Nice

Nice Gezilecek Yerler Genel Bilgiler & Ulaşım & Konaklama

Fransa sahillerinin en popüler şehirlerinden biri olan Nice’e İtalyan ve Fransız Rivierası turumuzda arabayla geldik. Nice, Cannes, Monako şehirleri birbirine çok yakın. Arabayla ya da trenle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Nice Havaalanı’ndan şehir merkezine ulaşım tren, otobüs ya da taksiyle sağlanabiliyor.

Tren havaalanına 10 dakika yürüme mesafesindeki Nice Saint Augustin İstasyonu’ndan geçiyor. Tren saatlerine ulaşmak için lütfen tıklayın. Açılan sayfadaki ilk kutuya Nice-St-Augustin, ikinci kutuya Nice-Ville yazıp; tarih ve saat seçerek havaalanından şehir merkezine giden tren saatlerini sorgulayabilirsiniz.

Şehir merkeziyle havaalanının arası 7 km. Bu nedenle taksiyle ulaşım daha rahat olacaktır.Nice’te ulaşım tramvayla ve otobüsle sağlanıyor ancak biz 2 günlük gezimizde ihtiyaç duymadık. Merkezi bir otelde kalırsanız yürüyerek her yere ulaşabilirsiniz. Nice toplu taşıma haritasına ulaşmak için lütfen tıklayın. Haritadaki kırmızı renkli hat, şehir merkezinden geçen tramvay hattı(T1).

Nice’te Best Western Hotel Rooosevelt‘te kaldık. Merkezi olması dışında hiçbir artısı yoktu. Nice’te otel fiyatları pahalı, bu nedenle seyahatinizi önceden planlayıp Place Masséna yakınındaki bir otelde konaklamanızı tavsiye ederim. Arabayla Nice’e gelecekler için birçok otopark var. Linke tıklayarak Google Maps üzerine Nice otoparklarını görebilirsiniz, ayrıca otopark isimlerine tıklayarak saatlik ve günlük ücretlerine ulaşabilirsiniz.

Rue Massena & Place Magenta

Otelimizin konumu buraya yakın olduğundan gezimize buradan başladık. Rue de Massena, araç trafiğine kapalı olan geniş bir cadde. Turistlerin yoğun olduğu bir yer. Birçok restaurant, mağaza, hediyelik eşya dükkanı burada yer alıyor.

Rue Massena
Rue Massena

Masséna Meydanı(Place Masséna)

Nice’in en turistik ve kalabalık yeri Masséna Meydanı. Fıskiyelerin, çeşmelerin, mağazaların, restaurantların ve otellerin olduğu çok büyük bir meydan. Etrafında hediyelik eşya dükkanları var. Tramvay da meydanı ikiye bölüyor. Meydanda birçok ünlü markanın ürünlerini satan perakende zincir mağazası La Fayette’nin de mağazası var.

Place Masséna
Place Masséna
Place Masséna
Place Masséna

Belirli periyodlarda fıskiyelerden buhar veriliyor ve su gösterileri yapılıyor. Biz oradayken çocuklar suların arasında çok eğleniyordu.

Meydanın güneyinde 1956 yılında açılmış Fontaine du Soleil(Güneşin Çeşmesi) yer alıyor. Çeşmenin etrafında Yunan ve Roma mitolojisinden Dünya, Mars, Venüs, Merkür ve Satürn; ortada ise mitolojide müziğin, sanatların, güneşin, ateşin ve şiirin tanrısı Apollon’un mermerden heykeli bulunuyor.

Fontaine du Soleil
Fontaine du Soleil

Çeşmenin arkasındaki sokaktan(Rue de l’Opéra) devam edip sola döndüğünüzde Rue Saint-François de Paule sokağına çıkmış olacaksınız. Burası da sahilin paralelinde ve hareketli olan bir diğer sokak. Düz devam ettiğinizde solda Nice Opera Binası’nı(Opéra de Nice) yer alıyor. Ayrıca birçok güzel pastane ve dükkan göreceksiniz.

Opéra de Nice
Opéra de Nice

IMG_4067 IMG_4066

İlk sokaktan sola dönüp Palais de Justice tabelalarını takip ederek tarihi Adalet Sarayı’nı görebilirsiniz.

Palais de Justice
Palais de Justice

Cours Saleya

Adalet Sarayı’nın olduğu meydanın güneyinde sokaktan(Rue Louis Gassin) devam edip sola döndüğünüzde Cours Saleya’ya ulaşacaksınız. Burada birçok restaurant, bar ve café yer alıyor. Ayrıca sokağın orta kısmında çiçekçiler var. Cours Saleya’nın sonuna kadar yürüyüp sarı bir bent geçişinden geçerek sahile geçtik.

Cours Saleya
Cours Saleya

Nice Sahili

Birçok işletmeden şezlong kiralayarak ya da kendiniz havlunuzu sererek oturabileceğiniz bir sahili var. Denizi taşlık. Biz gittiğimizde maalesef hava çok güzel olmadığından denize giremedik ama sahilde gezinti yapmak bile keyifliydi.

Nice Sahili
Nice Sahili
Nice Sahili
Nice Sahili
Nice Sahili
Nice Sahili
Nice Sahili
Nice Sahili

Nice Kalesi

Sahili, soldaki Nice Kalesi’ne doğru yürüyerek gezdik. Burada lüks mağazalar ve çok güzel evler de göreceksiniz. Sahilin sonunda kaleye çıkabileceğiniz, ağaçların arkasında kalan bir asansör(Ascenseur du Chateau) var.

Asansörün çalışma saatleri Ekim-Mart arasında 10:00-18:00, Nisan, Mayıs ve Eylül ayında 09:00-19:00, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ise 09:00-20:00. Son asansör yukarıdan çalışma saati bitişinden 10 dakika önce hareket ediyor. Asansörler ücretsiz.

Asansöre giden tünel
Asansöre giden tünel
Asansörler
Asansörler

Eski asansörlere bindiğinizde sizi güzel bir deniz manzarası karşılıyor.

Asansörden çıktığınızda sizi karşılayacak manzara
Asansörden çıktığınızda sizi karşılayacak manzara

Asansörle Nice Kalesi’ne ve parka çıkıyorsunuz. Nice manzarası için en ideal yer burası. Hava da güzelse çok güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Nice Limanı
Nice Limanı
Nice Manzarası
Nice Manzarası
Park
Park

Vielle Ville (Eski Şehir)

Kale, Cours Saleya ve üst kısımları Eski Şehir(Vielle Ville) olarak geçiyor. Burada ara sokaklarda küçük meydanlar, restaurantlar ve caféler var. Bunlardan biri de Place Rossetti.

Place Rossetti
Place Rossetti
Nice Katedrali(Cathédrale Sainte-Réparate)
Nice Katedrali(Cathédrale Sainte-Réparate)

Meydanda ayıca 1650-1699 yılları inşa edilmiş olan Nice Katedrali yer alıyor. Meydana Adalet Sarayı’nın olduğu meydandan yukarı çeşmeye doğru yürüyüp sağa döndükten sonra 3. sokaktan(Rue Colonna d’Istria) içeri girip 50 metre sonra ulaşabilirsiniz.

Garibaldi Meydanı(Place Garibaldi)

Garibaldi Meydanı şehrin kuzeyinde yer alıyor. Biz Nice Katedrali’nden sonra yürüyerek meydana geldik ama mesafe çok yakın değil. Görmek isterseniz tramvaya binip Garibaldi durağında inerek de ulaşabilirsiniz.

Garibaldi Heykeli
Garibaldi Heykeli

Aslında meydanda birkaç tane restaurant ve market dışında pek birşey yok. Geniş bir meydan. Meydanda İtalya Devleti’nin kurulmasına öncülük eden Giuseppe Garibaldi’nin (1807-1882) heykeli bulunuyor. Garibaldi Nice doğumlu, o dönemde Nice İtalya topraklarındaymış.

Nice’te Nerede Yemek Yenir?

Le Magenta

Magenta Meydanı’nda(Place Magenta) birçok turistik mekan. Bunlardan gözümüze Le Magenta’yı kestirdik. Biz gittiğimizde çok kalabalık olduğundan servis yavaştı ama gelen yemekler güzeldi. 25 Euro hesap ödedik.

Le Magenta
Le Magenta
Moules Frites(Tencerede Midye)
Moules Frites(Tencerede Midye)
Pizza Margarita
Pizza Margarita

Le Sejour Café

Biz öğleden sonra gittiğimizden mutfaklarının kapalı olduğunu, akşam yemeği için gelebileceğimizi söylediler. O yüzden burada yiyemedik. Ama Trip Advisor’da önerilen bir mekan olduğundan paylaşmak istedim. Ağırlıklı olarak deniz mahsülü ürünleri bulunuyor. Dışarıdaki menüsü Fransızca’ydı ama garsonlar İngilizce biliyorlar.

Le Sejour Café
Le Sejour Café

Restaurantın internet sitesine ulaşmak için lütfen tıklayın.

Adres : 11 Rue Grimaldi 06000 Nice

L’Art Gourmand

Nice’in ara sokaklarını gezerken önümüze çıkan ve çok beğendiğimiz şekerlemeci.

L'Art Gourmand
L’Art Gourmand
L'Art Gourmand
L’Art Gourmand
L'Art Gourmand
L’Art Gourmand

Gördüğünüz herşey çikolata ya da şekerlemeden yapılmış. Fiyatları ortalamanın biraz üzerinde. Almasanız da vitrinine bakmak, içerideki şekerlemeleri görmek bile keyifli.

L’Art Gourmand’yi; Adalet Sarayı’nın olduğu meydana geldikten sonra Adalet Sarayı(Palais de Justice) solunuzda kalacak şekilde yukarıya doğru yürüyüp, çeşmenin sağ çaprazındaki sokaktan(Rue du Marché) içeri girdiğinizde solda göreceksiniz.

Adres : 21 Rue du Marché 06300 Nice

Yeni eklenecek şehirlerle ilgili anında bilgi sahibi olmak için hemen Facebook ve Twitter hesaplarımı takip etmeye başlayın.

Yazımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

İyi seyahatler :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık