Antilop Kanyonu ve Horsebend Shoe

Las Vegas‘a gittiğinizde mutlaka ama mutlaka görmeniz gereken iki yer Antilop Kanyonu ve at nalı şeklinde olması nedeniyle Horsebend Shoe olarak adlandırılan kaya parçası. Her ikisi de Büyük Kanyon’un uzantılarından ve birbirine çok yakın.

Las Vegas’tan Antilop Kanyonu’na Nasıl Gidilir?

Araba ile her ne kadar navigasyon 4.5 saat olarak gösterse de, molalar, yol yapım çalışmaları ve hız sınırları nedeniyle gitmeniz 5.5 saati buluyor. Arizona eyaletinde bulunan kanyona gitmek için toplam 2 kez Utah eyaletine geçiyorsunuz.

Utah Eyalet Tabelası
Utah Eyalet Tabelası

İlk 135 mil çevreyolu şeklinde, ancak sonrasındaki yollar bazen tek şeride düşüyor. Önünüze kamyon, TIR geldiğinde de hız yapamıyorsunuz. O yüzden benim size tavsiyem buraya bizim gibi günübirlik gelmemeniz. Aşırı yorgunluk oluyor. Kanyonun bulunduğu yer Page şehri. Buradaki otellerden birinde kalabilirsiniz.

Antilop Kanyonu

Kanyon, Colorado Nehri’nin bir kolu buradan geçerken; kayalarda meydana getirdiği erozyon sonucu oluşmuş. Kanyonu tipi olarak Slot Canyon olarak geçiyor yani dar ve uzun olan kanyon.

Şu anda nehir buradan akmadığı için kanyonun içi gezilebiliyor. Alt(lower) ve üst(upper) Antilop Kanyonu olarak iki yer var. En çok ziyaret edilen ve National Geographic’in ünlü Antilop Kanyonu fotoğrafının çekildiği kanyon olan Upper yani Üst Antilop Kanyonunu ziyaret edebilirsiniz.

Kanyon bireysel olarak gezilemiyor. Bu nedenle mutlaka gitmeden önce kanyonu gezdiren turlardan birinden tur satın almanız gerekiyor. Tur satın alırken dikkat etmeniz gereken iki nokta var. Birincisi saat 11:30’da hareket eden turu satın almanız gerekiyor. Çünkü kanyonun tavanındaki deliklerden güneş ışığı sadece öğle saatinde giriyor. Bu nedenle de mükemmel fotoğraflar çekmek için bu saatteki tura katılmanız önemli. İkincisi ise saat 11:30’daki turlar çok çabuk bitiyor. O yüzden seyahat programınız netleşir netleşmez turu satın almanızı tavsiye ederim.

Biz turu Antelope Canyon Tours şirketinin internet sitesinden aldık. Sitedeki Book a Tour bölümünden tur takvimini ve turda kalan kişi sayısını görebilirsiniz. İnternet sitesine ulaşmak için tıklayın.

Adres : 22 S Lake Powell Blvd, Page, AZ 86040, USA

Kanyona tüm tur şirketlerinin aynı anda bilet satabileceği en fazla kişi sayısı önceden belirleniyor. Bu nedenle biletler sınırlı. Biz iki kişi 105 USD ödedik. Diğer saat dilimindeki turlar biraz daha uygun fiyatlı.

Tur şirketinin ofisi, Page şehrinin içerisinde yer alıyor. Önünde otopark ve Pizza Hut var. Biz gittiğimizde Pizza Hut kapalıydı, o yüzden çaprazındaki Little Ceaser Pizza’dan ya da biraz daha yukarısındaki Subway’den yiyecek alabilirsiniz. Tur saatinden yarım saat önce orada olarak biletinizi almanız gerekiyor. Tur, gidiş dönüş toplam 1,5-2 saat aralığında sürüyor.

Biletler
Biletler

Biletinizi aldıktan sonra size hangi tur aracına bineceğinizi söylüyorlar. Yanınızda hastaların taktığı ağız maskesi ve deniz gözlükleri getirenler vardı. Bunların nedenini yola çıkınca anladık. Kumların arasından gittiğiniz ve aracın her tarafı açık olduğundan bol bol kum yutuyorsunuz, saçınıza da kum doluyor. Duşa girince kıpkırmızı kum akıyor saçlardan :)

Tur araçları
Tur araçları

Tur şirketinin ofisinden Antilop Kanyonu girişine, 10 dakikası kumlardan geçerek yaklaşık yarım saatte gidiliyor.

Antilop Kanyonunun Girişi
Antilop Kanyonunun Girişi

Kumlu ve bol sallantılı yolculuğun sonunda Antilop Kanyonu’na geliyoruz. Rehberimiz iPhone telefonlardaki kamerayı açıp, filtre olarak Krom filtresini seçerek fotoğraf çekmemizi önerdi. Kayaların rengini daha çok ortaya çıkarıyor. Android telefonlarda bu filtre maalesef yok. O yüzden gitmeden Geak Camera uygulamasını indirmenizi tavsiye ederim. Bu uygulamada Krom(Chrome) filtresi var.

Antilop Kanyonu
Antilop Kanyonu

Tur rehberleri güneş ışklarının daha net görünmesi için yanlarında küçük kürekler getiriyor. Yerden aldıkları kumları havaya attıklarında, aşağıdaki gibi fotoğraf karesi yakalayabiliyorsunuz.

Antilop Kanyonu
Antilop Kanyonu
Antilop Kanyonu
Antilop Kanyonu
Antilop Kanyonu
Antilop Kanyonu
Antilop Kanyonu
Antilop Kanyonu

Horseshoebend Shoe

45 dakikalık rüya gibi bir turdan sonra tekrar araçlara binip tur şirketinin ofisine gittik. Arabayla 10 dakika mesafedeki Horseshoe Bend’e gitmek üzere yola çıktık.

Horseshoe Bend’in 2.4 km uzağındaki otoparka arabayı parkedip yürümeniz gerekiyor.

Horseshoe Bend Otoparkı
Horseshoe Bend Otoparkı

Otoparkın GPS Koordinatları : 36.8766029,-111.5025682

Arabayı parkettikten sonra sizi yanınızda mutlaka su bulundurmanız, şapka takmanız ve 2.4 km yol yürüyeceğinize dair uyarı levhaları var. Yürüme yolu başlangıçta düzgün ama ilerde kayaların üzerinden atlamanız gerekiyor. Bir de eğimi çok değil ama yokuş inip çıkmaya hazırlıklı olun.

Yürüyüş Yolunu Yarıladık
Yürüyüş Yolunu Yarıladık

Horseshoe Bend, ismini at nalına benzeyen şeklinden alıyor. Colorado Nehri’nin oluşturduğu bir kaya parçası ve etrafında halen nehir akıyor.

Horseshoe Bend
Horseshoe Bend
Horseshoe Bend
Horseshoe Bend

Glen Kanyonu Barajı

Son olarak Glen Kanyonu Barajı’nın izleyebileceğiniz iki yere gidebilirsiniz. Bir tanesi Glen Canyon Dam Overlook olarak geçen, barajın izleme noktası.

Diğeri ise barajın ziyaretçi merkezinin ve içerisindeki elektrik santralinin olduğu Carl Hayden Visitor Center. Ziyaretçi merkezinin içerisinde hediyelik eşya satan bir mağaza bulunuyor.

Ziyaretçi merkezinin önünde ücretsiz otopark var. 

Carl Hayden Visitor Center
Carl Hayden Visitor Center

Baraj ve santral turla gezilebiliyor. Tur saatleri : 08:30-09:00-09:30-10:00-10:30-12:30-13:00-13:30-14:00-14:30-15:00-15:30-16:00

Giriş ücreti 17-61 yaş aralığı için 2.50 Dolar, 62 yaş üstü 2 Dolar, 7-16 yaş için 1.25 Dolar. 7 yaşın altındaki ziyaretçilerden ise ücret alınmıyor. Tur 45 dakika sürüyor. Biz katılmadığımız için tur hakkında yorum yapamayacağım.

Glen Kanyonu Baraj Köprüsü
Glen Kanyonu Baraj Köprüsü
Glen Kanyonu Barajı
Glen Kanyonu Barajı
Glen Kanyonu Barajı
Glen Kanyonu Barajı

Yeni eklenecek şehirlerle ilgili anında bilgi sahibi olmak için hemen Facebook, Twitter, Instagram hesaplarımı takip etmeye başlayın.

Yazımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

İyi seyahatler :)

“Antilop Kanyonu ve Horsebend Shoe” üzerine 2 düşünce

  1. Merhabalar yazınız gerçek ten güzel sadece bir sey anlıyamadım horse shoe bend için tur satıl alma zorunluluğu var mı?

    1. Yorumunuz için çok teşekkür ederim. :) Hayır, Horseshoe bend için ücret alınmıyor.
      İyi seyahatler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık