Cinque Terre

İtalyan Rivierası olarak geçen bölgenin fazlaca turistik olan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan köyleri. Cinque Terre(okunuşu: Çingu Terre) İtalyanca 5 Köy demek. Bölgede Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza, Monterosso al Mare olmak üzere 5 adet sahil köyü bulunuyor. Köylerin arasında ulaşım trenlerle ve sahilden botlarla sağlanıyor. Köylerin doğal kalması için arada araba yolları yapılmamış, köylerin çok uzağından yol geçiyor. Bu nedenle turistlerin neredeyse hepsi trenlerle köyler arasında ulaşım sağlıyor.

La Spezia’dan Ulaşım

Cinque Terre’ye en kolay ulaşım trenlerle sağlanıyor. La Spezia ve Levanto şehirleri arasında çalışan tren Cinque Terre’nin köylerinde duruyor. La Spezia’dan kalkan trenler sırasıyla Riomaggiore, Manarola, Corniglia, Vernazza, Monterosso al Mare köylerinde duruyor. Tren ilk durak olan Riomaggiore’ye 10 dakika sonra ulaşıyor.

La Spezia Tren İstasyonu
La Spezia Tren İstasyonu

Tren saatlerine ulaşmak için lütfen tıklayın.

Cinque Terre’ye ulaşım için La Spezia’daki tren istasyonunda bulunan Cinque Terre Ofisi’nde 2 tip bilet satılıyor.

İlk biletin adı Cinque Terre Card. Köyler arasında yürümeniz için satılıyor, çünkü burada yaya bile yürüyebilmek için ücret ödenmesi gerekiyor. Genelde köyler arasındaki yollar uçurum olduğundan biz turistin en yoğun olduğu yaz ayında gitmemize rağmen 3 köyün arasındaki yol kapalıydı. Bu yüzden bu bileti satmıyorlardı.

İkinci bilet ise trene günlük olarak sınırsız binebileceğiniz ayrıca açık olan köy yollarında da yürüyebileceğiniz Cinque Terre Card Train(Treno) bileti. Günlük veya 2 günlük bilet satılıyor. Biz sabah 10’daki trenle gezmeye başladık, akşam 9’da tüm köyleri gezmiştik. Bu nedenle tüm gününüzü ayırırsanız 5 köyü de gezebilirsiniz.

Cinque Terre Card’ların fiyatlarına ulaşmak için lütfen tıklayın. 

Sabah 9’da La Spezia Centrale Tren İstasyonu’na gittiğimizde uzun bir kuyruk bizi karşıladı ve yaklaşık 1 saat sonra sıra bize geldi. Bu nedenle mutlaka bir gün önceden ya da sabah erken saatte gelerek bilet almanızı tavsiye ederim. Biletinizi trene binmeden önce istasyondaki bilet onaylama makinalarına yerleştirerek üzerine tarih-saat yazılmasını sağlamanız gerekiyor. Bu işlem yapılmazsa bilet kontrolörü ceza yazıyor.

Bilet Onaylatma Makinası
Bilet Onaylatma Makinası

Saat 10’da tıklım tıklım olan trene binerek ilk köy olan Riomaggiore’de indik. Eğer cam kenarında oturma fırsatınız varsa, trene bindiğinizde sol kısımda bir yere oturun. Yol üzerinde manzara çok güzel.

Riomaggiore

Köylerin hepsinin arasında üzüm bağları var. Haliyle şaraplarıyla ünlü.

Riomaggiore
Riomaggiore

Bol yokuşlu, tarihi binalarla çevrili bir köy burası. Köyün üst bölümlerindeki ufak marketlerde Cinque Terre’de yapılan makarna, zeytinyağı ve şaraplar satılıyor. Buradaki marketlerden birinden dağ çileği aldık, çok lezzetliydi.

Üst bölümde dolandıktan sonra sahili gezmek üzere aşağıya indik.

Riomaggiore Sahili
Riomaggiore Sahili

Riomaggiore’yi gezmeyi bitirdiğimizde saat 12’yi geçiyordu. Karnımız acıktığından Riomaggiore Tren İstasyonu’ndan trene binip en sondaki köy olan Monterosso’ya gittik.

Monterosso al Mare

Bu köy diğer 5 köye kıyasla en uzun sahil şeridine sahip ve kumsalı olan tek köy. Bu nedenle en kalabalık köy burası.

Monterosso al Mare
Monterosso al Mare
Monterosso al Mare
Monterosso al Mare

Trenden inip, istasyondan sahile çıktığınızda sağa dönünce plajlar, sola döndüğünüzde ise köy merkezine ve restaurantlara ulaşıyorsunuz. Biz öncelikle birşeyler yemek için köy merkezine yürüdük.

Sahilden köy merkezine giderken önce geniş bir tünelden geçiyorsunuz. Sonrasında köy merkezine ulaşıyorsunuz. Yemek için ara bir sokakta yer alan San Martino Gastronomia’ya gittik.

Monterosso al Mare Köy Merkezi
Monterosso al Mare Köy Merkezi

Bu restaurantı Trip Advisor‘da bulmuştum. 3 tane masası olan küçük bir yer burası. Garsonları yok. Siparişi verdikten sonra yemek hazır olunca sesleniyorlar, gidip içeriden alıyorsunuz. Yemekler plastik tabakta, içeçekler plastik tabakta servis ediliyor. Bu nedenle fiyatları uygun. Yemekler de lezzetliydi.

San Martino Gastronomia
San Martino Gastronomia

San Martino Gastronomia’nın Google Maps’te yerini görüntülemek için lütfen tıklayın.

Ispanaklı Makarna
Ispanaklı Makarna
İstridye ve Cinque Terre Beyaz Şarabı
İstridye ve Cinque Terre Beyaz Şarabı
Lazanya
Lazanya

Yemeğimizi yedikten sonra biraz köy merkezinde gezdikten sonra denize girmek için sahile yürüdük.

Monterosso al Mare Köy Merkezi
Monterosso al Mare Köy Merkezi

Sahil şeridinde çok otel var. Biz gitmeden önce araştırdığımızda güzel otellerin hepsi doluydu. Genelde motel tarzı yerler ya da sahile çok uzak oteller kalmıştı. Bu nedenle bu köyde kalamadık ama vaktiniz varsa denize girmek ve dinlenmek için bir gün bu köyde kalınabilir. Sabah La Spezia’da trene binmeden önce mutlaka yanınıza mayonuzu, havlunuzu alın. Monterosso al Mare’nin denizi çok güzel. Yaz mevsiminde gidiyorsanız mutlaka denize girmek isteyeceksiniz.

Monterosso al Mare Plajı
Monterosso al Mare Plajı

Plajda şezlonglar ücretli. Biz öğleden sonra gittiğimiz için indirimli olduğunu söylediler. Fiyatı iki kişi için 20 Euro civarındaydı. Plajda birçok tesis var, beğendiğiniz bir tanesine gidebilirsiniz. Hemen hemen hepsinde duş, soyunma kabini ve yiyecek-içecek alabileceğiniz bar var.

Sahilin sonunda Deniz Tanrısı Neptün’ün heykeli bulunuyor. Heykelin İtalyanca adı Gigante. Arrigo Minerbi of Ferrara adındaki heykeltraş tarafında 1910 yılında yapılmış. 82 metre yüksekliğindeki heykel, 2. Dünya Savaşı’nda bombardımandan etkilenmiş ve hasar görmüş ama yine de ayakta duruyor. Heykelin olduğu yer aynı zamanda halka açık bir plaj. Burada havlunuza kuma sererek şezlong parası vermeden denize girebilirsiniz. Duş ve soyunma kabini yoktu burada.

Il Gigante
Il Gigante
Il Gigante Eski Hali
Il Gigante Eski Hâli

Akşam 4’e kadar plajda vakit geçirdikten sonra tekrar trene binip Vernazza’ya gittik.

Vernazza

Riomaggiore gibi burada da tarihi evler var. Tek farkı yokuş değil.

Vernazza
Vernazza

Vernazza’da Gelateria Stalin adında meşhur bir dondurmacı olduğunu okumuştum. Bu nedenle gezerken buradan dondurma aldık ama çok beğenmedik.

Gelateria Stalin
Gelateria Stalin

Ayrıca sahil tarafındaki Gelateria Stalin’in yanındaki dar bir geçitten geçip izole bir plaja ulaşıyorsunuz ancak burası taşlık. Monterosso’nun denizi çok güzel olduğundan burayı es geçtik.

IMG_3653IMG_3652

Vernazza’nın sahil şeridindeki evler diğer köylerdeki gibi çok güzel.

IMG_3661 IMG_3660

Sahildeki rengarenk evlerin fotoğrafını çektikten sonra, yine bu güzel evlerin arasından geçerek bir sonraki köye gitmek için tren istasyonuna yürüdük. Sonraki durağımız Corniglia.

Corniglia

Corniglia deniz kenarında olmayan tek köy. Bu nedenle La Spezia sahilindeki tekneyle gezmeyi tercih ettiyseniz, köyün limanı olmadığından bu köyü gezemiyorsunuz. Köy deniz seviyesinden 100 metre yüksekte kurulmuş.

Tren istasyonunda indikten sonra köyün dağın tepesinde olduğunu göreceksiniz. Köye ulaşmak için 2 yolunuz var. Birincisi 382 adet basamaktan oluşan merdivenleri çıkmak, ikincisi ise tren istasyonunun arkasından hareket eden otobüse binmek. Çıkarken otobüsü tercih etmenizi tavsiye ederim.

Köye Giden Yol-Merdivenlere Doğru Yürüyoruz
Köye Giden Yol-Merdivenlere Doğru Yürüyoruz
Köye Çıkan Merdivenler
Köye Çıkan Merdivenler
Merdivenleri Çıkarken Manzara
Merdivenleri Çıkarken Manzara
Merdivenleri Çıkarken Manzara
Merdivenleri Çıkarken Manzara

Biz köye merdivenleri kullanarak çıktık. Manzara çok güzel gerçekten ama çok yorucu oldu. Otobüs yarım saatte bir hareket ediyor. Durak üzerinde saatleri yazıyor. Son otobüs 19:36 köye çıkıyor, 19:44’te köyden istasyona dönüyordu.

Otobüs Saatleri
Otobüs Saatleri

Bu köy diğer 4 köye nazaran çok sakindi. Fazla sayıda merdiven, sahil şeridinin olmaması ve restaurant-otel sayısının azlığından dolayı turistler tarafından fazla tercih edilmemiş.

Corniglia
Corniglia

IMG_3727

Corniglia
Corniglia
Corniglia
Corniglia-Dondurmacı

Köy meydanındaki durağın karşısından içeriye doğru yürüdüğünüzde sağdaki dar bir sokakta bir dondurmacı keşfettik. Meyveli dondurmaları çok güzeldi, tavsiye ederim. 19:44’teki son otobüse binerek tren istasyonuna gittik. Hava yavaş yavaş kararmaya başlıyordu. Trenle son köy olan Manarola’ya gittik.

Manarola

Manarola birçok fotoğraf karesinde görüp beğendiğimiz ama neresi olduğunu bilmediğimiz bir cennet. Manzarası en güzel köy.

Manarola
Manarola

Manarola balıkçı köyü. Trenden indikten sonra merdivenlerden aşağıya inerek restaurantların olduğu sokaktan sahile doğru yürüdük. Çok güzel restaurantlar vardı yol boyunca ama biz illa deniz manzarası olan bir yerde oturmak istedik. Sahile indiğimizde sağdaki yoldan ilerleyerek deniz kıyısı boyunca yürüdük. Manzara çok güzeldi.

Manarola
Manarola’dan deniz manzarası

Deniz manzarasından sonra köye dönüp baktığımızda muhteşem manzarayı gördük.

IMG_7637 IMG_7654

Bu manzarada yemek yemek için Nessun Dorma’ya gittik. Burada ağırlıklı olarak sandviç ve salata yiyebiliyorsunuz. Nessun Dorma, köyün tam karşısındaki yani yukarıdaki fotoğraftaki manzaranın karşısında yer alıyor. Sahile ulaşınca sağdaki yoldan devam edip, ilerdeki merdivenlerden yukarıya çıkarak Nessun Dorma’ya ulaşabilirsiniz. Yemekleri mükemmel değildi ama manzarası en güzel yer burası.

Cinque Terre’de güneş battı. Biz de yorgunluktan bitap düştük. 21:47’deki trene binerek La Spezia‘daki otelimize gitmek üzere Manarola’dan ayrıldık.

Yeni eklenecek şehirlerle ilgili anında bilgi sahibi olmak için hemen Facebook ve Twitter hesaplarımı takip etmeye başlayın.

Yazımla ilgili yorumlarınızı bekliyorum.

İyi seyahatler :)

Notlar

 • Malum burası İtalya, bizim gibiler. O yüzden trenler bozulabilir, geç gelebilir. Bunlara hazırlıklı olun. Biz bir önceki trenin saati geçtiğinden gidip istasyonda bekleriz diye yavaş yavaş istasyona giderken trenin geldiğini farkedip iki kez trene bindik. Şaşırmayın. :)
 • Trenler çok kalabalık oluyor ama seyahat süreleri kısa. Bu nedenle tolere edilebiliyor.
 • Bazı trenler bazen bazı köylerde durmuyor, ekspres devam ediyor. Saat çizelgesinden trene binmeden önce mutlaka bunu kontrol edin.
 • Monterosso’da deniz çok güzel. Denize girmenizi tavsiye ederim.
 • Kırmızı şarapları oda sıcaklığında servis ediyorlar. Soğuk şarap içmek istiyorsanız beyaz şarap istemeniz gerekiyor.
 • Cinque Terre’deki marketler 7’de kapanmıştı. Birşeyler almak istiyorsanız mutlaka akşam olmadan alın.

“Cinque Terre” üzerine 17 düşünce

 1. denize girmek için ekstra ücret talep ediyorlarmı ? harcanan ücretleride kısa br şekilde belirtirmisiniz? yemeğe şu kadar para verdik otobüse şu kadar para verdik vs. teşekkürler

  1. Merhaba,

   Girişi ücretsiz halk plajı da var, ücretli şezlonglar da. Denize giriş ücretli değil.
   Onun dışında biz trenle seyahat ettik, bilet ücretine yazımdaki linkten ulaşabiirsiniz. Yemek için de 30 Euro civarında ödemiştik.

   İyi seyahatler.

 2. İstasyonlardan köylere ulaşmak kaç dakika sürüyor yaklaşık olarak,bazı köylere yürüyerek ulaşmak daha mı mantıklı ,teşekkürler.

  1. Yürüyerek ulaşım yok maalesef. İstasyonlar Corniglia dışında köylerin içinde. İyi seyahatler.

  1. Bence fazla. Ben 1 günde gezdim ama hızlı oldu. Şöyle yapabilirsiniz: Monterosso’da deniz tatili yapabilirsiniz 2-3 gün. Diğer 2 günde de köylerde vakit geçirebilirsiniz.

   İyi seyahatler :)

  1. Merhaba,

   Geçen hafta arkadaşım gitti. Güzelmiş ama 1 gün şiddetli yağmurla geçmiş.
   Denize de girebilmek için mümkünse yazın gitmenizi tavsiye ederim.

 3. merhaba biz balayı için bireysel olarak italya ya gitmeyi düşünüyoruz.rotamız roma(3 gün),floransa(1 gün).floransa dan pisa’ya gidiş geliş yapacaz.cinqu terre de kalmayı düşünüyoruz ama nerede kalabilriz? buradan da venedike gitmeyi düşünüyoruz..

 4. mayısın ilk haftası gideceğiz sizce mayıs başında monterossa da denize girilir mi? hangi köyde kalmamızı tavsiye edersiniz?teşekkür ederim.

  1. Merhaba,

   Mayıs’ın ilk haftası denize girmek için erken olabilir. Havanın durumuna bağlı aslında.

   Cinque Terre’de mutlaka Monterroso’da kalmanızı tavsiye ederim. Sahili en güzel ve en hareketli olan köy Monterroso.

   İyi seyahatler.

 5. Merhaba,
  Ağustos ayında gitmeyi planlıyoruz da, Cinque Terre bölgesini Cenova’dan trenle ulaşım ile bir günde gezmeyi planlıyoruz, oradan da akşam Nice’e geçeceğiz.
  1 günde tüm köyleri değil, hangilerini gezmemizi önerirsiniz? ve trenle geçişler ne kara sürüyor?
  Akşam 4’te oradan ayrılacak şekilde planlıyoruz. Bilgi verirseniz çok sevinirim

  1. Merhaba,

   Monterosso al Mare, Riomaggiore, Vernazza ve Manarola görmeniz gereken 4 köy. En çok zamanı da Monterosso’ya ayırmanızı tavsiye ederim. Özellikle bu köyün denizi çok güzel.
   Köyler arasındaki geçişler maksimum 10 dakika sürüyor.

   İyi seyahatler şimdiden.

  1. Cenova liman şehri olduğu için orada denize girileceğini sanmıyorum, biz de girmedik. Yakınında Portofino var. Orada girebilirsiniz.

   İyi seyahatler.

 6. merhabalar
  cinque terre tren kartı 1 günlük kullanıma sahip olanlar için alındığı saatten itibaren mi 24 saat yoksa o gün saat 00.00 a kadar mı geçerli acaba?

  1. Merhaba,
   O gün geçerli, 24 saat geçerli değil maalesef. O yüzden herkes sabah erken saatlerde bilet kuyruğuna giriyor.
   İyi seyahatler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yurtdışını kendim gezerim diyenlerin sitesi!

Yukarı Çık