Cannes

Cannes Film Festivali ve Cannes Lions etkinlikleri ile ünlü Fransa Rivierası’nın güzel kumsallarına sahip şehrini, yaz mevsiminde gezmenizi tavsiye ederim. Nice’in plajı taşlı, eğer bizim gibi kumsal seviyorsanız Cannes tam size göre.

Nice’ten Ulaşım

Nice’ten arabayla yaklaşık 45 dakika süren yolculukla ulaşabiliyorsunuz. Yolda otobanlar ücretli ancak Türkiye’deki gibi HGS/OGS zorunluluğu yok. Nakit gişelerden geçerek otoban ücretini ödeyebilirsiniz.

Nice'ten Cannes'a gidiyoruz.
Nice’ten yola çıktık

Buraya geldikten sonra trafik olmamasına rağmen sahile inmemiz uzun sürdü. Büyük bir kısmı tek şerit olan ve fazla sayıda trafik ışığı var.

Araba dışında Nice’ten trenle de ulaşabilirsiniz. Nice Tren İstasyonu’ndan(Gare de Nice Ville) Cannes Tren İstasyonu’na yaklaşık 40 dakikada ulaşabilirsiniz.

Tren saatlerine ulaşmak için tıklayın.

İstasyonda indiğinizde yaklaşık 10 dakika yürüyerek sahile ulaşabilirsiniz.

Otopark

Film Festivali’nin düzenlendiği Palais des Festivals et des Congrès binasının altındaki kapalı otoparkı kullanabilirsiniz.

Otoparkın adresi : 1 Boulevard de la Croisette, 06400 Cannes, Fransa

GPS Koordinatları : 43.5507722,7.0167734

Deniz, Kum, Güneş

Burayı gezmek için geldik ama otoparkı arabayı parkedip sahile çıktığımızda mükemmel denizi gördük. Koşarak mayolarımızı alıp denize girdik. Film Festivali binasının önünde halka açık ücretsiz bir plaj var. Buradaki deniz de çok güzel. Şezlong yok ama duş var.

Cannes Plajı
Cannes Plajı

Cannes Film Festivali Binası

1946’dan beri her yıl düzenlenen festival, en prestijli sinema festivallerinden biri olarak kabul ediliyor. Buraya gidip kırmızı halı üzerinde fotoğraf çektirmeden olmaz.

Festival binasının girişi
Festival binasının girişi
Festival binasının önündeki film makinası heykeli
Festival binasının önündeki film makinası heykeli

Sahile paralel olan caddeler üzerinde restaurantlar, pastaneler ve mağazalar var. Sahilden yukarıya yürüdüğünüzde her cadde çok şık ve güzel. Burası Nice‘e göre küçük, daha çok yazlık bir şehir. Gezmek için iki saat yeterli olacaktır ama yazın gittiyseniz denizin mutlaka tadını çıkarmanızı öneririm.

Ayrıca vaktiniz varsa buraya arabayla 2 saat mesafede olan lavanta tarlarını da ziyaret edebilirsiniz.

Adres : Verdon Natural Regional Park, Campagne Neuve, 04210 Valensole, Fransa

Yeni eklenecek şehirlerle ilgili anında bilgi sahibi olmak için hemen Facebook, Twitter, Instagram hesaplarımı takip etmeye başlayın.

Yazımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

İyi seyahatler :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık