Prag

Prag 1 günde nasıl gezilir?

Çek Cumhuriyeti’nin ve eski Çekoslovakya’nın başkenti Prag’ın görülmesi gereken bir çok yerini güzel bir planla bir günde gezebilirsiniz. Sabah 9’dan akşam 11’e kadar saat saat planlamalamı paylaşıyorum. Şimdiden iyi gezmeler..

Çek Cumhuriyeti Tarihi

29 Aralık 1989’da yapılan Kadife Devrim’le komünizmden demokrasiye geçen Çekoslovakya, 1 Ocak 1993’te barışçıl şekilde Slovakya ve Çek Cumhuriyeti olarak ikiye ayrılmış. Kadife Devrimi’nden sonra; devrimin öncülerinden Çek tiyatro yazarı, düşünce adamı, siyasetçi Václav Havel cumhurbaşkanı seçilmiş.

Çekoslovakya ayrıldıktan sonra Çek Cumhuriyeti’nin de başkenti Prag olmuş.

Prag Havalimanı’ndan Şehir Merkezi’ne Ulaşım

Havalimanından şehir merkezine ulaşımda taksi dışında 3 alternatifiniz var. İkisi otobüs hatları diğeri ise Airport Express. 100 nolu otobüs sarı renkli B metro hattına, 119 nolu otobüs ise yeşil renkli A metro hattına gidiyor. Tren ise kırmızı renkli C metro hattına gidiyor. Otelinizin konumuna göre size uygun olanı tercih edebilirsiniz. Prag’taki havalimanı olan Václav Havel Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım haritasına ulaşmak için lütfen tıklayın.

Prag’ta Nerede Kalınır?

Prag’a ilk seyahatimde Mucha Otel, ikinci seyahatimde ise Hilton Prague‘ta kaldım. Mucha Otel retro tarzında döşenmiş, temiz ancak ciddi anlamda yenilenmeye ihtiyacı olan eski bir oteldi.

Hilton Prag ise daha lüks, güzel ve temiz bir oteldi. Tavsiye ederim.

Hilton Prag
Hilton Prag

İki otel de birbirine çok yakın. Karlovy Vary‘e giden otobüslerin kalktığı terminale, kırmızı renkli C metro hattının Florenc durağına ve 3, 8, 52 nolu tramvay hatlarına çok yakın. Ayrıca akşam geç

saate kadar açık olan Billa Market’e yürüme mesafesinde. Önündeki pasajın içinde kahvaltı yapabileceğiniz Costa Café var.

Dans Eden Ev (Dancing House)

Çekçe adı Tančící dům olan bina ile turumuza başlıyoruz. Binayı Hollanda kökenli sigorta şirketi Nationale Nederlanden, 1996’da inşa ettirmiş. Bina ABD’li dansçı ve oyuncu Ginger Rogers ve Fred Astaire’a adandığı ve dans eden iki partneri sembolize ettiği için Ginger & Fred olarak da adlandırılıyor. Dışardan baktığınızda iki kişi dans ediyor gibi görünüyor.

Dans Eden Ev
Dans Eden Ev

Binanın çatı katında Ginger&Fred adında bir restaurant var. 

Ulaşım : Binaya en kolay ulaşımı 14 veya 17 nolu tramvaylarla sağlayabilirsiniz. Binanın çaprazındaki Jiráskovo náměstí tramvay durağı fotoğraf çekmek için ideal bir yer.

Diğer bir alternatif ise C metro hattının I. P. Pavlova durağında inip, Ječná caddesinden Vltava Nehri’ne doğru 1,5 km yürümek.

Vltava Nehri’nde Tekne Turu

Nehirde tekne turu yapmak için birçok alternatifiniz var. Biz şehrin kuzeyindeki Prague Boats tur şirketini tercih ettik ancak farklı bir şirketin turuyla da gezebilirsiniz. Sonuç olarak hepsi aynı. 

Tur şirketinin saatlik, 2 saatlik veya yemekli tur seçenekleri var. Biz 1 saatlik tur satın aldık ve birçok yeri görmek için yeterli olduğunu söyleyebilirim.

Tüm tur seçeneklerine ve fiyatlara ulaşmak için Prague Boats tekne turunun sayfasına bakabilirsiniz.

Prague Boats
Prague Boats

Yemekli olmayan turlarda ücretli olarak isterseniz yolculuk boyunca içki sipariş edebiliyorsunuz.

Karl(Charles) Köprüsü
Karl(Charles) Köprüsü
Franz Kafka Müzesi
Franz Kafka Müzesi
Franz Kafka Müzesi
Franz Kafka Müzesi
Endüstri ve Ticaret Bakanlığı Binası(Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky)
Endüstri ve Ticaret Bakanlığı Binası(Ministerstvo průmyslu a obchodu České republiky)

Ulaşım : Tekne turunun kalktığı iskeleye 17 veya 53 nolu tramvayların Právnická fakulta durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Öğle Yemeği için Kavárna Slavia (Café Slavia)

Restaurantın duvarlarında birçok ünlünün fotoğrafları var. 5 sene önce gittiğimde Nazım Hikmet’in fotoğrafını görmüştüm ancak 2015’te gittiğimde yoktu.

Kavárna Slavia
Kavárna Slavia
Kavárna Slavia
Kavárna Slavia

Restaurantta Çek ve Macar mutfağının ünlü yemeği gulaş, soslu tavuk ve tagliatelle bolonez makarna sipariş ettik. Hepsi de çok lezzetliydi. Güzel olan tarafı da Prag’taki en turistik yer bile uygun fiyatlı. 2 de birayla birlikte toplam 634 Çek Kronu, yani yaklaşık 63 TL hesap ödedik.

Soslu Tavuk
Soslu Tavuk
Tagliatelle Bolonez
Tagliatelle Bolonez

Slavia’nın internet sitesine ulaşmak için lütfen tıklayın.

Ulaşım : 6, 9, 17, 18, 22, 53, 57, 58, 59 ya da 91 nolu tramvayların geçtiği Národní divadlo durağı restaurantın tam önünde. Bunun dışında Karlovy lázně tramvay durağından geçen 53 nolu tramvaya da binebilirsiniz.

Ulusal Tiyatro (Národní Divadlo)

Yapımı 1881’de tamamlanan ulusal tiyatro halen aktif olarak kullanılıyor. Opera, drama ve bale gösterilerinin sergilendiği Ulusal Tiyatro, Kavarna Slavia restaurantın karşısında, Vltava nehri kıyısında yer alıyor.

Ulusal Tiyatro(Národní Divadlo)
Ulusal Tiyatro(Národní Divadlo)

Ulusal Tiyatro’nun internet sitesine ulaşmak için lütfen tıklayın.

Komünizm Kurbanları Anıtı(Pomník Obětem Komunismu)

1948-1989 yılları arasında Çekoslovakya’daki komünizmden dolayı mağdur olanların anısına yapılan heykeller Petrin Parkı’nın girişinde yer alıyor. Komünizmden politik mahkumların nasıl etkilendiğini göstermek için, en önde tam bir insan figürü ile başlayan heykeller, arkaya doğru vücudunun belli bölümleri harap olmuş şekilde görülüyor.

Komünizm Kurbanları Anıtı(Pomník Obětem Komunismu)
Komünizm Kurbanları Anıtı(Pomník Obětem Komunismu)
Komünizm Kurbanları Anıtı(Pomník Obětem Komunismu)
Komünizm Kurbanları Anıtı(Pomník Obětem Komunismu)

Komünizmin bitişinden 12 yıl sonra, 22 Mayıs 2002 yılında heykellerin parka konulmuş.

Ulaşım : Anıtın olduğu parka 6, 9,12, 20, 22, 57, 58, 59 ve 91 nolu tramvay hatlarının Újezd durağında inerek ulaşabilirsiniz. Ayrıca Kavárna Slavia restaurantın karşısındaki köprüden(Most legií) geçtiğinizde yolun sonundaki parkın girişinde heykelleri göreceksiniz.

Petrin Parkı
Petrin Parkı

Petrin Kulesi(Petřínská rozhledna)

Petrin Kulesi, 1891 yılında iletişim kulesi olarak yapılmış. Eyfel Kulesi’nden 2 yıl sonra yapımı tamamlanan Petrin Kulesi, Eyfel’in kardeşi olarak adlandırılıyor. Şekil olarak Eyfel’in kopyası olan Petrin Kulesi, Prag’ın en yüksek tepesine inşa edilmiş.

63,5 metre yüksekliğinde ve 299 basamakla çıkılan kuleyi, 2014 yılında 557 bin kişi ziyaret etmiş.

Petrin Kulesi(Petřínská rozhledna)
Petrin Kulesi(Petřínská rozhledna)

Ulaşım : Komünizm Kurbanları Anıtı’nın sağındaki yoldan yürüdüğünüzde ileride tepeye çıkan fünikülere ulaşabilirsiniz. Fünikülerin hat adı LD.


Prag Kalesi (Pražský Hrad) ve Belvedere Sarayı

Dünya’nın en büyük kalelerinden birisi olan Prag Kalesi, Guinness Rekorlar Kitabı’na göre dünyanın en büyük antik kalesi. 570 metre uzunluğunda ve 130 metre genişliğinde olan Prag Kalesi’nin içerisinde kilise, manastır ve günümüzde Devlet Başkanlığı Sarayı bulunuyor. Yapımına 9. yüzyıldan başlanmış olan kalede son bina 18. yüzyılda yapılmış.

Belvedere Bahçesi
Belvedere Bahçesi

Pražský Hrad tramvay durağında indikten sonra karşıya geçip arnavut kaldırımlı bir yoldan yürüyeceksiniz. Biraz ileride sol demir parmaklıklı bir kapıdan içeri girdiğinizde bu alan Belvedere Bahçesi olarak geçiyor. Yazlık saray olarak inşa edilen Belvedere Sarayı’nın bahçesinde gezebilir, parkın sonundaki sarayı görebilirsiniz. Sarayı gezmek için Prag Kalesi’ne gelmeden önce Královský letohrádek tramvay durağında inmeniz daha mantıklı.

Belvedere Bahçesi
Belvedere Bahçesi

Prag kalesinin olduğu alana giriş ücretsiz. Bunun dışında katedralin içerisine girmek ve bir bölümünü gezmek de ücretsiz ancak hazine bölümü, katedralin iç kısmı gibi bazı alanlar için bilet almanız gerekiyor.

St. Vitus Katedrali(Katedrála Sv. Víta)
St. Vitus Katedrali(Katedrála Sv. Víta)

Prag Kalesi’nin olduğu alana girerken ilk göreceğiniz bina St. Vitus Katedrali(Katedrála Sv. Víta). Daha sonra saray muhafızlarının nöbet tuttuğu kapıdan geçerek bilet satılan ilk avluya ve Kohl’un Çeşmesi ya da diğer adıyla Kral Çeşmesi’ne ulaşabilirsiniz. 1686 yılında yapılmış olan çeşme şehrin de en eskilerinden.

Prag Kalesi Yolu
Prag Kalesi Yolu
Saray Muhafızları
Saray Muhafızları
Kohl'un Çeşmesi
Kohl’un Çeşmesi

Sonrasında kalede görebileceğiniz diğer yerler St. George’un Bazilikası, Eski Kraliyet Sarayı, 1928’de 1. Dünya Savaşı’nda ölenlerin anısına dikilmiş olan Granit Anıt, St. George’un(Hıristiyan azizi Yorgi) bir ejderhayı öldürmesinin anlatıldığı St. George Heykeli ve daha birçok bina.

Granit Anıt ve arkasında Eski Kraliyet Sarayı
Granit Anıt ve arkasında Eski Kraliyet Sarayı
St. George Anıtı
St. George Anıtı

Prag Kalesi’ndeki bir diğer önemli yapı St. George Bazilikası. 920 yılında inşa edilen bazilika, kalenin olduğu alandaki binalar arasında da 2. en eski olan yapı.

St. George Bazilikası
St. George Bazilikası

Bazilikanın yanındaki yoldan ilerleyerek kalenin alt kapısına ulaşacaksınız. Burada sizi tepeden görebileceğiniz bir Prag manzarası karşılıyor. Eğer Petrin Kulesi’ne çıkamadıysanız buradan da şehri izlemeniz mümkün.

Prag Kalesi'nden Prag Manzarası
Prag Kalesi’nden Prag Manzarası
Prag Kalesi'nden Prag Manzarası
Prag Kalesi’nden Prag Manzarası

Biz yukarıda kalan tramvay durağına yürümek yerine, alt kapıdan aşağıya doğru yürümeyi tercih ettik. Yaklaşık 15 dakikada parkın önündeki yeşil renkli A metro hattının Malostranská durağına ve Malostranská tramvay durağına ulaşabilirsiniz.

Prag Kalesi - Vltava Nehri'nden Görünüm
Prag Kalesi – Vltava Nehri’nden Görünüm

Prag Kalesi’nin internet sitesinden detaylı bilgi almak için lütfen tıklayın.

Ulaşım:  22 veya 91 nolu tramvayların Pražský Hrad durağında inerek Prag Kalesi’ne ulaşabilirsiniz.

Trdelník

Prag’taki birçok yerde göreceğiniz Trdelník, Slovaklara ait bir tatlı. Tarçınlı ya da bademli olarak iki seçeneği olan Trdelník’i biz Malostranské náměstí tramvay durağından indiğimizde gördük. Dükkanın önünde uzun bir kuyruk vardı. 10 dakika kadar bekledikten sonra tarçınlı Trdelník’e kavuştuk. Tatlı seviyorsanız denemenizi tavsiye ederim. Tadı güzeldi.

Trdelník
Trdelník
Trdelník
Trdelník

Ulaşım : 12, 20, 22, 57 ve 91 nolu tramvayların Malostranské náměstí durağında inerek ulaşabilirsiniz.

Lennon Duvarı(Lennonova zeď)

Beatles grubunun üyesi John Lennon’ın anısına boyanmış olan Lennon Duvarı, 1980 yılında Lennon’ın vurulmasından sonra tepki olarak Lennon’ın portresinin yapılmasıyla başlamış. Şu anda sürekli üzerine graffitiler yapıldığından ilk yapılan portresi artık görülmüyor.

Lennon Duvarı
Lennon Duvarı 

Duvarın biraz ilerisinde soldaki küçük köprünün üzerine de kilitler takılmış. Paris’teki Pont des Art’taki gibi insanlar buraya kilitleri takıp dileklerini dileyerek anahtarını nehre atıyorlar.

Köprüden sonra karşınıza John Lennon Pub çıkacak. İngiliz barı olarak dizayn edilmiş bu restaurantı gezebilirsiniz.

John Lennon Pub
John Lennon Pub
John Lennon Pub
John Lennon Pub

Ulaşım : Malostranské náměstí tramvay durağında indikten sonra Starbucks’ın sağ çaprazında, köşesinde Kavarna yazan binanın olduğu caddeden(Mostecká) yürüdükten sonra ilk sokaktan(Lázeňská) sağa döneceksiniz. Dümdüz yürüdüğünüzde 200 metre ilerde solda Lennon Duvarı’nı göreceksiniz.

Charles Köprüsü ya da Karl Köprüsü (Karlův Most)

Kral IV. Karl tarafından yaptırılan köprü 1357-1400 yılları arasında tamamlanmış. 516 metre uzunluğunda ve 10 m genişliğindeki köprü sadece yaya trafiğine açık. Köprünün üstünde 30 tane heykel var. Aralarında Türkler’in Hristiyanları tutsak etmesini anlatan, köprüdeki en geniş heykel olan Aziz Matha John, Valois Felix ve Ivan Heykeli de var. 1714 yılında yapılan heykel; Teslis(Katolik kurallar bütünü) prensiplerinin iki kurucusunun, Hristiyanları Türklerin esaretinden kurtarmalarını anlatıyor.

Aziz Matha John, Valois Felix ve Ivan Heykeli(sousoší sv. Jana z Mathy, Felixe z Valois a Ivana)

Aziz Matha John, Valois Felix ve Ivan Heykeli(sousoší sv. Jana z Mathy, Felixe z Valois a Ivana)

Tutsak Hristiyanlar
Tutsak Hristiyanlar
Vltava Nehri
Vltava Nehri
Kutsal Haç ve Üzüntü Heykeli
Kutsal Haç ve Üzüntü Heykeli
Charles Köprüsü
Charles Köprüsü

Köprünün iki ucunda savaş anında kullanılmak üzere iki kule bulunuyor.

Charles Köprüsü'ndeki Kule
Charles Köprüsü’ndeki Kule

Ulaşım : Charles Köprüsüne 17, 18 ve 53 nolu tramvayların Karlovy Lázně durağında indikten sonra saat kulesine doğru yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Lennon Duvarı’ndan geliyorsanız ise, John Lennon Pub’dan sola dönüp, çıkacağınız meydandan tekrar sola doğru yürüyerek köprüye çıkan merdivenlere ulaşabilirsiniz. Köprüye çıktığınızda sola dönüp öncelikle köprünün başındaki Türk Heykeli’ni görebilirsiniz. 

Eski Şehir Merkezi Meydanı (Staroměstské Náměstí)

Prag’ın turistik meydanı olan Eski Şehir Merkezi Meydanı’nda Astronomik Saat, Leydimizin Gotik Kilisesi(Týn’in Kilisesi),

Týn’in Kilisesi 80 metre yüksekliğinde kuleleri olan ve gotik tarzda 14 yüzyılda inşa edilmiş.

Leydimizin Gotik Kilisesi(Týn'in Kilisesi)
Leydimizin Gotik Kilisesi(Týn’in Kilisesi)

Meydanın ortasında Jan Hus Anıtı (Pomník mistra Jana Husa) bulunuyor. Jan Hus, Hıristiyan reformcu, papaz ve bir dönem Prag üniversitesinin rektörlüğünü yapmış. Jan Hus’un yakılarak öldürülmesinden sonra onun eserlerine dayanarak Hussi hareketi ortaya çıkmış. Anıtın yapımı 1915’te, Jan Hus’un öldürülmesinin 500. yılında tamamlanmış.

Jan Hus Anıtı (Pomník mistra Jana Husa)
Jan Hus Anıtı (Pomník mistra Jana Husa)

Anıtın solunda sarı bina Çan Kulesi (Dům U Kamenného zvonu), hemen yanında kapısında Národní galerie yazan bina ise Ulusal Galeri-Kinský Sarayı(Národní galerie v Praze – Palác Kinských).

Anıtın yanında eskiden başlangıç meridyeni olarak geçen bir çizgi göreceksiniz.

 

Başlangıç Meridyeni
Başlangıç Meridyeni

Meydanın güney batısındaki Astronomik Saat (Pražský orloj) ise en turistik yapı. 1410 yılında inşa edilmiş ve saatin yanında Güneş ve Ay’ın konumlarını da gösteriyor. Her saat başı çanlar çalıyor ve saatin üst kısmındaki camlar açılarak buradan havariler geçiş yapıyor. Saati yapan Kadan Mikulas’ın tekrar aynı saati yapmaması için gözüne mil çektirildiği rivayeti varmış.

Astronomik Saat (Pražský orloj)
Astronomik Saat (Pražský orloj)

Saatin kenarında dört figür de sırasıyla,

 • Elinde Ayna Olan : Kibiri
 • Elinde Altın Kesesi Olan Figür : Açgözlülük ve faizciliği
 • İskelet : Ölümü
 • Elinde Mandolin Olan Türk : Keyif ve eğlenceyi

simgeliyor. 

Segwayle Prag Turu

Ülkemizde zencefil(ginger) olarak bilinen segwaylerle Prag’ta gezenleri neredeyse her yerde görebilirsiniz. Biz de astronomik saatin önündeki Segway Tour’un rehberine denk geldik. Meydana yakın bir yerde ofisleri var. Eğer bir rehbere denk gelmezseniz astronomik saatin sağ çaprazındaki Železná sokağından içeri girip ilk sokaktan(Kožná) sağa dönüp sokağın sonunda soldaki pasajın içerisindeki ofislerine ulaşabilirsiniz. 

Turlarla ilgili detaylı bilgiye Segway Tour‘un internet sitelerinden ulaşabilirsiniz.

Segway Tour
Segway Tour

Biz yarım saatlik tur aldık ama yeterli geldi diyebilirim. İlk kez kullandığımızdan dolayı kendinizi kasıyorsunuz, o yüzden de ayağınız bacağınız ağrıyor. Kullanımla ilgili de 10. dakikada alışıyorsunuz.

Turla önce Jan Hus Anıtı’nın yanından geçip Prag’ın alışveriş caddesi Pařížská’ya gittik. Caddedeki soldan 3. sokağa, sinagogun olduğu sokağa saptık. Burası Yahudi mahallesi olarak geçiyor. Sokağın sonunda da Prag’taki en eski Yahudi mezarlığı bulunuyor. Mezarlık 15. yüzyıldan 1787 yılına kadar kullanılmış.

Yahudi Mezarlığı
Yahudi Mezarlığı

Daha sonra Vltava Nehri’nin kıyısına gidip, Charles Köprüsü’nden tekrar meydana geldiğimiz keyifli bir segway turu yaptık.

Prag Çikolatacısı (Pražská čokoláda)

Astronomik saatin sağ çaprazındaki Železná sokağının girişinde Prag Çikolatacısı var. Buradan çok güzel tarçınlı ve acı biberli çikolatalar satın aldık. Gidip tadıp beğendiklerinizi almanızı tavsiye ederim.

Prague Chocolate
Prague Chocolate 

Çikolatacının internet sitesine ulaşmak için lütfen tıklayın(Çekçe).

Barut Kulesi (Prašná Brána)

İngilizce Powder Tower olarak geçen binanın yapımı 1475’e uzanıyor. Şehri, yeni şehir ve eski şehir olarak ayırması için inşa edilmiş. 17. yüzyılda savunma ve silah barutu saklanması için kullanıldığından bu adı almış. Cumhuriyet meydanında (Náměstí Republiky) yer alan bu kule turistlerin Prag’a geldiklerinde mutlaka geldikleri bir yer.

Barut Kulesi (Prašná Brána)
Barut Kulesi (Prašná Brána)

Ulaşım : 5, 8, 24, 26, 51, 54, 56, 91 nolu tramvayların ve B metro hattının Náměstí Republiky durağında inerek sol çaprazdaki opera ve konserler için kullanılan Belediye Binası’na (Obecní dům) doğru yürüyüp sağa döndüğünüzde kuleyi göreceksiniz.

Belediye Binası (Obecní Dům)
Belediye Binası (Obecní Dům)

Prag’ta Nerede Yenir?

Öğle yemeğini Kavárna Slavia’da yedikten sonra akşam yemeğini yemek için Cumhuriyet Meydanı’nın yanındaki Kogo’ya geldik. Deniz mahsülleri restaurantı olan Kogo’ya önceden rezervasyon yaptırmanızı tavsiye ederim. Haftaiçi akşam saatlerinde bile kalabalık oluyor.

Prag’ta birkaç yerde şubesi olan Kogo’nun biz Slovanský Dům’daki yerine gittik. Lüks bir restaurantı ve yemekleri mükemmel.

İnternet sitesinden menüsüne ulaşabilir, rezervasyon yaptırabilirsiniz. Kogo’nun internet sitesine ulaşmak için lütfen tıklayın.

Biz meze olarak peynirli, zeytinyağı soslu kırmızı biber ve deniz mahsüllü risotto yedik, kesinlikle tavsiye ederim.

Kogo
Kogo

Ulaşım : 5, 8, 24, 26, 51, 54, 56, 91 nolu tramvayların ve B metro hattının Náměstí Republiky durağında inerek sol çaprazdaki opera ve konserler için kullanılan Belediye Binası’na doğru yürüyüp caddenin solundaki pasajdan(girişinde sinema var) içeri girdiğinizde restaurantı göreceksiniz.

Gece Prag Turu

Eski Şehir Meydanı’nı, Barut Kulesi’ni, Charles Köprüsü’nü, Vltava Nehri’ni ve Prag Kalesi’ni gece görmek için yemekten sonra düştük yollara. Prag’ı mutlaka gece de görmenizi tavsiye ederim.

Barut Kulesi
Barut Kulesi
Leydimizin Gotik Kilisesi(Týn'in Kilisesi)
Leydimizin Gotik Kilisesi(Týn’in Kilisesi)
Astronomik Saat
Astronomik Saat
Vltava Nehri
Vltava Nehri
Prag Kalesi
Prag Kalesi

Yeni eklenecek şehirlerle ilgili anında bilgi sahibi olmak için hemen Facebook ve Twitter hesaplarımı takip etmeye başlayın.

Yazımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

İyi seyahatler :)

Prag’ta Alışveriş

Cumhuriyet Meydanı’nda Palladium adında bir alışveriş merkezi var. Bunun dışında ünlü markaların mağazaları Pařížská Caddesi’nde yer alıyor.

Prag’ta Ulaşım

Tramvayların çok yaygın olduğu Prag’ta günlük bilet almak çok mantıklı. 2015 yılında gittiğimizde 24 saatlik bilet 110 Çek Kronu yani yaklaşık 12 TL’ydi. Aldığınız bileti tramvayın içerisinden, metroda da yürüyen merdivenlerden önceki bilet onaylatma makinalarına yerleştirip üzerine tarih-saat yazıldıktan sonra 24 saat başlıyor ve bu sürede sınırsız sayıda tramvay ve metro kullanabiliyorsunuz. Bileti bir kez onaylatmanız ve görevli bilet kontrolü için sorduğunda yanınızda bulundurmanız yeterli.

Bilet satan makinalar maalesef sadece madeni Çek Kronu kabul ediyor. Kağıt para ve kredi kartı geçmiyor. Bu nedenle bozuk paranızı yanınızda bulundurmayı unutmayın.

Prag'taki Tramvaylar
Prag’taki Tramvaylar
Bilet Makinaları
Bilet Makinaları
Bilet Onaylatma Makinaları
Bilet Onaylatma Makinası

“Prag” üzerine 9 düşünce

 1. harika olmuş bütün bunları gerçekten 1 günde mi yaptınız, biz 3 günde ancak bu dediklerinizi gerçekleştirdik ancak bir farkla, her yere yürümeyi tercih ettik, birdahakine ben de tramwayları daha fazla kullanmaya heves ettim:)

  1. Biraz hızlandırılmış bir tur olmuştu. Her yerin hakkını verememiştik tabi ama hızlı ve güzel tur olmuştu. :)

 2. merhaba,

  kogo isimli restaurantta hiç çocuk gördünüz mü? ailece bir seyahat yapmayı planlıyoruz da 3 yaşında bir çocuğumuz var o bakımdan sordum :)

  1. Merhaba,

   Hatırlayamadım maalesef, restauranttayken çektiğim fotoğraflara da baktım ama hiç çocuk yok. slovanskydum@kogo.cz mail adresine bir sorun isterseniz.

   Çok güzel bir şehir Prag, umarım siz de çok güzel bir seyahat geçirirsiniz.

   İyi seyahatler şimdiden :)

 3. Yazınız oldukça aydınlatıcı,geziden yeni döndük,keşke yazınızı daha önce görseydik.Bize çok yararı olacağına inanıyorum.

 4. Emre Bey,

  kogo ya rezervasyon yaptım gittiğiniz şubesine talep alındı yazdı ama olumlu bir rezervasyon görüntülenmedi. dönüş sonra mı yapılacaktır acaba

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık