metronun çıkışında(Oper yazan çıkış) karşımıza opera binası çıktı.

Wien Staatsoper(Opera Binası)
Wien Staatsoper(Opera Binası)

Bina 19. yüzyılın ortalarında inşa edilmiş güzel bir bina. Yazın opera kapalı olduğundan biz gösteri izleyemedik ancak dışardan bakmakla yetindik. Operanın yanından yukarı doğru yürüdüğünüzde Kärntner Straße(Kärntner Caddesi)’ne gelmiş olacaksınız. Burası araç trafiğine kapalı ve her daim kalabalık bir cadde. Birçok mağaza, hediyelik eşya dükkanı var. Caddenin sonunda da Stephansplatz’a(Stephan Meydanı) ve meydandaki Stephansdom’a(Aziz Stephan Katedrali) ulaşabilirsiniz. Biz öncesinde Opera binasını geçtikten sonraki sokaktan sola dönüp(Hotel Sacher’in sokağı) sokağın sonunda sağa dönerek Café Mozart’a gittik. Buranın tam karşısında sanat müzesi olan Albertina var.

Café Mozart
Café Mozart

Gitmeden önce okuduğum bloglarda Viyana’nın elmayla yapılan tatlısı olan Apfelstrudel’i en güzel buranın yaptığını okumuştum. O yüzden 4 kişi için 2 tane Apfelstrudel söyledik.

Apfelstrudel
Apfelstrudel

Tek bir cümleyle açıklayayım. Gelip Türkiye’deki elmalı poğaçalar yenmeli. Dördümüz de beğenmedik. Tam olarak pişmemiş elmalı ve kenarı ince bir yufkadan yapılmış, içinde üzüm olan bir tatlı. Hiç bir özelliği yok. Bence yemezseniz hiçbirşey kaybetmezsiniz, paranız da cebinizde kalır :)

Tatlımızı yedikten sonra tekrar Kärntner Straße’ye yürüyüp, sola dönerek Stephansplatz’a doğru yürüdük.

Stephansdom (Aziz Stephan Katedrali)
Stephansdom (Aziz Stephan Katedrali)
Stephansdom (Aziz Stephan Katedrali)
Stephansdom (Aziz Stephan Katedrali)

Katedrali gece gördükten sonra otelimize gitmek için meydandaki metro istasyonuna gittik. Stephansplatz’tan U1 ve U4 metro hatları geçiyor. Kırmızı renkli U1 metro hattının Leopoldau yönüne giden trenine bindik. Praterstern durağında inip, hattı değiştirerek U2 metro hattındaki Karlsplatz yönüne giden trene bindik. Bir durak gittikten sonra Taborstraße durağında inerek otelimize ulaştık.

2.gün

Yol yorgunu olduğumuzdan sabah 10’u geçiyordu uyandığımızda. Viyana’nın kuzeyindeki Prater parkına gitmeye karar verdik. Önce parkta kahvaltı yapmak için Opera binasının karşısındaki Subway‘den sandviç satın almak için otelden çıktık. Otelin yakınındaki Ottakringer yönüne giden 2 nolu tramvaya binip Karntner Ring, Oper durağında indik(burası metronun Karlsplatz durağı aynı zamanda).

Tramvay
Tramvay

Karşıya geçip Subway sandviçlerimizi aldık, hemen yakındaki Spar marketten içeceklerimizi aldık. Metro istasyonuna yürüyüp U2 hattındaki Leopoldau yönüne giden trene bindik ve Praterstern durağında indik.

Praterstern

Metrodan çıktığınızda Prater yazan tabelaları takip ederek parka ulaşabilirsiniz. Burası insanların yürüyüş yaptığı, yanında tarihi bir lunapark bulunan bir park. Biz de parkta sandviçlerimizi yemek üzere ağaçların altında bir bankta oturduk ama yine arı saldırısı sonucunda kalkıp lunaparkın içine yürümek zorunda kaldık. Viyana’nın en meşhur şeyi bence arıları, iki gündür peşimizi bırakmadılar :) Parkın kenarında arı kovanları olduğunu gördük sonradan, o yüzden bu kadar çok arı varmış.

Lunaparkın en önemli özelliği Wiener Riesenrad yani dev dönme dolap. İmparator Franz Joseph‘in görevinin 50.yılını kutlamak için 1897’de yapılmış ve 30 adet kabini varmış. 2.dünya savaşı sırasında(1944 yılında) yangından dolayı zarar görmüş. 1945 yılında 15 kabinle tekrar inşa edilmiş. Kişi başı 9 Euro’ya binebiliyorsunuz. Havanın çok sıcak olması ve kapalı kabinler olması nedeniyle biz binmedik.

Wiener Riesenrad
Wiener Riesenrad
Lunapark
Lunapark

Sandviçlerimizi yedikten sonra Avusturyalı sanatçı Friedenscreich Hundertwasser‘in 1986 yılında yapımı tamamlanan ilginç bir tasarımı olan apartmana(Hundertwasserhaus) ve KunstHaus’a gitmek için tekrar Praterstern metro istasyonuna doğru yürüdük.

KunstHaus ve Hundertwasserhaus

Metrodan çıktığımız meydanın diğer tarafında O hattının geçtiği tramvay durağından tramvaya binip iki durak sonra(Radetzkyplatz) indik.

Tren yolunun altından geçip sola döndükten sonra 200 metre ilerde sağdaki Untere Weißgerberstraße caddesinden devam ettiğinizde solunuzda göreceksiniz.

Kunsthaus
Kunsthaus

Kunsthaus’un içerisinde Friedensrich Hundertwasser’in eserlerinin olduğu bir müze var. Binanın içinde zemin eğrilikler, çıkıntılar var. Değişik bir yapı. Kunsthaus’tan çıkıp aynı cadde boyunca aşağıya doğru yürüdüğünüzde 5. sokaktan sola dönünce Hundertwasserhaus’u göreceksiniz. Kunsthaus’a nazaran burası daha turistik bir yer.

Hundertwasserhaus tasarımı Avusturyalı sanatçı Friedensreich Hundertwasser tarafından yapılmış olan bir apartman. Viyana Belediyesi’nin 1983-1986 yıllarında yaptığı birçok belediye evinden farklıdır. Diğer evlerden en büyük farkı binanın hiçbir yerinde düz öğe kullanılmamış olması ve resimlerinde de görüldüğü gibi dış yüzeyinin rengarenk olmasıdır.

Mimar Joseph Krawina tarafından planlanmış ve asıl işin sanat yönünü yapan Friedensreich Hundertwasser tarafından hayata geçirilmiş. 250 adet ağaç ile terasları yeşillendirilmiş. Binada toplam 52 adet daire ve 4 adet dükkân var. Binada halen oturan insanlar var.

Hundertwasserhaus
Hundertwasserhaus
Hundertwasserhaus
Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus’un karşısında hediyelik eşyalar satan bir pasaj(Hundertwasser Village) var. Viyana’nın birçok yerine kıyasla fiyatları biraz daha uygun. Magnet vs. alışverişlerinizi buradan yapabilirsiniz.

Hundertwasser Village-Hediyelik Eşya Pasajı
Hundertwasser Village-Hediyelik Eşya Pasajı

Pasajın içindeki tuvalet de modern sanata uyumlu yapılmış.

Modern Sanat Tuvaleti
Modern Sanat Tuvaleti

Buradan hediyelik eşya alışverişimizi yaptıktan sonra parlamento binası ve birçok müzenin bulunduğu Rathaus’a gitmek üzere Hundertwasserhaus’un önünden devam edip sağa döndüğünüzde 1 nolu tramvayın geçtiği Hetzgasse durağını göreceksiniz. Stefan Fadinger Platz yönüne giden tramvaya binip 9.durak olan Rathausplatz/Burgtheather’da indik. Yol boyunca etrafı mutlaka izleyin.

Burgtheather

İndiğimiz durakta Burgtheather 1741’de yapılmış bir tiyatro binası.

Burgtheather
Burgtheather

İçerisinde Burgtheather’daki gösterileri de içeren Viyana’daki kültürel organizasyonlara bilet alabilmek için Türkçe sayfası da olan Culturall’un sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Sayfaya ulaşmak için lütfen tıklayın.

Burgtheather’ın hemen karşısında Rathaus(Viyana Belediye Binası) bulunuyor.

Rathaus

1872-1883 yılları arasında Gotik tarzda Friedrich Von Schmidt tarafından dizayn edilmiş belediye binasıdır.

Rathaus
Rathaus

Ziyaretimiz sırasında önünde dev bir ekran kurulduğunu ve sandalyeler konduğunu gördük. Ayrıca yol kenarında birçok masa ve sandalyelerle yiyecek standları vardı. Broşürlerden halka açık olan Film Festivali olduğunu öğrendik. Akşam tekrar gelmek üzere birkaç fotoğraf çekip tekrar Burgtheater’a yürüdük.

Yola çıkınca sağa dönüp ilerlediğimizde sağda parlamento binasını gördük.

Parlamento Binası

1874-1883 yılları arasında Greek Revival(Yunan Uyanışı) tarzında yapılmış Avusturya Meclisi’nin resmi sayfasında yer alan Türkçe bilgilendirme broşüründen detaylı bilgi alabilirsiniz. Broşüre ulaşmak için lütfen tıklayın.

Avusturya Parlamentosu
Avusturya Parlamentosu

 Maria Theresia Meydanı(Maria Theresien Platz)

Avusturya İmparatoriçesi Maria Theresia‘nın heykelinin de olduğu büyük bir meydan burası. Meydanın sağında Doğal Tarih Müzesi(Naturhistorisches Museum Wien),  karşısında Museumquartier adında birçok müzeler topluluğu, sol tarafında da Viyana Sanat Tarihi Müzesi(Kunsthistorisches Museum) bulunuyor.

Madam Theresien Meydanı
Madam Theresien Meydanı
Doğal Tarih Müzesi
Doğal Tarih Müzesi

Doğal Tarih Müzesi’nin internet sitesi için lütfen tıklayın.

Viyana Sanat Tarihi Müzesi’nin internet sitesi için lütfen tıklayın.

Hofburg İmparatorluk Sarayı

Maria Theresia Meydanı’nın karşısında, yolun diğer tarafındaki kapıdan içeriye girdiğinizde büyük bir avluya çıkacaksınız. Buradan imparatorluk sarayı olan Hofburg’a gidiliyor.

Hofburg Sarayının Girişi
Hofburg Sarayının Girişi

İçerisinde faytonların gezdiği büyük bir avlu. Avludan düz devam ettiğinizde saraya ulaşabilirsiniz. Sarayda aynı zamanda İspanyol Binicilik Okulu(Spanische Hofreitschule) yer alıyor. Önceden bilet alıp binicilik okulunun gösterilerini izleyebilirsiniz, bu gösteriler çok popüler.

İspanyol Binicilik Okulu da Hofburg Sarayı'nda yer alıyor.
Hofburg Sarayı’nın Bahçesi
İspanyol Binicilik Okulu
İspanyol Binicilik Okulu

İspanyol Binicilik Okulu’nun internet sitesi için lütfen tıklayın.

Hofburg sarayının internet sitesi için lütfen tıklayın.

Hofburg Sarayı
Hofburg Sarayı

Hofburg Sarayı 1654 yılında yapılmış, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun hanedanlığına ev sahipliği yapmış. Genelde kışlık olarak kullanılmış, yaz aylarında ise Schönbrunn Sarayı tercih edilmiş. Sarayın içerisini bilet alarak gezebilirsiniz. İçerisinde genelde sarayda kullanan yemek takımları olduğunu söylemişti arkadaşım. O yüzden ben gezmedim.

Saraydan devam ettiğinizde Michaelerplatz adındaki meydana çıkacaksınız. Burası küçük ama turistik bir meydan. Ortasında kazılar sonucunda bulunmuş tarihi kalıntılar var. Meydandaki Starbucks’tan ücretsiz internete bağlanabilirsiniz, tüm Starbucks’larda internet ücretsiz.

Michaelerplatz
Michaelerplatz

Demel Pastanesi

Çıktığınız kapının tam karşısındaki yaya trafiğine kapalı olan sokaktan girdiğinizde az ilerde solda saray için pastalar yapan tarihi Demel Pastanesi’ni göreceksiniz. 1786’da açılan pastanede iğne atsanız yere düşmüyor. İsterseniz paket yaptırabilirsiniz, isterseniz de oturup yiyebilirsiniz.

Demel
Demel
Demel
Demel
Demel
Demel

Ben burada Apfelstrudel yedim ve yine beğenmedim. Sanırım ben bu tatlıyı sevemedim :) Demel’den çıktıktan sonra Aziz Stephan Katedrali’ni gezmeye karar verdik. Demel’den çıkınca sola dönüp düz devam ettikten sonra ilk sokaktan sağa döndük. Yaya trafiğine kapalı Graben Caddesi’nden devam ettik. 3.sokaktan sola döndüğümüzde Aziz Stephan Katedrali’ne ulaştık.

 Aziz Stephan Katedrali(Stephansdom)

Katedral 1365 yılında Roma mimarı ve Gotik tarzda inşa edilmiş. Avusturya Dükü 4. Rudolf tarafından geniş bir şekilde yapımına başlanan kilise daha önceki iki harabe kilise üzerine yapılmış. Katedralin çan kulesinde 1534’te, Osmanlı akıncılarının yaklaştığını görüp çan çalarak Viyanalı’lara haber vermekle görevli bir memuriyet kurulmuş. 1956’da Viyana Belediye meclisince “Artık bir Osmanlı tehlikesi kalmadığından” bu memuriyet kaldırılmış.

Aziz Stephan Katedrali
Aziz Stephan Katedrali

Katedralden çıktıktan sonra sola dönüp birçok mağazanın olduğu Kärntner Straße’yi gezdik. Burası çok kalabalık ve turistik bir cadde. Burayı biraz dolaştıktan sonra akşam yemeği için Viyana’nın en meşhur şinitzelcisi olan Figlmüller’e gittik. Figlmüller’ün Viyana’da iki tane restaurantı var, ikisi de birbirine çok yakın. Büyük olan Bäckerstraße üzerinde olanı.

Figlmüller

Aziz Stephan Katedrali’nden tarif edecek olursam, katedralin kapısından çıkınca sağa döndüğünüzde o caddenin adı Rotenturmstraße. Ayrıca Kärntner Straße’den katedrale doğru yürüyüp, katedralin önünden devam ettiğinizde aynı şeyi yapmış olacaksınız.

Rotenturmstraße’den devam edip ikinci sokaktan(Lugeck) sağa döndüğünüzde yol ikiye ayrılacak. Sağdaki Bäckerstraße’den gidince sağda Figlmüller’i göreceksiniz.

Rezervasyon yaptırmadan gittik, kapıda uzun bir kuyruk vardı. Ne kadar bekleyeceğiz, gitsek mi diye düşünürken restauranttan çıkan Türkler “Sıra hızlı geliyor, bekleyin mutlaka.” dediler. Onun üzerine beklemeye karar verdik. Yaklaşık 20 kişilik sıra 10 dakika içinde geldi.

Figlmüller'in Önündeki Sıra
Figlmüller’in Önündeki Sıra

4 tane tavuk şinitzel, 2 tane patates salatası(menüde potato-field salad with Styrian pumpking seed oil olarak geçiyor), 1 kadeh kırmızı şarap, 1 bardak 0,50 cl G.Fassl bira ve 2 şişe 0,50 cl Ottakringer Radler Citrus marka bira sipariş ettik.

Şinitzel
Şinitzel

Şinitzeli de, salatası da çok lezzetli. Viyana’ya gittiğinizde mutlaka burada şinitzel yemenizi tavsiye ederim. Ottakringer bira, limonlu ve çok hafif. Bunu da tavsiye ederim. Şarap yine oda sıcaklığında geldi, o yüzden tavsiye etmiyorum.

Kişi başı ödediğimiz tutarları aşağıda bulabilirsiniz.

Tavuk Şinitzel : 11.50 Euro

Patates Salatası : 4,20 Euro

G. Fassl Bira : 4,10 Euro

Ottakringer Radler Bira : 3,90 Euro

Zweigelt Kadeh Şarap : 2.60 Euro

Toplam 4 kişi için bahşiş hariç 68.90 Euro ödedik. %10-15 oranında bahşiş bırakabilirsiniz.

Figlmüller’in internet sitesinden rezervasyon yapılabiliyor. İnternet sitesine ulaşmak için lütfen tıklayın.

Yemekten sonra Aziz Stephan Katedrali’ne yürüdük. Katedralin yanındaki faytonların kalktığı yerin hemen yanında, Rotenturmstraße’nin girişindeki Manner mağazasına gittik.

Manner

Türkiye’de de olan çok lezzetli gofret ve çikolatalar yapıyorlar. Mağazanın içi de baya kalabalıktı.

Manner
Manner

Bradan hediyelik ve kendimiz için gofret ve çikolatalar alıp, otelimize gittik. Biraz dinlendikten sonra gündüz gördüğümüz film festivaline gitmek üzere tekrar çıktık.

Film Festivali

Festivale gitmek otelden çıkıp tramvay durağına yürüdük. Ottakringer Straße yönüne giden 2 nolu tramvaya bindik. 12. durak olan Stadiongasse, Parlament durağında indik. Yol boyunca mutlaka etrafı da izleyin, aslında bir nevi gece şehir turu atmış olduk. Geldiğinizi solda Parlamento Binası’nı gördüğünüzde anlayabilirsiniz.

Parlamento Binası
Parlamento Binası

O durakta inmeniz gerekiyor. İndikten sonra parlamento binasını bakarken sağ yanında Rathaus bulunuyor(indikten sonra yaklaşık 5 dakika kadar cadde üzerinde yürümeniz lazım).

Film Festivali’nin internet sayfası için lütfen tıklayın.

Film festivali nedeniyle Rathaus tıklım tıklımdı. Figlmüller’deki şinitzelden dolayı halen tok olduğumuzdan önündeki restaurantlardan birşey almadık ama yarın akşam da gelmeye karar verip direkt Rathaus’un önünde kurulan sahneye yöneldik. TV ekranında o akşam klasik müzik konseri veriliyordu. Uzun bir süre oturup konseri izledik.

Sonrasında yine bloglardan okuduğum ünlü Sachertorte’yi(çikolatalı pasta) yemek için Hotel Sacher’e gitmek üzere yollara düştük. Hotel Sacher, Opera binasının hemen yanında, Kärntner Straße’nin girişinde yer alıyor. Rathaus’un hemen önündeki(karşıdaki Burgtheather tarafına geçmeden) tramvay durağından geçen 1, D, 71 ve VRT tramvay hatlarının hepsi 4.durak olan Wien Oper (Kärntner Ring) durağından geçiyor.  Burada inip opera binasının yanından geçip Kärntner Straße’ye girer girmez solda Hotel Sacher’i göreceksiniz.

Pastanenin Gündüz Görünümü
Pastanenin Gündüz Görünümü

Pastane gece 10 olmasına rağmen tıklım tıklımdı. Zar zor bir yer bulup 2 tane Sachertorte sipariş ettik. Sachertorte, 1832 yılında Franz Sacher tarafından bulunmuş. 4 kişi 2 dilim pastadan yedik. Çikolatası çok yoğundu, fena değildi tadı. Tavsiye ederim, yalnız yanında çikolatanın yoğun tadını bastırsın diye tatsız bir krema konmuş. Onu yemeseniz de olur :)

Sachertorte
Sachertorte

Sachertorte’yi bitirdikten sonra otelimize dönmek üzere tramvay durağına yürüdük. Friedrich-Engels-Platz yönüne giden tramvaya binip 9.durak olan Taborstraße durağında indik ve otelimize yürüdük.

3. gün

Dünkü yoğun temponun ardından saat 11’e doğru zor uyandık. Kraker atıştırıp, bavullarımızı topladık. Resepsiyona bavullarımızı bıraktıktan sonra son günümüzde kalan yerleri gezmek için yine düştük yollara. Önce Karl Kilisesi’ni görmek için Karlsplatz yönüne giden U2 metro hattna binip son durak olan Karlsplatz’da indik. Meydandaki parkın içerisinde Karl Kilisesi’ni göreceksiniz.

Karl Kilisesi (Karlskirche)

Karl Kilisesi’ne 1713 yılında İmparator VI.Karl’ın isteği üzerine isimdaşı ve 1576-1578 yıllarındaki cüzzam salgınında hastalanan kişilerin umudu olmuş Kardinal Karl Borromaeus adına yapılmak için ilk çalışmalarına başlanmış. Sunulan planlardan Johann Bernhard Fischer von Erlach adlı mimarin yaptığı çalışmalar beğenilmiş ve 1716 yılında da kilisenin yapımına başlanmış. 1723 yılında mimar Johann Bernhard Fischer von Erlach’ın ölümü ile kiliseinin geri kalanını oğlu Joseph Emanuel’in planda yaptığı bazı değişikliklerle 1737 yılında tamamlamış. Mimar Johann Bernhard Fischer von Erlach kilisenin planlarını çizerken değişik kilise ve tarihi binaları örnek almış; örneğin dış yüzeyini Yunan stili Portikus Tapınağı’ndan, iki büyük sütunu Roma’daki Trajan Sütunları’ndan, kilisenin girişini ise Roma barok stilinden almış.

Kilisenin önündeki havuzun içinde piyano var, insanlar sığ olan havuza girip burada müzik çalıyorlar.

Karl Kilisesi
Karl Kilisesi
Karl Kilisesi
Karl Kilisesi

Kilisenin olduğu meydanı gezdikten sonra arkadaşımın önerisi olan Kärntner Caddesi’nin yakınlarındaki 1516 Brewing Company’ye yemek için gitmeye karar verdik. Anayola çıkıp karşıya geçtikten sonra sola yürüdük. İlk sokak olan Schwarzenbergstraße caddesinden yukarıya doğru yürümeye başladık.  Bir anacadde daha geçip aynı sokaktan yürümeye devam ettik. 400 metre ilerde solda 1516 Brewing Company’i göreceksiniz.

1516 Brewing Company

Kendi biralarını kendi üreten bir restaurant. Birası çok lezzetliydi. Aslında turistik caddeye çok yakın ama ara sokakta kaldığından çok kalabalık değildi.

1516 Brewing Company
1516 Brewing Company

Buranın en meşhur yemeği bebek domuz ızgarası. Sosla servis ediyorlar, restauranttaki birçok kişi de bundan yiyordu. Domuz yiyorsanız bundan sipariş verebilirsiniz.

Ayrıca burada tavuk şinitzel sipariş ettik. Figlmüller’deki kadar lezzetli değildi ama güzeldi.

1,5 litrelik 1516 Weisse Birası
0,50 cl – 1516 Weisse Birası
Baby Back Ribs(Bebek Domuz)
Baby Back Ribs(Bebek Domuz)

1 kişilik fiyatlar

Bira : 3,60 Euro

HühnerschnitzelReis(Tavuk Şinitzel) : 9,10 Euro

Baby Back Ribs : 14,80 Euro

Restaurantın internet sitesi için lütfen tıklayın.

Belvedere Sarayı

Belvedere Sarayı’nı görmek için 1516 Brewing Company’den çıktık. Geldiğimiz yoldan aşağıdaki tramvay durağına yürüdük. Buradan Hauptbahnhof Ost yönüne giden D hattına binip 3.durak olan Schloß Belvedere’de indik.

D Tramvay Hattı
D Tramvay Hattı

Gittiğimiz zamanda Taksim Gezi Parkı olaylarıyla ilgili sarayın duvarına Überall Taksim, Überall Widerstand(Almanca: Her Yer Taksim, Her Yer Direniş) yazıldığını gördük.

Her Yer Taksim, Her Yer Direniş
Her Yer Taksim, Her Yer Direniş

Sarayın karşısında büyükelçiğimiz var.

Türkiye Konsolosluğu
Türkiye Cumhuriyeti Viyana Büyükelçiliği

Tramvay durağında inince 1-2 dakika yürüyerek saraya ulaşabilirsiniz. Tabelalar var.

Belvedere Sarayı, Landstrasse´de iki parçadan oluşan barok stilde bir saray. 1668-1745 yıllarında Savoy Prensi Eugen emri ile mimar Johann Lucas von Hildebrandt´a yaptırılmış. Yukarı ve Aşağı Belvedere Sarayı olarak iki parçadan oluşan barok yapıların arasında geniş bir bahçe var. Belvedere’nin anlamı güzel manzara.

Yukarı Belvedere Sarayı’nın en önemli özelliği, 15 Mayıs 1955’da Avusturya’nın II. Dünya Savaşı’ndan sonra özgürlüğüne kavuştuğu anlaşmanın burada imzalanmış olmasıdır.

Yukarı Belvedere’de ünlü ressam Gustav Klimt’in 1908-1909 yılları arasında resmettiği The Kiss tablosu sergileniyor.

The Kiss

Sarayın içini gezmedim ama bahçesi çok güzel, görmenizi tavsiye ederim. Yukarı Belvedere’nin üst bahçesinde resmi hediyelik eşya dükkanı var.

Yukarı Belvedere Sarayı
Yukarı Belvedere Sarayı
Belvedere
Yukarı Belvedere’nin üst bahçesi
Aşağı ve Yukarı Belvedere'nin arasındaki bahçe
Aşağı ve Yukarı Belvedere’nin arasındaki bahçe

Belvedere’den çıktıktan sonra Wien Mitte Mall adındaki, alışveriş merkezini gezmek için tramvay durağına yürüdük. Hauptbahnhof Ost yönüne giden D tramvayına binip 1 durak gittik, Quartier Belvedere durağında inip; Praterstern yönüne giden O tramvayına binip 6.durakta(Landstraße) indik. Tramvaydan indiğinizde alışveriş merkezini göreceksiniz.

Wien Mitte Mall

Burası orta büyüklükte bir alışveriş merkezi. Vakit öldürmek için gezebilirsiniz. Türkiye’deki AVM’lerle kıyaslanamaz :)

Wien Mitte Mall
Wien Mitte Mall

Alışveriş merkezinin açık olduğu saatler ve mağazaların listesi için alışveriş merkezinin internet adresinden bilgi alabilirsiniz. Sayfaya ulaşmak için lütfen tıklayın.

Tichy

AVM’yi dolaştıktan sonra arkadaşımızın tavsiyesi üzerine dondurma yemek için metroya yürüdük. Metro alışveriş merkezinin hemen yanında. Önce Ottakring yönüne giden U3 metro hattına bindik. İki durak gidip Stephansplatz durağında inip, hat değiştirerek Reumannplatz yönüne giden  U1 metrosuna bindik. Son durak olan Reumannplatz’da indik. Metro istasyonundan çıktığımızda dondurma yiyen insanları görmeye başladık. İstasyonun hemen yanında Tichy Dondurmacısı’nı gördük.

Tichy
Tichy
Tichy
Tichy

Porsiyonları çok büyük geliyor. O yüzden iki kişi bir tane söyleyebilirsiniz. Biz en çok fıstıklısını beğendik ama hepsi çok güzel. Buraya mutlaka gitmenizi tavsiye ederim.

Stephansplatz’ı ve çevresini biraz daha gezmek için tekrar metroya bindik. U1 hattındaki Stephansplatz durağında indik. Metrodan inip Kärtner Straße yönüne yürüyüp, ilk sokaktan sola dönüp Graben Caddesi’nde 50 metre ilerlediğinizde Veba Anıtı’nı göreceksiniz.

Pestsäule(Veba Anıtı)

1679 yılında kenti kasıp kavuran son büyük veba salgını sırasında kenti terk eden imparator I. Leopold, salgının sona ermesi halinde bir veba anıtı adamış. Aynı yıl içinde geçici bir ahşap sütun Johann Frühwirth tarafından korint tarzında inşa edilmiş. 1683 yılında sütunun mermerden yapılması için Matthias Rauchmiller görevlendirilmiş. Ancak Rauchmiller’in 1686’da ölümüyle geriye kendisinden sadece birkaç melek figürü kalmış. Birçok yeni tasarıdan sonra projenin tamamlanmasını Paul Strudel üstlenmiş ve projeyi Lodovico Burnacini’nin planı üzerinde şekillendirmiş. Burnacini kutsal üçlemeyi melek figürleri ve önünde diz çökmüş dua eden imparatorun temsil edildiği bir inanç figürü bulunduran bir bulut piramidinin üstüne oturtmayı öngörüyormuş. Heykeltıraşlar Tobias Kracker ve Johann Bendel’in de katılımıyla sütun 1693 yılında tamamlanabilmiş.

Veba Anıtı
Veba Anıtı

Uzun süren yapım süresine, defalarca plan değişikliği yapılmasına ve birçok heykeltıraşın katılmasına karşın anıtın homojen bir havası vardır. Planlama zamanındaki yalın, muhafazakar anıt, yapım sırasında veba salgınını teatral olarak simgeleyen barok bir tarz kazanmıştır. Sanat tarihi açısından barok döneme geçişi vurgulayan anıt, dönem heykel sanatını büyük çapta etkilemiş ve tüm Avusturya’da benzerleri yapılmış.

Anker Saati (Ankeruhr)

1911-1917 yıllarında mimar Franz Matsch tarafından Art Nouveau(Yeni Sanat) tarzında, Anker Sigortacılık şirketine ait iki binanın arasına yapılmış.

Anker Saati
Anker Saati

Her saat başı ünlü bir kişiye ait bakır figür gösteriliyor ve saatin çanları çalıyor. Saat başı bu izlemek için insanlar saatin önünde toplanıyor. Anker saatine ulaşmak için Aziz Stephan Katedrali’nin önünden geçip Manner mağazasının önündeki caddeden(Rotenturmstraße) yürüyüp, Lichensteg sokağından sola döndüğünüzde 50 metre ilerde sağda göreceksiniz.

IMG_9966

Yediğimiz noodle çok lezzetli olmasa da ortam çok güzeldi. Gece geç saate burada konser izledik. Sonra otelimize dönüp bavullarımızı aldıktan sonra havaalanına gitmek için taksiye bindik.

Yazımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

Viyana’da iyi gezmeler, iyi eğlenceler :)

Yeni ekleneceğim yurtdışı gezi yazılarımla ilgili anında bilgi sahibi olmak için Facebook ve Twitter hesaplarımı hemen takip etmeye başlayın.

Önemli Bilgiler

1) Tahmin edemeyeceğiniz kadar çok Türk var Viyana’da. İstisnasız birşeyler almak için gittiğimiz 7-8 tane büfenin hepsinde Türkler vardı. Tramvayı kullanan şoför, hem geliş hem de dönüşte havaalanına bizi götüren taksi şoförü Türk’tü. O yüzden gittiğinizde hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. :)

2) Viyana’da birkaç marka su içtik. En iyisi Spär marketten aldığımız suydu. Fiyatı hem ucuz, hem de çok lezzetli. Römerquelle marka olan suyu(üzerinde Roma askeri görseli var) kesinlikle almayın. Çoğu yerde de bu satılıyor ama lezzeti çeşme suyundan farksız. Zorunda kalıp alırsanız ne demek istediğimi anlayacaksınız. Spär’dan bol bol su stoklamanızı öneririm.

Kesinlikle almamanız gereken su
Kesinlikle almamanız gereken su
Alabileceğiniz su
Alabileceğiniz su

3) Apfelstrudel ve Sachertorte çok meşhur ama beklentinizi düşük tutun, aşırı lezzetli tatlılar değil.

4) Tramvay hatları çok geniş, mümkün olduğunca metro yerine tramvayı tercih edin. Böylece şehir turu da atmış olursunuz.

“Viyana” üzerine 27 düşünce

 1. Tatlı delisi olarak söylemeden edemedim. Güzelim tatlıyı gömmeseymişsin keşke. Avusturyada çok bulundum ve evet bende yedim Apfelstrudel ama o öyle kuru kuru yenmezki. Sıcak vanilya sosu içinde yanına da bir top vanilyalı dondurmayla küçük bir pastanede yemeni tavsiye ederim kesinlikle fikrin değişecektir.

  1. Aslında ben de birçok araştırmalar sonucunda en iyi Apfelstrudel yapan yerler olarak buraları bulduğumdan onların yaptıklarını pek beğenmedim. Sıcak vanilya sosu ve dondurmayla daha güzel olabilir gerçekten ama pastanelerde öneren olmayınca ben de bilemedim doğrusu :) Bir daha gittiğimde bu şekilde de deneyeyim.

   Teşekkürler.

 2. Maalesef yazınızı çok geç gördüm, Çok güzel bir şekilde kaleme almışsınız. Adeta bize Viyana için mihmandarlık yapmışsınız. Hemen Viyana Taksicilerin iletişim sayfası olarak başlattığımız Facebook sayfasında paylaştım. ( Winer Taxi ), Çok rağbet gördü. Yaklaşık 24 saatte 3000’e yakın okuyana ulaştı. Tebrik ve teşekkür ederiz.

 3. Size çok ama çok teşekkür etmek istiyorum. Muhteşem anlatımıniz bize yol gösterdi, yazmış olduğunuz tüm rotayı birebir uyguladık. Yüreğinize emeğinize sağlık.

  1. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. Bol bol gezeceğiniz bir 2016 olmasını diliyorum :)

 4. Anlatımlarınız güzel. Ulaşım için verdiğiniz bilgiler muhteşem. Biraz dikkatli okunduğunda şehri gezmek kolaylaşıyor. Ben daha gitmedim iki gün sonra gidiyorum. Kendim gezmeyi planlıyorum. Yazdıklarınız aydınlatıcı oldu. Teşekkürler..

   1. Merhaba,
    Size çok teşekkür etmek istedik eşimle birlikte. Dün 3 günlük Viyana seyahatimizden döndük. Tamamiyle sizin rotanızı uyguladık ve detaylı anlatımınız sayesinde heryeri kolayca bulduk :)
    Tekrardan teşekkürler

 5. Viyanaya daha yeni geldim, Yazınızı Viyanada okuyorum.
  harika bir yazı olmuş. Buradaki gezimde bana büyük kolaylık sağlayacak.
  Çok teşekkürler.
  Faruk

  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. Figlmüller’de şinitzel yemeyi unutmayın. :) İyi seyahatler.

 6. Yazınız cok güzel hemen hemen her detay var.9.3.16’da gittiğimde yazınızdan çok yararlanacağım.Eğer siz de benim bloğumu ziyaret etmek isterseniz: gezginebru.blogspot.com.tr

 7. İki hafta sonra viyana ya gidecek biri olarak okuduğum en ayrıntılı yazı olduğunu söyleyebilirim birçok yere yürüyerek ulaşılabilecegibi de doğrumu acaba ben belve derece de k alıcam. ?

  1. Yorumunuz için teşekkür ederim. :) Belvedere şehir merkezine yaklaşık 3 km. uzaklıkta. Yarım saat kadar yürümeniz gerekecektir ancak tramvay ve metro ağı çok geniş. Figlmüller’de şinitzel ve patates salatası yemeyi unutmayın. Şimdiden iyi seyahatler.

 8. Merhaba, eşimle beraber 5 günlük viyana ve sazlburg gezisi planlıyoruz. Vize başvurusu yaparken hesapta ne kadar para göstermemiz gerekiyor bunun bir ölçüsü var mı ? herkes farklı bir şey söylediği içn kafam karıştı

 9. Yazınız internetteki okuduğum bloglar rasında en bilgilendirici olanıydı diyebilirim! bir ay sonra gideceğim viyanadaki 2 günümü planlamam için çok yararlı oldu .nice gezilere :)

 10. Yazdıklarınızın çıktısını aldım şimdi. İnanılmaz mutluyum çünkü büyük bir zahmetten kurtardınız bizi. Viyana’nın karışık metro ağı beni hep tedirgin ediyordu, şimdi her şey çok açık. Gideceğimiz yerler için neye binmemiz gerektiğini biliyoruz :). Çok ama çok teşekkürler. Sevgiler…

 11. Merhaba, manner gofretlerinin Türkiye’de de olduğundan bahsetmişsiniz. Nerede bulabilirim kendilerini:D teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Macro Center’da satılıyordu ama uzun zamandır dikkat etmedim. Halen var mı bilemiyorum o yüzden.

 12. Tekrar gidesim ayni yerlere bir daha bakasim geldi. Kalemine saglik gercekten. Budapeste gitigimizde cok vakit kaybetmek ve sehri oykuleriyle ogrenmek icin lokal turk rehbehleri bulduk. Hic bulamiyacagimiz sakli yerleri ve verdikleri tahsiyelerle tatil harika gecti.Gidenlere faydasi olur diye bilgilerini paylastim. http://www.budapestetur.com – Sehir yuruyus turlar harika.

 13. Merhaba, Viyana- Prag gezimizde bloğunuzdan çok faydalandık, sizin önerdiğiniz yol tarifleri ile kolayca istediğimiz yere ulaştık. Çook teşekkürler Bundan sonraki seyahatlerim için de ilk bakacağım sayfa sizinki olacak artık.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık