Batum

Türkiye’nin kuzeydoğu sınırında yer alan Gürcistan, yaklaşık 4 milyonluk nüfusa sahip bir ülke. Toplam 12 tane bölgeden oluşan Gürcistan’da Abhazya ve Acara özerkliğe de sahip. Batum da Acara özerk bölgesinin başkenti, resmi dili Lazca.

Batum’a nasıl gidilir?

Batum’a Türkiye’den gitmek için iki yol var. Biri uçakla, İstanbul’dan kalkan Batum seferleriyle, diğeri ise Artvin Sarp Sınır Kapısı’ndan arabayla gitmek. Sınırdan geçerken de pasaport zorunluluğu yok, nüfus cüzdanınızı da kullanabiliyorsunuz.

Uçakla Batum’a giderseniz fiyatlar biraz yüksek. Aslında aynı uçakla Batum’da inip Hopa’ya da gidilebiliyor. Aynı uçak ama fiyatlar 10’da biri fiyatına. Eğer biletinizi Hopa olarak aldıysanız uçaktan inince sizi Havaş otobüslerine bindirip direkt Türkiye’ye getiriyorlarmış. O yüzden de iç hatlar olarak geçiyor gidişiniz ancak biletinizi Batum olarak aldıysanız Gürcistan’a girebiliyorsunuz.

Biz turla Sarp Sınır Kapısından geçerek gittik. 2017 Ağustos ayında gittiğimizde; sınır kontrolü için yeni binalar yapıldığını gördük, umarım bir an önce bitip hizmete girer. Açıkçası şu anda bulunan sınır kapısı kötü durumda. Klima yok, görevli sayısı az ve pek bir düzen yok. Herkes birbirinin önüne geçmeye çalışıyor. İtiş kakışla ortalama 2 saatte sınırdan geçilebiliyor. Tur bizi saat 7’de Sarp Sınır Kapısına getirmişti ancak Türk tarafından geçtiğimizde saat 8:15’ti ve önümüzde 20-25 kişi kadar vardı. Kimlikle geçişte işlemler daha yavaş, pasaport vererek geçenlerin işlemleri daha hızlı oluyor ancak yine de aynı sırada beklediğimiz için onlar da bekliyorlar.

Türk tarafından geçerken birçok yeni kontrol eklendiğini söylediler. Örneğin son dönemde yeni kimliğe başvurup, o gelene kadar eski kimliğiniz elinizde olsa da sınırdan geçemiyorsunuz. Pasaportla geçmenizde bir sorun yok bu süreçte. Bir de nüfus cüzdanınıza PVC kaplattıysanız soğuk damga dışardan anlaşılamadığından çıkışınıza izin verilmeyebiliyormuş. Bu nedenle Gürcistan’a gitmeden önce mutlaka iyi bir araştırma yapıp, en güncel kurallara uyum sağladığınızdan emin olmanızı öneririm. Sınır polisine “Nüfus cüzdanı/kimlik kartıyla seyahat eden Türk ve Gürcistan vatandaşları için giriş-çıkış işlem formu”nu doldurup veriyorsunuz. Üzerine yurtdışı çıkış harç pulunu da yapıştırmanız gerekiyor. Türk polisi bu formu çıkış tarafına kaşe vuruyor ve size teslim ediyor.

Sınırı geçtikten sonra yaklaşık 5 dakika yanları kapalı bir yoldan Gürcistan tarafına doğru yürüyorsunuz. Beyaz binanın olduğu yere geldiğinizde sağdaki kapıdan binanın içerisine giriyorsunuz.

20170808_085003

Gürcistan sınır binası klimalı ve bomboş, küçük de olsa bekleme salonu var. Giriş-çıkış işlem formunu bu kez de Gürcistan polisine veriyorsunuz. Onlar da giriş tarafını kaşeleyerek size veriyor. Kimliğinizi ve giriş-çıkış işlem formunu dönüşte de kullanacağınızdan, iyi saklayın. Tur rehberimiz; kimliğimizi kaybedersek, direkt konsolosluğa gitmemiz gerektiğini söyledi.

Son olarak Gürcistan; Benical, Aferin gibi psikotrop maddeler diye kategorize edilen ilaçların ülkeye girişine izin vermiyor. Bu nedenle yanınızda sadece geziniz sırasında ihtiyacınız kadar ilaç almanıza ve bunun da İngilizce veya Gürcüce çevrilmiş doktor reçetesi ile getirilmesine izin verdiklerini duyurmuşlar. İhtiyacın üzerinde ilaç getirilmesi yasaklanmış durumda.

Gürcistan Para Birimi

Gürcistan para birimi lari. Batum’daki birçok yerde Türk parasının da geçtiğini söylediler ama biz yine de sınırdaki döviz bürosunda 50 TL’lik lari aldık.

Batum’da Gezilecek Yerler

Gürcistan tarafındaki Sarp sınır kapısından geçtikten sonra, minibüslerle şehir merkezine ulaşabiliyorsunuz.

Orta Cami

Batum, sahili olan küçük bir Avrupa şehrini andırıyor. Bizim ilk durağımız, şehir merkezindeki Orta Cami oldu. Batum’da toplamda üç tane cami varmış Osmanlı dönemine ait. Bunlardan ikisi şu anda kullanılabilir durumda değilmiş, Orta Cami ise şu an ayakta ve ibadete açık.

Caminin inşası 1866 yılında tamamlanmış.

Orta Cami
Orta Cami
Orta Cami
Orta Cami 

Caminin etrafındaki sokakların hemen hemen hepsinde Türk lokantaları var.

St. Nicholas Ortodoks Kilisesi ve Batum Meydanı

Caminin yakınlarında St. Nicholas Kilisesi ve Batum Meydanı bulunuyor. Biz kilisenin içini ziyaret etmedik, dışarıdan fotoğraf çekmekle yetindik.

20170808_114159

Kilisenin hemen karşısında Batum Meydanı(Piazza) var. Meydan, 2009 yılında inşa edilmiş. Venedik tarzında yapılmış olan meydanda oteller, restoranlar ve caféler bulunuyor. Merkezindeki kuleden de her üç saatte bir Gürcistan Milli Marşı çalıyor.

Batum Meydanı
Batum Meydanı

Buradaki cafélerde oturarak bir şeyler içebilirsiniz. Biz meydandaki La Brioche’a gittik.  4 kişi peynirli bir tatlı, çikolatalı pasta ve elmalı turta söyledik. Hepsi de lezzetliydi.

Peynirli Tatlı
Peynirli Tatlı

Ermeni Apostolik Kilisesi

Apostoliğin kelime anlamı kökeni havarilere dayananmış. Hıristiyanlığı Ermenilere ilk tanıtanlar olduklarına inanılan, Hz. İsa’nın havarileri Taday ve Bartalmay’a dayanarak kurulan kiliselere de Ermeni Apostolik kilisesi deniyormuş.

20170808_122611

Kilise ilk önce ahşap olarak 1874 yılında ahşaptan yapılmış, daha sonra yıkılarak 1887-98 yılları arasında şimdiki haliyle inşa edilmiş. Sovyetler Birliği döneminde kilise kapatılarak astronomi ve gök bilim derslerinin verildiği bir bina olarak kullanılmış. 1992 yılında ise yeniden Ermeni topluluğuna verilen kilise binası, 1995’te ibadete açılmış.

Kvas

Maya ve çeşitli meyve sularından yapılan bir içecek olan Kvas’ı; Batum sokaklarındaki birçok yerde, sarı tankın içerisinde satan satıcıları görebilirsiniz. Biz tadını çok beğenmedik.

Kvas
Kvas
Batum Sokakları
Batum Sokakları

Astronomik Saat

Batum’da, Avrupa ve ABD’de ünlü olan bazı meydanlar ve yapılar inşa edilmiş. Prag’la meşhur olan astronomik saat, Batum’da da yer alıyor.

Astronomik Saat
Astronomik Saat

Astronomik saat üzerinden saatin yanısıra gece-gündüz saatlerinin ne olduğu, güneşin ne zaman doğup batacağı, burçlar gibi birçok bilgi yer alıyor. Saatin karşısındaki kaldırımda, saatin nasıl okunacağıyla ilgili Türkçe açıklamanın da olduğu bir tabela bulunuyor.

20170808_124343

Avrupa Meydanı ve Minia Heykeli

Astronomik saatin de olduğu meydanın ismi Avrupa Meydanı. Burada Yunan mitolojisinde Lazların Kralı olarak geçen Aietes’in kızı Minia’nın heykeli bulunuyor. Minia, antik dünyanın en büyük büyücülerinden biri, ilaç ve zehir yapım ustasıymış. Heykelin elindeki altın post, Yunan mitolojisinde zenginliği, gücü ve iktidarı sembolize ediyormuş.

Midia Heykeli
Midia Heykeli

Neptün Çeşmesi ve Batum Drama Tiyatrosu

Avrupa Meydanı’nın hemen yanında Batum Drama Tiyatrosu ve Neptün heykelinin olduğu Neptün Çeşmesi’ni görebilirsiniz.

Neptün Çeşmesi
Neptün Çeşmes

Batum Bulvarı

Meydandan sağa döndüğünüzde Batum Bulvarına ulaşmış olacaksınız. Bulvar 1881’de yapılmış. İlk başta 150 metre uzunluğunda olan bulvara, 1884 yılında iki şerit daha eklenmiş. 1977 yılında ise dans eden fıskiyeler inşa edilmiş. Şu anda ise sahil şeridi ile birlikte 7 kilometre uzunluğa ulaşmış.

20170808_130946

Sahile kadar yürüdükten sonra, sağa dönüp ağaçlık yoldan yürüyebilirsiniz. Burada, yaz aylarında ücretli hamaklar konuluyor ve denize girip insanlar bu hamaklarda dinlenebiliyor.

Batum Sahili
Batum Sahili

Sahilde Ali ve Nino’nun hareket eden heykelini görebilirsiniz. 2010 yılında inşa edilen heykelde figürler birbirlerine doğru yavaşça hareket ediyor ve birbirlerine değmeden iç içe geçiyor. Çelikten yapılmış olan anıtın yüksekliği 8 metre. Azerbaycanlı yazar Kurban Sayid’in ünlü romanının kahramanları Gürcü prenses Nino’nun ve Azeri sosyete temsilcisi Ali’nin aşkını anlatıyormuş.

Ali ve Nino

Alfabe ve Saat Kuleleri

Sahile geldiğiniz Alfabe kulesini ve biraz daha ilerisinde saat kulesini görebilirsiniz. Gürcüler alfabeleriyle gurur duyuyorlarmış, bunun anısına da üzerinde Gürcü alfabesinin olduğu bir kule inşa etmişler.

Sağdaki Alfabe Kulesi
Sağdaki Alfabe Kulesi

Saat kulesi için İzmir’deki saat kulesine benziyor.

Saat Kulesi
Saat Kulesi

Sarp Sınır Kapısı’na dönerken Çoruh Nehri’nin üzerinden geçeceksiniz. Ülkemizde doğan nehir, Batum’dan Karadenize dökülüyor.

Yeni eklenecek şehirlerle ilgili anında bilgi sahibi olmak için hemen FacebookTwitterInstagram ve Google+ hesaplarımı takip etmeye başlayın.

Yazımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

İyi seyahatler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık