New York

29 Eylül-6 Ekim tarihleri arasında New York ve Washington D.C.‘yi gezdik. Herhangi bir turla gitmediğimizden ulaşım ve alışveriş dahil her türlü detayı ileteceğim.

Amerika Vizesi

Tabi ki herşeyden önce vizesi için ABD Konsolosluğu’na başvurmanız gerekiyor. Söylenenin aksine biz çok kolay vize aldık. Belgelerinizi eksiksiz götürürseniz herhangi bir sıkıntı olmayacaktır. İlk defa vize alıyorduk ve 10 yıl süreli vizemizi aldık.

John F.Kennedy(JFK) Havaalanından Manhattan’a Ulaşım

THY’nin İstanbul Atatürk Havaalanı-JFK direkt uçuşuyla New York’a gittik. Uçaklar JFK havaalanının 1 nolu terminaline iniyor. Havaalanı 8 terminalden oluşuyor. Uçaktan indikten sonra pasaport kontrolünden geçiyorsunuz. Pasaport kontrol kuyruğu ve güvenlikle ilgili bize gitmeden önce birçok kişi uzun süre beklendiğini ve bavulları açtırıp kontrol ettiklerini söylemişti. Ancak biz yaklaşık 35 dakikada kuyruktan çıktık. Bavulunuzu aldıktan sonra metro istasyonuna gitmek için terminaller arasında ring sefer düzenleyen AirTrain isimli tren var. Yön olarak Sutphin Boulevard/Archer Av. yönüne gidene binmeniz lazım. Havaalanı terminalinin haritası için tıklayın.

AirTrain’e binerken herhangi bir ücret ödenmiyor, ücret ödemek için çıkışta bilet almanız gerekiyor. Metroya bineceğiniz Jamaica İstasyonunda çıkıştaki makinalarda satılan biletlerden alarak AirTrain turnikelerinden çıkabilirsiniz.  Bilet fiyatı 5 USD. Makinalardan almak istemezseniz, turnikelerin hemen yanında büfe de aynı fiyata bilet satıyor. Makinalardan tek yön metro bileti de alabiliyorsunuz ancak eğer haftalık metro kartı alacaksanız, bence çok büyük kolaylık, sadece AirTrain bileti alıp Metrocard’ı metro istasyonundan alabilirsiniz.

Turnikelerden çıktıktan sonra sol tarafta kalıp yürüyorsunuz. Daha sonra karşınıza çıkan asansörle alt kata inerek istasyonu bulabilirsiniz. Zaten “To Manhattan” okları da yol gösteriyor. Herhangi birine de sorabilirsiniz, insanlar çok yardımcı oluyor. Manhattan’a gidiş yaklaşık 45 dakika sürüyor. Biz iki aktarma yaparak metroyla otelimizin olduğu 28.caddede indik. Metroda birkaç kişi dışında herkesin iPhone kullandığını gördük. Bir de metrodayken genç bir çocuk kulağında kulaklıkla oynamaya başladı, moonwalk yaptı ama kimse dönüp ne yapıyor bu diye bakmadı. :)

Manhattan’daki 1,2 ve 3 nolu hatlar aynı güzergahtan ilerliyor. Tek farkı 2 ve 3 nolu hatlar ekspres, yani tüm duraklarda durmuyor. Bir seferinde yanlışlıkla 2 nolu hatta bindik ve kendimizi Harlem’de bulduk. O yüzden emin olmadan bu iki hatta binmemizi tavsiye ederim.

Kaldığımız otel Hilton New York Fashion District’ti. Genel olarak otelimizden memnun kaldık. Merkezi bir yerdeydi. Ana tren terminali olan Penn Station’a ve Times Meydanı’na(Times Square) yürüme mesafesindeydi. Balayı için gittiğimizi rezervasyon sırasında belirttiğimizi hatırlamıyorum ama belirtmişiz demek ki çünkü odamıza mutluluklar dilediklerini belirten bir kart ve şampanya bırakmışlardı. Otelin web sitesine ulaşmak için tıklayın.

Bavullarımızı otele bıraktıktan sonra etrafı dolaşmak için sokağa attık. Yürüyerek Penn Station’a ve bir spor kompleksi olan Madison Square Garden‘a gittik. Çok yorgun olduğumuzdan otelimizin biraz ilerisinde zincir olan Whole Foods Market‘tan atıştıracak bir şeyler alıp otele dönmeye karar verdik. Alışveriş sırasında Katie Holmes’u gördük. Whole Foods Market’ta herşey organik. Cipsler, çikolatalar dahil. O yüzden tatsız tutsuz :)

2. gün

Brooklyn Köprüsü ve DUMBO

Sabah kalkıp Brooklyn Köprüsü’nden yürümek için metroya binip Park Pl durağında indik. Metroya binerken ve inerken turnikelerden geçmek gerekiyor. Ancak bilet kontrolü binerken turnikelerden yapılıyor. Yani inerken ayrıca kontrol yok. Durağın çok yakınında City Hall Park bulunuyor. Burası Amerikan filmlerinin birçoğunda görülen bir yer. Belediye binası var. Önündeki parkta sincaplar var. Uçakta bize dağıtılan Eti Form’ları atmamıştık. Bunlara bayıldılar, biz de bol bol videolarını ve fotoğraflarını çektik. Parktan çıkıp Brooklyn Köprüsü’ne yürümeye başladık. Etrafta tabelalar var ama mutlaka birine nasıl yürüyerek gidebileceğinizi sormanızı öneririm. Biz gittiğimizde tadilat da olduğundan girişini zor bulduk.

City Hall Park
City Hall Park
Köprüdeyken bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Uzaktan Özgürlük Anıtı da görülebiliyor. Köprüden geçmeniz fotoğraf çekimleriyle birlikte yaklaşık 1 saat kadar sürüyor. Sonrasında biz DUMBO(Down Under The Brooklyn Bridge Overpass’in kısaltması) denen, Brooklyn Köprüsü’nü Brooklyn tarafından görebileceğiniz alana yürüdük. Burası aslında sahilde bir park ve birkaç tane dükkan var(pastane, market, giyim vs.). İnternetten okuduğum bir yazıda DUMBO’da Jacques Torres adında bir çikolatacı olduğunu ve ürünlerinin güzel olduğunu okumuştum. Sahilin paralel caddesinde olan 66 Water Street, Brooklyn, New York 11201 adresinde yer alıyor. Sayfasına ulaşmak için tıklayın. Çeşitli çikolataları var ama dükkan muhtemelen domuz yağından olsa gerek, çok ağır kokuyordu.
Brooklyn Köprüsü
Brooklyn Köprüsü
Çikolatacı Jacques Torres
Çikolatacı Jacques Torres
DUMBO’da biraz dinlenmek için vakit geçirebilirsiniz, çok birşey yok. Sonrasında York Street metro istasyonuna binerek Manhattan’a geçtik.
DUMBO'dan Manhattan
DUMBO’dan Manhattan
Times Meydanı(Square) ve Grand Terminal

Akşam üstü 5.caddeyi gezdik, mağazalar kapandığından çok hareketli olmasa da yine de kalabalıktı. Yürüyerek Grand Terminal’a gittik. Burası birçok filmde gördüğünüz tren istasyonu. O yüzden mutlaka gidin. İçinde orta büyüklükte bir Apple Store var. Akşam gittiğimizden dolayı kapalıydı. Sonrasında Grand Terminal’deki gri S harfiyle gösterilen ve Times Square arasında ring hizmeti veren Shuttle hattına binerek Times Square’e gittik. Times Square mutlaka gece gidilmesi gerekiyor. İğne atsanız yere düşmeyecek bir kalabalık var. Her yer dev reklam panolarıyla dolu.

Grand Terminal
Grand Terminal

Akşam yemeği için Times Square’deki Bubba Gump’a gittik. Bubba Gump ağırlıklı deniz mahsüllerinden yapılan yemeklerin olduğu zincir bir restaurant. Kapısında 10 dakika kadar sıra bekledikten sonra cam kenarında bir masa kapmayı başardık. Karnımız aç olduğundan dört farklı lezzette karides(Shrimper’s Heaven), patates kızartması ve cheddar&parmesan peynirli karides(Shrimp Shack Mac&Cheese) söyledik ancak pişman olduk sonrasında. Yemekler lezzetliydi, özellikle de Shrimp Shack Mac&Cheese ama porsiyonları çok büyüktü. O yüzden yarısı yiyemedik. Fazla miktarda deniz mahsülü de biraz alerji yaptı :) Porsiyonları çok büyük olduğundan bir kişilik yemek söylemenizi tavsiye ederim. Doymazsanız ikinci siparişi verebilirsiniz.

Yemeklerin yanında da Sangria ve kokteyl söyledik. Onlar da çok güzeldi.
Bubba Gump
Bubba Gump
Adres : 1501 Broadway NY, 10036

Bubba Gump’ın hemen yanında Hard Rock Cafe var. Buradan t-shirt satın aldık ama inanılmaz kalitesiz çıktı. Bir şeyler almak isterseniz iki kez düşünün.

3.gün

Chelsea Market

Sabah kahvaltısı yapmak için Chelsea Market’a gittik. Burası lüks olmayan cafe, pastane ve dükkanların olduğu değişik bir yer. Buraya gitmek için en yakın metro durağı A,C ve E hatlarının geçtiği 14 St. durağı. Burada inip 9th Avenue tarafına yürüdüğünüzde Chelsea Market’ı görebilirsiniz.

Eleni's - Chelsea Market
Eleni’s – Chelsea Market

İçerisindeki birkaç tane sandviç satan dükkan var. Bunlardan birinden sandviç ve meyva suyu alıp önündeki masalarda oturup yedikten sonra, butik bir pastane olan Eleni’sten cupcake aldık ve Özgürlük Anıtı’nı görmek için Manhattan’ın güneyine gittik. Chelsea Market’ın yanında 2 katlı Apple mağazası var.

Özgürlük Anıtı

Özgürlük Anıtı’nın olduğu Liberty Island’a gitmek için birçok tur var. İnternetten araştırdığınızda bunları bulabilirsiniz, ayrıca tüm Manhattan’ı kuşbakışı görmek için helikopter turları da var. Ancak Özgürlük Anıtı’nı ücretsiz olarak görmek isterseniz Manhattan’ın güneyindeki Battery Park’a gidebilirsiniz. Uzaktan Özgürlük Anıtı görülebiliyor. Manhattan’ın en güneyine giden metro N veya R hattının Whitehall St durağı. Eğer anıtı yakından görmek isterseniz, birçok turistin yaptığı gibi Staten Island Ferry‘e ücretsiz binebilirsiniz. Bu feribot Özgürlük Anıtı’nın yakınından geçerek Manhattan adasının güneyindeki Staten Island’a gidiyor. Yine Whitehall St durağına gittiğinizde Staten Island Ferry yazan okları takip ederek iskeleye ulaşabilirsiniz. Feribotla yolculuk yaklaşık 25-30 dakika sürüyor. Biz Staten Island’a gidip iskeleden hiç çıkmadan ilk feribotla geri döndük. Staten Island Ferry’nin hareket saatlerine ulaşmak için tıklayın. Manhattan’dan giderken feribotun sağ tarafındaki camlardan birinin önünde ayakta durun, Özgürlük Anıtı giderken sağınızda kaldığından fotoğraf çekebilirsiniz. Feribot çok kalabalık oluyor, o yüzden cam önünde yer kapmak için hızlı hareket etmenizi tavsiye ederim.

Feribottan Manhattan Financial District
Feribottan Manhattan Financial District
Staten Island Ferry'den Özgürlük Anıtı
Staten Island Ferry’den Özgürlük Anıtı

Biz New York’tayken Özgürlük Anıtı tadilat nedeniyle kapalıydı. Heykele çıkılamıyordu, sadece Liberty Island’a gidip heykelin dibinde durulabiliyordu o yüzden para vermeden görmüş olduk. Anıtı çok daha büyük bekliyorduk, filmlerinde gördüğümüz kadar büyük olmadığını gördüğümüzde anladık. New York’a gidip Özgürlük Anıtı’nı görmeden olmaz. Staten Island’ta önemli birşey yok diye okumuştum internette. O yüzden ilk feribotla Whitehall St metro durağının olduğu iskeleye geri döndük.

New York Borsası

Feribottan indikten sonra Whitehall Street’ten yukarıya doğru yürüdüğünüzde solunuzda finansal iyimserlik ve zenginliği temsil eden boğa heykelini(Charging Bull) görebilirsiniz. New York borsasının olduğu Wall Street binasının yakınındaki bu boğanın önünde turistler fotoğraf çektirmek için sıraya giriyor.

The Charging Bull
The Charging Bull

Heykelden yukarıya doğru devam edip sağdaki ilk sokağa saptığınızda biraz ilerde New York Borsası’nın(New York Stock Exchange) binasını göreceksiniz.

New York Stock Exchange
New York Stock Exchange

Borsa binasının hemen önünde J ve Z hatlarının geçtiği Broad St istasyonundan metroya binip İtalyan restaurantlarının olduğu Little Italy gittik.

Little Italy ve China Town(Çin Mahallesi)

J ve Z hatlarının geçtiği Canal St durağında inip etrafı gezmeye başladık. Little Italy’nin hemen yanında da Çin Mahallesi var. Çin Mahallesi’nde Çin malı ürünler satılıyor. Magnetler daha uygun fiyatta, işportacılar var, Çin restaurantları var.

Özellikle restaurantlar Mulberry Street’in üzerinde. Canal Street caddesi, Çin Mahallesi’yle Little Italy’yi  birbirinden ayırıyor. Mulberry Street’in Canal Street’le kesiştiği noktanın bir tarafı Çin restaurantları, diğer tarafı İtalyan restaurantlarıyla dolu. Biz Mulberry Street üzerindeki De Gennaro Restaurant’a gittik. Bu cadde üzerindeki tüm restaurantlara baktık, en güzelinin bu olduğuna karar verdik. Yemekleri de güzeldi.

De Gennaro Restaurant
De Gennaro Restaurant

Burada Manicotti Al Forno(domates soslu, fesleğenli, mozarella ve parmesan peynirli fırınlanmış makarna), Gnocchi Sorentina(peynir ve domates soslu patatesli makarna) yedik ve İtalyan birası içtik. Toplam bahşiş dahil(%17) 59,14 dolar hesap ödedik.

Adres : 129 Mulberry Street New York, 10013

Restaurant’ın sayfası için tıklayın.

Little Italy spesifik olarak görülmesi gereken bir yer bulamadık ama vaktiniz varsa görülebilir.

Empire State Building&Skyride

New York gidip görmeden gelinmemesi gereken, en ünlü gökdelen olan Empire State Building’e gitmek için Little Italy’den metroya bindik. B, D, F, M, N, Q ya da R hatlarının geçtiği 34 St-Herald Sq metro durağında inip 34. cadde üzerindeki Empire State Building’e gidebilirsiniz. Biz daha önce internetten Skyride ve Empire State Building kombine bileti satın aldık. Skyride, Empire State’in içinde 3 boyutlu sinema salonu. Helikopterle New York’u gezme izlenimi veriyor. Biletleri web sayfasından alıp yazıcıdan çıktısını alıp yanınızda götürüyorsunuz. Empire State’in ana girişi olan 34. caddeden değil, 33. caddedeki arka kapısından giriş yaparak Skyride’a ulaşılabiliniyor. Yarım saatlik uçuş simülasyonundan sonra Empire State’in izleme katına çıkmak için sıra beklemeden asansöre yönlendiriliyorsunuz. Ben Skyride’ı çok beğenmedim, İstanbul Sapphire Alışveriş Merkezi’ndeki İstanbul Simülasyonu çok çok daha güzeldi. Buradaki biraz eski kalmış ama fena değildi.

Skyride’ın sayfasına ulaşmak için tıklayın.

Sonrasında Empire State’in 86. katındaki seyir terasına çıktık. Özellikle saat 18:00’da gittik. Seyir terasına çıktıktan yarım saat kadar sonra güneş battı. Böylece hem gündüzünü hem de gecesini görmüş olduk. Ama gece çok daha güzel New York, ışıl ışıl.

IMG_6773

IMG_6881
İsterseniz ekstra para vererek 86.kattaki asansöre binerek 102. kata da çıkabilirsiniz.
86.kattan 102.katın fotoğrafı
86.kattan 102.katın fotoğrafı

Akşam elektronik alışverişi yapmak için otelimizin yakınındaki Best Buy’a gittik. Buradan Türkiye’ye göre uygun fiyata elektronik alışverişi yapabilirsiniz. Birçok mağazası var, web sitesinden araştırabilirsiniz.102. kat özel günlerde farklı renklerde ışıklandırılıyor. Biz gittiğimizde göğüs kanserine karşı mücadeleye destek için pembe ışıklandırılmıştı.

Best Buy’un web sitesi için tıklayın.

4.gün

Sabah kahvaltısı için otelimizin hemen yanındaki Gigi Cafe’ye gittik. Çeşit çeşit sandviçlerin satıldığı bir yer. Pek bir özelliği yok ama yolunuz düşerse buradan birşeyler alabilirsiniz. Şifresini kasaya sorarak ücretsiz Wi-Fi’dan yararlanabilirsiniz. 2 sandviç ve içecek için 19.55 USD ödedik.

Adres : 7th Avenue 307 New York

Gigi Cafe’nin sayfası için tıklayın.

Central Park

Kahvaltıdan sonra B ve C hatlarının geçtiği 72 St metro durağında inip Central Park’a gittik. Strawberry Fields denen Beatles grubunun Strawberry Fields Forever şarkısından dolayı grup üyesi John Lennon’ı anmak için bu isim konmuş. Çilek mevsiminde kalır mı bilmiyorum ama her yerde çilek bitkileri var. Burada biraz dolaşıp, bir kere de kahvaltı için gelmeyi planladıktan sonra metroya binip N ve R hatlarının geçtiği 23 St durağına indik. Etrafı dolaştıktan sonra öğle yemeği için Madison Square Park’taki Shake Shack Burger’a gittik.

Öncelikle restaurant parkın içinde, açık bir alanda. O yüzden çok güzel.

Shake Shack Burger
Shake Shack Burger

Sipariş verdikten sonra size üzerinde numara yazan bir cihaz veriyorlar. Siparişiniz hazır olduğunda cihazın titreşimi açılıyor ve ışıkları yanıp sönüyor. Siz de gidip siparişlerinizi alabiliyorsunuz.

Yemeğimizi yerken parka bir adam geldi ve dev balonlar yapmaya başladı. İzlemek çok keyifliydi, bu parkta da bol bol sincap gördük.
ShackBurger, peynirli patates kızartması ve 2 bira
ShackBurger, peynirli patates kızartması ve 2 bira
Yediklerimiz için toplam 30.32 USD ödedik.

Shake Shack Burger’in web sitesi ve menü için tıklayın.

Birleşmiş Milletler Binası(United Nations)

Grand Terminal’in 500 metre kadar ilerisindeki Birleşmiş Milletler Binası’na gittik. Pek birşey yok, bir bina. Vaktiniz varsa görebilirsiniz.

Birleşmiş Milletler Binası
Birleşmiş Milletler Binası


Century 21 Alışveriş Merkezi
Adres : 1 United Nations Plaza New York

Yemeğimizi yedikten sonra alışveriş yapmak için N ve R hatlarının geçtiği Cortlandt St metro istasyonunda inip Century 21 mağazasına gittik. Burası şehrin merkezinde bulunan ve fiyatları ciddi anlamda düşük olan bir yer. Neredeyse her marka ürün satıyorlar. Çanta, ayakkabı, mont, kıyafet, aksesuarlarla dolu. Buradan ucuz alışveriş yapabilirsiniz.

Century 21’nın web sitesi için tıklayın.

Pier 17

Akşam gezmek ve Brooklyn Köprüsü gece görmek için Pier 17 adındaki marinaya gittik. Buraya gitmek için 2 ve 3 nolu hatların geçtiği Fulton St metro durağında indik. Fulton Street boyunca ilerleyerek rıhtıma geldik. Burada birçok restaurant ve ufak bir alışveriş merkezi var.

Pier 17'den Brooklyn Köprüsü
Pier 17’den Brooklyn Köprüsü

5.gün

Central Park

Sabah kalkıp otelimizin hemen karşısında bulunan Subway Restaurant’ından aldığımız sandviçlerle A ve C hatlarının geçtiği 86 st durağında indik. Buradan parka gidip Great Lawn denen büyük bir boş alanın olduğu yere gittik. Oturup sandviçlerimizi yedikten sonra parkın üst kısmına doğru yürümeye başladık. Parkın kuzeyinde Jacqueline Kennedy Onassis Gölü’ne(Reservoir) gittik. Burada da dolaştıktan sonra metrodan indiğimiz caddeye gidip güneye doğru yürüyerek Doğal Tarih Müzesi’ne(American Museum of Natural History)’ye gittik.

Great Lawn
Great Lawn

American Museum of Natural History

Müzeye gittiğimizde biletle birlikte 3D sinema için de bilet aldık. Sürekli değişen doğayla ilgili filmler gösteriyorlar. Müze giriş biletini ve sergi alanlarının biletlerini müze girişinden alabilirsiniz.

Web sitesi için tıklayın.

American Museum of Natural History
American Museum of Natural History
American Museum of Natural History
American Museum of Natural History

T.J. Maxx Alışveriş Merkezi

Müzeyi gezdikten sonra alışveriş için A, B, C, D ve 1 nolu hatların geçtiği 59 St-Colombus Circle metro durağından inip 8th Ave ile 57th St kesişimindeki T.J. Maxx mağazasına gittik. Burası Century 21’den de hesaplı markalı ürünler satan bir mağaza ancak genelde büyük bedenler satıyor. Ayrıca çanta, eldiven gibi aksesuarlar da satıyor ama ağırlık kıyafetler var.

T.J. Maxx’in web sitesi için tıklayın.

Hooters

Alışverişten sonra New York’ta da bulunan ve ABD’de bir zincir olan Hooters Restaurant’ına yürüyerek gittik. Yeri W 56th St üzerinde ve 7th Ave’nuyla Broadway Caddesi arasında yer alıyor. Yakınında N,Q ve R hatlarının geçtiği 57 St- / Av metro durağı var. Buranın konsepti mini etekli garsonları çalıştırmaları.

Hooters
Hooters

Karnımız çok aç olmadığından 10 ufak parça tavuk ve içecek sipariş ettik. Restaurantın girişinde Hooters ürünleri satan ufak bir bölüm var. İçeceklerimizin geldiği bardaktan 9 USD’ye satın aldık. Toplamda bardakla birlikte bahşiş hariç 39.04 USD hesap ödedik.

Hooters’ın web sitesi için tıklayın.

Rockefeller Binası(Rockefeller Center)

Yemekten sonra yine Manhattan’ın ünlü bir gökdeleni olan Rockefeller Binası’na(Rockefeller Building) gitmek için B, D, F ve M nolu hatların geçtiği 47-50 Sts – Rockefeller Ctr metro istasyonunda indik.

Rockefeller Binası'nın Girişi
Rockefeller Binası’nın Girişi

Binanın ön kısmı araç trafiğine kapalı ve birkaç tane mağaza var. Ayrıca Empire State Binası’nda olduğu gibi Rockefeller Binası’nın da üst katına çıkılabiliyormuş. Buradaki seyir terasından da Manhattan’ı izleyebilirsiniz.

Rockefeller Center
Rockefeller Center

Evita Müzikali – The Marquis Theatre

New York seyahatimizde Broadway’de müzikal izlemek istedik. Bu nedenle gitmeden önce Evita Müzikali’ne bilet satın aldık. Otele gidip akşam için hazırlandıktan sonra Times Meydanı’na yakın 7th Avenue üzerindeki The Marquis Theatre’a gittik.

The Marquis Theatre
The Marquis Theatre
Evita Müzikali
Evita Müzikali
Evita Müzikali
Evita Müzikali
Evita Müzikalinin Biletleri
Evita Müzikalinin Biletleri
Evita Müzikali
Evita Müzikali
Müzikal çok güzeldi. Mutlaka gitmenizi tavsiye ederim. Ricky Martin müzikalde oynuyor ve yönetmenliğini yapıyor.

6.gün

Woodbury Common Premium Outlet

Bugün komple alışverişle geçti diyebilirim. Sabah A,C veya E hatlarının geçtiği 42 St- Port Authority Bus Terminal metro durağında inip Port Authority Otobüs Terminali’ne gittik. Girişteki bölümden Woodburry’ye giden otobüs için gidiş dönüş kişi başı 42 USD ödeyip bilet aldık ve yaklaşık 1 saat süren yolculuk sonucunda Woodbury Outlet’e gittik. Birçok otobüs şirketi outlet’e gidiyor. Biz Gray Line’ı tercih ettik. Burası tek katlı villardan oluşan açık hava alışveriş merkezi. Bildiğim tüm markaların mağazaları vardı ve gerçekten Türkiye’ye göre fiyatları çok uygundu. ABD’den alışveriş yapmak istiyorsanız buraya mutlaka uğrayın. İnsanların çoğu buraya bavulla geliyor ya da oradan bavul satın alıp aldıklarını koyuyor.

Web sitesinden ulaşım yöntemlerini, açık olduğu saatleri ve mağazaların isimlerini öğrenebilirsiniz. En erken otobüs hangisiyse ona binmenizi tavsiye ederim. Önceden hangi mağazalara gideceğinize de karar vermeniz gerekiyor. Çünkü 1 günde tüm outletteki mağazalara bakmak mümkün değil. Şu anda abarttığımı düşünüyor olabilirsiniz ama inanın plan yapmazsanız yarısını bile gezemeden dönmek zorunda kalırsınız. Gitmeden önce Woodbury’nin web sitesinden outletin haritasının çıktısını alıp gitmek istediğiniz mağazaları işaretlemeniz faydalı olacaktır. Son önerim outlette bir mağazada birşeyi görüp sonra alırım demeyin, çünkü zaman kısıtından dolayı öyle bir şansınız olmuyor.

Outlet’e götüren otobüs için verilen biletle Outlet’in danışmasından ücretsiz indirim kuponları alabilirsiniz. Otobüsle gitmeyenlerden 10 ya da 20 USD gibi bir para istiyorlardı kuponlar için. Bu kuponlar değişen oranlarda ve şartlarda indirim veriyor. Örneğin 100 USD’nin üzerinde %20 indirim, koşulsuz %5 indirim gibi.

Birkaç tane restaurantın olduğu kapalı bir alan var, bir de Starbucks var. Bu arada Starbucks’ların hepsinde de internet ücretsiz.

Herkesin giyim zevki farklıdır tabi birkaç tane mağaza önerebilirim. Seviyorsanız bayanlar için UGG, Michael Kors, kozmetik ürünlerinin çok ucuza satıldığı bir mağazaya gidilmesini öneririm. Ayrıca GAP, DKNY, Calvin Klein(ne kadar ucuz olduğunu anlamak için gitmeden Türkiye’deki fiyatlara bir bakın), Armani,  Kipplings.

Woodbury Common Premium Outlet’in web sitesi için tıklayın. 

Bareburger

Akşam yorgun argın otele dönüp aldıklarımızı bıraktıktan sonra bir şeyler yemek için dışarı çıktık. New York’a gitmeden önce arkadaşımız Başak’ın önerdiği Bareburger’e gitmek için metroya yürüdük. Bareburger birkaç tane restaurantı var. Biz 8th Avenue üzerindekine gittik. Burası organik hamburger konseptiyle öne çıkıyor. Aslında tüm ABD’de organik ürünleri teşvik eden, obezite karşıtı bir hareket var.

Burada tatlı patates, hamburger ve bira içtik. Hepsi organik ürünlerle yapılıyor. Bira dahil. Bahşiş hariç 32.01 USD hesap ödedik. New York’ta hesabın içerisine dahil değilse %15, %17 ya da %20 gibi seçeneklerin olduğu adisyon geliyor. Siz istediğiniz bahşişi seçip geri veriyorsunuz. Ona göre kredi kartınızdan çekiyorlar ya da nakit olarak ödüyorsunuz. Hamburgeri ve birası güzeldi, tavsiye ederim. Fikir vermesi için menüsünden örnek bir görüntüyü de aşağıda paylaşıyorum.

Bareburger
Bareburger

Bareburger’in web sitesi için tıklayın.

Adres : 153 8th Avenue New York, 10011

1 nolu hattın geçtiği 18 St metro durağında inip 18. cadde boyunca yürüyüp 8. bulvara çıktığınızda numaraları takip edin, 153 numarada yer alıyor. küçük ağaçların altında kalmış bir restaurant.

7.gün

Ve son günümüz… Uçağımız gece olduğundan aslında tüm gün bizim. Woodbury’nin yorgunluğunu üzerimizden atamadığımızdan öğlene doğru uyandık. Check-out yapıp valizlerimizi danışmaya teslim ettikten sonra direkt öğle yemeği için restaurant zinciri olan The Meatball Shop’un Greenwich’teki yerine gitmek için metroya yürüdük. 1, 2 veya 3 nolu hatların geçtiği 14 St metro durağında indik. Greenwich’e kasaba diyorlar. Biz biraz ara sokaklarını dolaştık. The Meatball Shop 11.caddeyi geçtikten sonra yolu çapraz kesen Greenwich Avenue üzerinde, ufak bir restaurant.

Burada 2 tane soslu köfte, limonata, risotto ve tatlı olarak dondurma yedik. Bahşiş hariç 45.75 USD hesap ödedik.

The Meatball Shop
The Meatball Shop
The Meatball Shop
The Meatball Shop

Dondurma yiyecekseniz, seçeceğiniz çeşitten 1’er tane söyleyin. Çünkü 1 porsiyonda 2 top dondurma var. Çok fazla geliyor.

The Meatball Shop’un web sayfası için tıklayın.

Adres : 64 Greenwich Avenue New York

Washington Square Park

Yemekten sonra Greenwich Avenue’dan aşağıya yürüyüp W 8th Street’den devam edip ilk sokaktan(Washington Square W) sağa döndüğünüzde Washington Square Park’a gidebilirsiniz. Yaklaşıp 5 dakika kadar sürüyor. Burada birçok sokak gösterileri yapılıyor, insanlar satranç oynuyor. Kalabalık ve eğlenceli bir park.

Washington Square Park
Washington Square Park

Parkı da gezdikten sonra son birkaç alışveriş için tekrar Century 21’e gittik. Century 21’in hemen yanında yapımı devam eden World Trade Center(Dünya Ticaret Merkezi) var. Yıkılan kuleler için de bir anıt ve müze yapılmış.

Alışverişi tamamladıktan sonra valizleri alıp havaalanına gitmek için metroya yürüdük ama bu en büyük hata oldu. 4 tane bavulla merdivenleri inip çıkmakta çok zorlandık. Bir de havaalanına giden metronun kapalı olduğunu aktarma yapacağımız istasyonda öğrendik. Sonrasında metrodan çıktık 15-20 dakika boyunca boş taksi aradık. Bir tane taksi bulduk, bizi 60 USD’ye JFK Havaalanı’na götürdü ama uçağa kaçırma stresi baya sinir bozucuydu. O yüzden otelinizden temiz temiz taksiye binmenizi tavsiye ederim.

Yeni eklenecek şehirlerle ilgili anında bilgi sahibi olmak için hemen Facebook ve Twitter hesaplarımı takip etmeye başlayın.

Gezi Yazılarım şimdi de akıllı telefonunuzda! Hemen Google Play’den Gezi Yazılarım Android Uygulamasını indirin, yeni eklenen şehirlerle ilgili anında bilginiz olsun.

Gezi Yazılarım Android Uygulaması için tıklayın.

İyi seyahatler :)

“New York” üzerine 9 düşünce

 1. Merhaba, 5 gün New york 3 günde Boston Sizin tecrübeleriniz ışığında günlük yeme içmeye ne kadar bütçe ayırmam gerekiyor kısıtlı bütçeyle gideceğim için benim açımdan önemli. İkinci notda güvenlik anlamında sorun var mı ? metrolara geç saatte binmeyin diyiyorlar forumda böyle bir şey var mı? Harlemi de görmek istiyorum güvenli bir yer mi? son bir nokta havalanından çıkarken airtrane bindik Jamaika durağına geldiğimizde turniklerden çıkmak için bilet alıyoruz di mi metroyada binmek içinde aynı yerden bilet alabiliyormuyuz

 2. Son bir şey daha pasaport kontrolünde çok soru soruyorlar mı? Benim İngilizcem yok kadar az

  1. Merhaba,

   Ortalama kişi başına 20-30 dolar civarında tutacaktır. Ancak salata ve sandviçle öğün atlatabileceğiniz birçok yer var.
   Metroya biz gece 12 civarında bindik. Bir sorun yaşamadık. Kaldığınız yere göre güvenlik durumunun değişeceğini düşünüyorum. Örneğin biz Harlem’e ekspres metroya bindiğimizde mecburen gittik. İstasyon ciddi anlamda pisti. Harlem’in tekin bir yer olmadığı birçok sitede de yazıyor.

   AirTrain ve metro bileti aynı makinadan alınabiliyor. Dediğiniz gibi AirTrain’in çıkış turnikelerinden hemen önce bilet satış makinaları var. İsterseniz yine turnikelerin olduğu yerde soldaki büfe de bilet satıyor.

   Pasaport kontrolünde bize çok soru sorulmadı. Seyahat sigortanız, pasaportunuz, dönüş uçak biletiniz, kalacağınız otelin onay yazısını yanınızda mutlaka bulundurun. Vizeler genelde 10 yıllık veriliyor ama ülkeye girerken o gidişiniz için örneğin 1 aylık kalış hakkı veriliyor. Diğer bir değişle 10 yıllık vizeniz olmasına rağmen Amerika’ya gidip turist vizenizle 10 yıl kalamazsınız. Her gidişiniz için kalış süresi veriliyor. Bu nedenle kaç gün kalacağınızı mutlaka soracaklar. Onun dışında zorlamıyor sınır polisi. Sıkıntınız olmasın.

   İyi seyahatler.

   1. MERHABA EMRE BEY BENDE AMERİKAYA TATILE GİTMEK İSTİYORUM BENİ ENGELEYİM BANKADAA 400 BİNRA PARAM VAR AMA SİGORTAM YOK DEVLETEN PARA ALIYORUM ARTIK BANKAMDA 40BİNRA VAR VİZE BAŞVURSUNDA BULUNDUM HERAN GİBİ BİR SORUN ÇIKARAMI SİZCE VİZE ALMAM DA SAYGILAR

    1. Merhaba,

     Vizeyle ilgili konsolosluk dışında kimse bir yorumda bulunamaz. Ben de bu konuda maalesef birşey söyleyemeyeceğim. Amerikan Konsolosluğu’yla görüşmeniz doğru olacaktır.

     İyi günler.

   2. Merhaba JFK’den Manhattan’a airtrain ve metro ile gece 12 gibi mi gittiniz? Yani ucaginiz jfk’ye gece 22 gibi mi inmisti?
    Biz de NY’a gece varacagiz metro ile ulasim konusunda tereddutlerimiz var. Bilgi verebilirseniz sevirim.
    Teşekkürler

    1. Merhaba,

     Bizim uçağımız saat 4’te havaalanındaydı ama AirTrain ve metro 24 saat çalışıyor. Metroyu kullanabilirsiniz.

     İyi seyahatler :)

 3. Merhaba ben yurt dışında eğitim almayı düşünüyorum sizce London’ı mı tercih etmeliyim New York’u mu ?

  1. Merhaba,

   Eğitim konusunda bir bilgim yok maalesef. İki şehirde de turistik amaçla bulundum. İkisi de çok güzel ama eğitim konusunda yardımcı olamayacağım. :(

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık